فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۱۱         
  

Alcea SetosaBristly Hollyhock که به فارسی ختمی درختی کرکدار نامیده میشود، گیاهی از خانواده پنیرک یا ختمی بومی شرق آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: خاک های زهکش دار
ختمی درختی کرکدار
ختمی درختی کرکدار

دانستنیهای علمینام علمي
Alcea Setosa
نام لاتين
Bristly Hollyhock
خانواده (تيره)


از گیاه ختمی، انواع یکساله، دائمی و ژاپنی (چینی) و درختی کشت و کار می شوند. در ایران کاشت ختمی یکساله نسبتاً محدود است. لیکن انواع دائمی ختمی در بسیاری از شهرها تکثیر می شود. نوع یکساله با اولین سرمای پاییز خشک شده و از بین می رود. 
ختمی چینی در گلخانه و درون گلدان پرورش می یابد و ختمی درختی در خارج از گلخانه تکثیر می شود و گل آن بادوام است.
انواع ابلق ختمی چینی با برگ های بسیار زیبا نیز در ایران تکثیر یافته اند.ختمی درختی کرکدار ختمی درختی کرکدار

خصوصیات - معرفی"ختمی درختی کرکدار" یکی از گیاهان زینتی از خانواده پنیرک یا ختمی (Malvaceae) است. این گیاه معمولاً در اطراف دریای مدیترانه و بخش هایی از فلسطین یافت می شود. 
بخش های هوایی این گیاه در تابستان خشک می شود. در زمستان، یک رزت از گل ها توسعه پیدا می کند و شاخه ی گلدهنده به صورت عمودی از رزت رشد می کند. ساقه های گلدهنده به طول حدود 3.5 متر نیز می رسد. این گل ها به قطر 8 تا 12 سانتیمتر، به رنگ صورتی و به تعداد زیاد تولید می شوند. تمام بخش های گیاه دارای کرک می باشد به همین دلیل به آن ختمی درختی کرکدار گفته می شود. زمان گلدهی آن نیز از ماه آپریل تا جون می باشد.
برگ ها دارای آرایش متناوب، یکپارچه یا دندانه دار و مضرس یا دارای لوبی کم عمق هستند. این برگ ها حدود 7 تا 15 سانتیمتر طول داشته و دارای دمبرگ نیز می باشند.
میوه، پهن و دیسکی شکل، شیزوکارپ و دارای یک بذر است. Bristly Hollyhock Bristly Hollyhock

شرایط نگهداری ختمی درختی کرکدارنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه ختمی درختی کرکدار
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  ختمی درختی کرکدار
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  ختمی درختی کرکدار
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  ختمی درختی کرکدار
خاک های زهکش دار


این گیاه مخصوص نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری است. از نظر نیاز نوری، شرایط آفتاب کامل را برای رشد ترجیح می دهد.
اگرچه در انواع مختلفی از خاک ها مانند خاک های ضعیف و فقیر رشد می کند اما برای رشد بهینه به خاک هایی با مواد آلی کافی و نیز زهکش مناسب نیاز دارد.Alcea Setosa Alcea Setosa

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمردم بومی از این گیاه برای درمان زخم ها و جراحات، سوختگی ها، التهاب و نیز درمان سرفه استفاده می کنند.
جوانه های گل این گیاه خوراکی بوده و به صورت پخته شده یا خام به مصرف می رسند.
گل ختمی در درمان امراض کبدی و جوش صورت اثر سودمندی دارد. طرز استفاده آن به این صورت است که گلبرگ های آن را خشک نموده و آسیاب کنید، سپس برای هر بار استفاده، یک قاشق مرباخوری از پودر آسیاب شده را در یک لیوان آب جوشیده سرد شده یا عرق کاسنی برای مدت ۸ ساعت خیسانده و مصرف کنید.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - ختمی درختی کرکدار معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - ختمی درختی کرکدار

نحوه تکثیر ختمی درختی کرکدارتکثیر این گیاه از طریق کشت بذرها و نیز ریشه دار کردن قلمه های خشبی در زمستان صورت می پذیرد.Bristly Hollyhock Bristly Hollyhockمنابع :
http://eol.org/data_objects/24651886
http://royalbotanicgarden.org/plants/alcea-setosa-
http://www.flowersinisrael.com/Althaeasetosa_page.
https://en.wikipedia.org/wiki/Alcea_setosa
خلیقی، ا. 1385. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران).


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.