فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۷         
  

Durio zibethinusdurian که به فارسی درخت دوریان یا قهوه سودانی نامیده میشود، گیاهی از خانواده پنیرک بومی جنوب شرق آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های عمیق و حاصلخیز
درخت دوریان یا قهوه سودانی
درخت دوریان یا قهوه سودانی

دانستنیهای علمینام علمي
Durio zibethinus
نام لاتين
durian
خانواده (تيره)


درخت دوریان یا قهوه سودانی با نام علمی Durio zibethinus یکی از گونه های جنس Durio که میوه ای خوراکی تولید می کند. و بومی جنوب شرقی آسیا است.
میوه های گونه های مختلف این جنس، حتی زمانی که پوستشان جدا نشده و دست نخورده و سالم هستند نیز عطر بسیار مطبوع، قوی و نافذی تولید می کنند. بسیاری از افراد به دلیل همین عطر دلپذیر، به این گیاه توجه خاصی می نمایند.
حدود 30 گونه از این جنس وجود دارد که حداقل 9 گونه از آنها، میوه هایی خوراکی تولید می کنند. حدود صدها کولتیوار از گونه ی D. zibethinus وجود دارد که به قیمت های بالا در بازارهای جهانی به فروش می رسد.درخت دوریان یا قهوه سودانی درخت دوریان یا قهوه سودانی

خصوصیات - معرفیدرخت دوریان درختی بزرگ است که تا 25 تا 50 متر ارتفاع رشد می کند.
برگ ها همیشه سبز، بیضوی تا کشیده و به طول 10 تا 18 سانتیمتر می باشند.
گل ها بصورت خوشه هایی حاوی سه تا سی گل و روی شاخه های بزرگ و یا بصورت مستقیم روی تنه ی اصلی گیاه ظاهر می شوند. هر گل دارای یک کاسه ی گل و پنج (به ندرت چهار یا شش) گلبرگ می باشد. این گل ها در هنگام بعدازظهر باز شده و در عصر گرده افشانی صورت می گیرد، به دنبال آن در صبح، کاسه ی گل، گلبرگ ها و پرچم ها ریزش کرده و در نهایت فقط مادگی گل باقی خواهد ماند. درخت دوریان یک تا دو دوره ی گلدهی و میوه دهی در هر سال دارد. این گل ها به شکل پرمانند بوده و دارای شهد فراوانی می باشند.
میوه ها معطر، به طول بیش از 30 سانتیمتر و قطر 15 سانتیمتر می باشند. هر میوه وزنی حدود یک تا سه کیلوگرم دارد. شکل میوه ها از دوکی تا گِرد متغیر است. پوست میوه ها به رنگ سبز تا قهوه ای و گوشت آنها نیز بسته به گونه ی گیاه، به رنگ زرد کمرنگ می باشد. این میوه ها به صورت آویزان از درخت مشاهده می شوند. میوه های دوریان در برخی موارد شبیه به جک فروت می باشند ولی از نظر خویشاوندی، ارتباطی با آن ندارند.
چوب این گونه به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است.durian durian

شرایط نگهداری درخت دوریان یا قهوه سودانینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه درخت دوریان یا قهوه سودانی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  درخت دوریان یا قهوه سودانی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  درخت دوریان یا قهوه سودانی
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  درخت دوریان یا قهوه سودانی
خاک های عمیق و حاصلخیز


دوریان در نواحی گرمسیری با بارندگی و پراکنش خوب باران در طول سال، رشد بهتری دارد.
این گیاه در خاک های حاصلخیز، عمیق و با مواد آلی فراوان و پی اچ 6 تا 7 می تواند به خوبی رشد کند. این درختان در برابر خاک های حاصلخیز و استفاده از کودهای دامی و مالچ ها به خوبی واکنش نشان داده و رشد بهتر و تولید محصول بهتر و بیشتری خواهند داشت.
آبیاری منظم به ویژه در طول دوره ها و فصول خشک، به افزایش تولید کمک زیادی می کند.
یک درخت بالغ در صورت بهینه بودن شرایط رشد، حدود 50 میوه در سال تولید می کند که هر میوه نیز می تواند حدود یک تا سه یا چهار کیلوگرم وزن داشته باشد.Durio zibethinus Durio zibethinus

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاندام اصلی مورد استفاده این گیاه، میوه های آن می باشد. میوه ی آن را برای مصارف تازه خوری و نیز برای پخت انواع غذاها و یا در مخلوط با سبزیجات مختلف مورد استفاده قرار می دهند.
بذرها نیز در صورت پخته شدن به مصرف خوراکی می رسند.ارزش غذایی:

در هر صد گرم از بخش خوراکی (میوه) این گیاه حدود 615 کیلوژول (147 کیلوکالری) انرژی، 65 گرم آب، 27.09 گرم کربوهیدرات ها، 3.8 گرم فیبر خام، 5.33 گرم چربی، 1.47 گرم پروتئین، 44 IU ویتامین آ، 0.374 میلیگرم ویتامین ب1 یا تیامین، 0.2 میلیگرم ویتامین ب2 یا ریبوفلاوین، 0.074 میلیگرم ویتامین ب3 یا نیاسین، 0.23 میلیگرم ویتامین ب5 یا پانتوتنیک اسید، 0.316 میلیگرم ویتامین ب6، 36 میکروگرم ویتامین ب9 یا فولات، 19.7 میلیگرم ویتامین ث، 6 میلیگرم کلسیم، 0.43 میلیگرم آهن، 30 میلیگرم منیزیم، 0.325 میلیگرم منگنز، 39 میلیگرم فسفر، 436 میلیگرم پتاسیم، 2 میلیگرم سدیم و 0.28 میلیگرم روی، وجود دارد.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - درخت دوریان یا قهوه سودانی معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - درخت دوریان یا قهوه سودانی

نحوه تکثیر درخت دوریان یا قهوه سودانیدوریان ممکن است از طریق کشت بذر یا پیوند زدن تکثیر گردد. بذرها به سرعت قوه نامیه ی خود را از دست داده و باید پس از برداشت بلافاصله کشت شوند. به ویژه نباید تا قبل از کشت، خشک گردند. بذرها حدود یک هفته پس از کشت جوانه می زنند و رشد خوب و سریعی دارند.
درختانی که توسط پیوند زدن، تکثیر می شوند، چهار تا پنج سال پس از پیوند به باردهی می رسند. در حالی که نهال های بذری یا گیاهان به وجود آمده از طریق کشت بذر، 15 سال یا بیشتر پس از کشت به میوه دهی خواهند رسید.
از گونه های D. malaccensis ، D. mansoni و D. lowianus از همین جنس (Durio) به عنوان پایه برای انجام پیوند روی این گیاه استفاده می گردد. همچنین در هند، برای تسریع در باردهی این گیاه از گیاه Cullenia excelsais به عنوان پایه استفاده می شود. durian durianمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Durian
http://en.wikipedia.org/wiki/Durio_zibethinus
http://www.montosogardens.com/durio_zibethinus.htm
http://www.tradewindsfruit.com/content/durian.htm
http://www.yearofthedurian.com/2013/04/durio-zibet
https://www.hort.purdue.edu/newcrop/morton/durian_


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.