فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳         
  

Amaranthus viridisgreen amaranth که به فارسی تاج خروس سبز نامیده میشود، گیاهی از خانواده تاج خروس بومی نواحی گرم جهان می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرم و نیمه گرم خاک: خاک های مرطوب
تاج خروس سبز
تاج خروس سبز

نام علمي
Amaranthus viridis
نام لاتين
green amaranth
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "تاج خروس سبز" یا آمارانتوس ویریدیز یکی از گونه های جنس آمارانتوس است که دارای برگ های متمایز، رگه بندی شده و دمبرگ های طویلی است.
این گیاه، گیاهی علفی و یکساله است که دارای ساقه های افراشته و معمولاً بالارونده به طول 6 تا 80 سانتیمتر (در برخی موارد بیش از 100 سانتیمتر) طول دارد. این ساقه ها بدون کرک تا کرکدار، بخصوص در در بخش های بالایی می باشند.
برگ ها بدون کرک یا کرکدار روی رگبرک های سطح زیرین هستند. این برگ ها دارای دمبرگ های طویلی به طول بیش از 10 سانتیمتر و در برخی موارد طویل تر از پهنک برگ می باشند. پهنک برگ تخم مرغی شکل یا لوزی-دوکی، به طول 2 تا 7 سانتیمتر و عرض 1.5 تا 5.5 سانتیمتر، در ابتدا خطی تا بی نوک، دارای نوک گرد یا کمی نوک دار هستند.
گل ها به رنگ سبز، تک جنسی (گل های نر و ماده به صورت جدا از هم ولی می توانند روی یک گیاه تشکیل شوند)، بلند و باریک، جانبی تا انتهایی، به صورت خوشه ای و در خوشه هایی به طول 2 تا 12 سانتیمتر و عرض 2 تا 5 میلیمتر می باشند. براکته ها سه گوش تا نیزه ای-تخم مرغی شکل هستند. پوشش گل ها سه قسمتی با طول حدود 1.5 میلیمتر می باشند.
این گیاهان خودگرده افشان بوده و گرده افشانی آنها توسط باد صورت می گیرد. 
کپسول ها به طول 1.25 تا 1.75 میلیمتر، غیر گسسته یا گسسته ی منظم و داری سطحی زبر است.
بذرها به طول 1 تا 1.25 میلیمتر، زبر، کمی فشرده، به رنگ قهوه ای تیره تا سیاه دیده می شوند.green amaranth green amaranth

شرایط نگهداری تاج خروس سبزنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه تاج خروس سبز
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  تاج خروس سبز
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  تاج خروس سبز
نواحی گرم و نیمه گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  تاج خروس سبز
خاک های مرطوب


این گونه از آمارانتوس، در تمام نواحی گرم جهان می تواند رشد کند. این گیاه یکی از معمول ترین علف های هرز در نواحی گرمسیری، نیمه گرمسیری و معتدل و گرم می باشد.
خاک های مرطوب را برای رشد ترجیح می دهد.
این گیاهان برای رشد بهینه به آفتاب کامل نیاز دارند و نمی توانند در سایه به خوبی رشد کنند.Amaranthus viridis Amaranthus viridis

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


کاربردها و خواص درمانی:

تاج خروس سبز در بسیاری از مناطق مانند هند، بنگلادش، یونان و بخش هایی از آفریقا، به عنوان سبزی و در تهیه ی برخی از غذاها مورد استفاده قرار می گیرد.
برگ ها مانند اسفناج پخته می شوند. ساقه ها و خوشه های گل نیز به همین شکل مورد استفاده قرار می گیرند.
همچنین در طب سنتی هندوها نیز به عنوان گیاهی دارویی کاربرد دارد.
جوشانده تمام قسمت های گیاه برای درمان اسهال های خونی و التهابات مورد استفاده قرار می گیرد.
این گیاه ملین و کرم زدا نیز می باشد.
عصاره ی حاصل از ریشه های این گیاه برای درمان التهابات و سوزش های ادراری مورد استفاده قرار می گیرد.ارزش غذایی:

هر صد گرم از برگ های این گیاهان حاوی 283 کالری انرژی، 34.2 گرم پروتئین، 5.3 گرم چربی، 44.1 گرم کربوهیدرات، 6.6 گرم فیبر، 16.4 گرم خاکستر، 2243 میلیگرم کلسیم، 500 میلیگرم فسفر، 27 میلیگرم آهن، 336 میلیگرم سدیم، 2910 میلیگرم پتاسیم، 50 میلیگرم ویتامین آ، 0.07 میلیگرم تیامین، 2.43 میلیگرم ریبوفلاوین، 11.8 میلیگرم نیاسین و 790 میلیگرم اسکوربیک اسید می باشد.
بذرهای این گیاه نیز بسیار مغذی بوده و حاوی 14 تا 16 درصد پروتئین و 4.7 تا 7 درصد چربی است. معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - تاج خروس سبز معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - تاج خروس سبز

نحوه تکثیر تاج خروس سبزتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرها صورت می گیرد. بذرها در اواخر بهار در بستر مناسب کشت می شوند. یا می توان زودتر در گلخانه کشت را انجام داد و پس از رفع خطر سرما، گیاه را از گلخانه خارج نمود.
در صورت گرم بودن خاک، جوانه زنی بذرها به سرعت و به خوبی صورت می گیرد. قرار گرفتن بذرها در دمای شبانه، به جوانه زنی آن کمک می کند.
قلمه های حاصل از این گیاهان نیز به خوبی ریشه دار می شود و می توان به عنوان یکی از روش های تکثیر از آن استفاده نمود.green amaranth green amaranthمنابع :
http://www.cabi.org/isc/datasheet/4654
http://www.instructables.com/id/The-Great-Outdoors
http://www.pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Amar
https://en.wikipedia.org/wiki/Amaranthus_viridis


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.