فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۱/۳۰         
  

Arum maculatum Cuckoo Pint که به فارسی گل شیپوری نامیده میشود، گیاهی از خانواده شیپوری، بومی بومی گرگان و رامسر و کرمانشاه و غیره می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: مرطوب دمای محیط: 18-21 خاک: سبک (شنی)، متوسط (لوم)، سنگین
گل شیپوری
گل شیپوری

نام علمي
Arum maculatum
نام لاتين
Cuckoo Pint
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


گل شیپوری، گیاهی علفی است که دارای ریزوم متورم است و برگ های بزرگ آن به طول 15-30 سانتی متر می رسند و معمولا در جنگل های مرطوب، حاشیه مزارع و باغ ها می رویند. برگ های گل شیپوری در فصل بهار ظاهر می شوند که در این زمان تدریجا از وسط برگ ها براکته بزرگی شروع به پیدایش می کند که اسپات نام دارد و درون آن میله درازی که در واقع محور گل آذین است جای دارد و بر روی این میله و در قسمت تحتانی آن دو حلقه از گل های ماده و نر که عاری از کاسه جام و منحصرا دارای پرچم های فاقد میله و مادگی منتهی به یک کلاله ظاهر می شود. در قسمت بالای گل های نرکه معمولا بیش از یک پرچم ندارند، گل های غیر زایا و بعد از آن قسمت انتهای محور گل آذین دیده می شود که عاری از گل است. Cuckoo Pint Cuckoo Pint


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گل شیپوری
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گل شیپوری
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گل شیپوری
18-21 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گل شیپوری
سبک (شنی)، متوسط (لوم)، سنگین

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


از ریشه متورم گیاه به عنوان خلط آور و مسهل استفاده می شود، ضمن اینکه در گذشته آن را جهت رفع ناراحتی های مزمن دستگاه تنفسی مانند آسم و سیاه سرفه مزمن استفاده می کرده اند که برای این کار گرد قطعات خشک شده ریشه به میزان یک تا دو گرم و به صورت مخلوط در عسل (سه بار در روز) مورد استفاده بوده است.

منابع :
کتاب گیاهان دارویی نوشته دکتر علی زرگری
کتاب گیاهان دارویی نوشته دکتر علی زرگری و مقاله آق


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.