فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز دوشنبه ۱۴۰۳/۴/۴         
  

Amygdalus lycioides tangres almond که به فارسی تنگرس نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل سرخیان ، بومی ایران می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی خشک دمای محیط: نواحی گرم و نیمه گرم خاک: خاک های لومی و لومی - رسی
تنگرس
تنگرس

نام علمي
Amygdalus lycioides
نام لاتين
tangres almond
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیتنگرس  درختچه ای پر شاخه و خالدار، شاخه چه های جوان بدون كرك كه در ابتدای رويش قهوه ای و بتدريج خاكستری متمايل به سفيد می شوند. ساقه های فرعی منتهی به خار استخوانی و محكم می باشند.
برگ ها به طول دو تا سه سانتيمتر و عرض دو تا پنج ميليمتر، خطی با سرنيزه ای باريك توام با راس نوك تيز است. برگ ها بدون دمبرگ، چرمی با دندانه های كنگره ای تنگ می باشند.
گل ها قبل از تشكيل برگ ها معمولاً در اواخر فصل زمستان روی ساقه های اصلی و فرعی تشكيل می گردند. گل ها بدون دمگل تا طول پنج ميليمتر، استوانه ای و دارای جام بنفش متمايل به صورتی تا قرمز كمرنگ می باشد.
ميوه شفت مخملی به طول 15 ميليمتر و عرض 10 تا 12 ميليمتر است. تنگرس متعلق به خانواده گل سرخیان (Rosaceae) می باشد.
این درخت در ایران در استان های گیلان (اطراف رودبار)، آذربایجان شرقی (تبریز)، کرمانشاه (شمال شرق کرمانشاه، بین کرمانشاه و سنندج، طاق بستان)، همدان (خرقان)، لرستان (دورود، بین دورود و خرم آباد)، یزد (دره دام گاهان مهریز)، کرمان (کوه های جبال بارز)، فارس (شمال آباده)، تهران (شهرستانک، آبعلی، علی آباد کرج، کوه دشته، نزدیک قزوین، کوه کلاک، کوه قم) و سمنان (بین سرخه و بشم) می روید. tangres almond tangres almond

شرایط نگهداری تنگرسنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه تنگرس
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  تنگرس
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  تنگرس
نواحی گرم و نیمه گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  تنگرس
خاک های لومی و لومی - رسی


اين درختچه خاردار اغلب در اراضی آبرفتي دامنه مخروط افكنه ها و نواحی صخره ای و سنگلاخی دامنه كوه ها و گستره پای كوه ها رويش می یابد. گل های صورتی و انبوه آن در اواخر فصل زمستان و اوايل فروردين ماه شكوفا شده و برگ های آن در اوايل بهار ظاهر می شوند.
ميوه های نسبتاً درشت اين درختچه در همين زمان رسيده و قابل جمع آوری است. نحوه زادآوری طبيعی اين درختچه از طريق بذر و كاشت نهال امكان پذير است.
اين درختچه يكی از عناصر گياهی مقاوم به خشكی و كم آبی محسوب می شود. جهت ايجاد مراتع مشجر و به ويژه در دامنه كوه ها و اراضی سنگلاخی قابل توصيه است. رويشگاه های تنگرس در خطوط همباران 100 تا 300 ميليمتر گسترش دارند.
خاك رويشگاه های تنگرس اغلب لومی و لومی - رسی توام با ذرات سنگريزه و قلوه سنگی است. اين درختچه اغلب در بستر رودخانه های فصلی و دره های كوهستانی توزيع شده است. از آن می توان به منظور توسعه مراتع مشجر بويژه در خاك های آبرفتی و يا دامنه مخروط افكنه ها، استفاده نمود.
سازگاری بسيار بالای اين درختچه نسبت به استرس های محيطی و به ويژه خشكی و نقصان نزولات جوی ساليانه باعث می شود كه از اين درختچه جهت ايجاد مراتع مشجر استفاده شود.Amygdalus lycioides Amygdalus lycioidesمنابع :
https://fa.wikipedia.org/


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.