فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز دوشنبه ۱۴۰۳/۴/۴         
  

Durio graveolens Red Durian که به فارسی درخت قهوه سودانی قرمز نامیده میشود، گیاهی از خانواده مالواسه بومی ایسلند و مالزی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب درجه حرارت: گرمسیری و نیمه گرمسیری درجه سانتیگراد خاک: غنی و زهکش دار
درخت قهوه سودانی قرمز
درخت قهوه سودانی قرمز

دانستنیهای علمینام علمي
Durio graveolens
نام لاتين
Red Durian
خانواده (تيره)

دانستنیهای علمی : 

درخت قهوه سودانی به ایسلند و مالزی تعلق داشته و گونه های آن در جنگل های بارانی و نواحی شرقی Borneo  در مالزی یافت می گردد. گیاهی بسیار زیبا بوده و شکل جذابی دارد. درخت قهوه سودانی قرمز درخت قهوه سودانی قرمز

خصوصیات - معرفی


خصوصیات ظاهری : 

درخت قهوه سودانی قرمز رشد نسبتاً سریعی دارد و از لحاظ اندازه نیز بسیار بزرگ می باشد. تقریبا به باد مقاومت دارد. در سال های 6 تا 20 سالگی بارور می باشد. در درختان پیوندی سریعتر بارده می گردد.
این گونه نسبت به دیگر گونه های durian مقاوم تر می باشد. میوه ها خاردار بوده و از گونه durio zibenthesis  متقارن تر است. میوه ها پس از ماندن روی  درخت شکافته می شوند و بطور طبیعی نمی ریزند. در کشت و کار آن هنگامیکه شکاف برداشته می شود برداشت می شود. گوشت آن می تواند هر درجه ای از رنگ زرد ، نانجی یا قرمز باشد.
 این درخت میوه های معطر دارد. رقم گوشت زرد آن durian simpor  خوانده می شود. میوه حالت کروی شکل داشته و حدود 10 تا 15 سانتی متر قطر دارد. برگها بیضی و کشیده هستند. گلها 25 میلی متر قطر دارند و سفید متمایل به قرمز هستند.  Red Durian  Red Durian

شرایط نگهداری درخت قهوه سودانی قرمزنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه درخت قهوه سودانی قرمز
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  درخت قهوه سودانی قرمز
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  درخت قهوه سودانی قرمز
گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  درخت قهوه سودانی قرمز
غنی و زهکش دار

شرایط محیط رشد: 

درخت قهوه سودانی قرمز به خاک های حاصلخیز نیاز داشته و باید از زهکشی خوبی برخوردار باشند. اگر خاک آن کمی اسیدی باشد بهتر بوده و مورد پسند این گیاه می باشد. این گیاه بصورت وحشی در خاکهای رسی و شنی می روید. 
از لحاظ نوری  باید در شرایط آفتاب کامل بوده و این شرایط حفظ گردد. این گونه گیاهی به سرما بسیار حساس بوده و در شرایط یخبندان و سرمای زیاد از بین می رود. درختان مسن تر در برابر سرما مقاومت بهتری دارند. Durio graveolens Durio graveolens

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


خواص درمانی و کاربرده: 

اندام اصلی مورد استفاده قهوه سودانی قرمز میوه آن است. میوه آن را برای مصرف تازه خوری استفاده می کنند. همچنین آن را برای پخت غذاها و نیز پخت با سبزیجات در مناطق بومی استفاده می کنند. 
دوریان یا قهوه سودانی قرمز میزان بسیار زیادی پتاسیم داشته و از این لحاظ غنی است. همچنین حاوی فیبر بالای بوده و برای عبور راحت تر غذا از سیستم گوارشی موثر است. 
مصرف این میوه همچنین کالری بالای را به بدن می دهد و انرژی زا می باشد. روغن دار بوده این میوه این نتیجه را که شاید حاوی مقادیر بالای بتا کاروتن باشد را می دهد. از این نظر دارویی نیز بشمار می رود. معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - درخت قهوه سودانی قرمز معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - درخت قهوه سودانی قرمز

نحوه تکثیر درخت قهوه سودانی قرمز


نحوه تکثیر گیاه : 

برای تکثیر درخت قهوه سودانی به بذر یا پیوند اقدام می شود. 
خوابانیدن هوایی نیز قابل ذکر است ام غالباً موفقیت آمیز نمی باشد. برای پیوند grafting durio zibethinus عموماً از پایه گونه مودر بحث استفاده می گردد چراکه به اکثر خاکها آداپته تر بوده و به بیماری  و خشکی مقاومت بیشتری دارد. Red Durian  Red Durianمنابع :
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=
http://www.rarepalmseeds.com/pix/DurAri.shtml
http://www.tradewindsfruit.com/content/red-fleshed
http://www.yearofthedurian.com/2013/05/durio-grave
https://www.skyfieldtropical.com/encyclopedia/red-


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.