امروز پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۷         
امروز پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۷         
  

اگر به دنبال گیاهی مقاوم و خاص برای نگهداری داخل منزل هستید، زاموفیلیا بهترین گزینه است. این گیاه زیبا با برگهای سبز و ساقه های کلفت ظاهری متفاوت به دکوراسیون شما می‌دهد و با توجه به سازگار بودن با شرایط محیطی مختلف، برای هر مکانی مناسب است. این گیاه را می‌توانید در مکان های کم نور مانند ادارات، بانک ها، شرکت ها و … نگهداری کنید و از داشتنش در کنار خود لذت ببرید. اگر شما نیز طرفدار این گیاه خاص هستید، در این مقاله همراه ما باشید تا با شرایط نگهداری گل زاموفیلیا و انواع زاموفیلیا بیشتر آشنا شوید
معرفی و نگهداری گیاه زاموفیلیا
معرفی و نگهداری گیاه زاموفیلیا
معرفی و نگهداری گیاه زاموفیلیا 
اگر به دنبال گیاهی مقاوم و خاص برای نگهداری داخل منزل هستید، زاموفیلیا بهترین گزینه است. این گیاه زیبا با برگهای سبز و ساقه های کلفت ظاهری متفاوت به دکوراسیون شما می‌دهد و با توجه به سازگار بودن با شرایط محیطی مختلف، برای هر مکانی مناسب است. این گیاه را می‌توانید در مکان های کم نور مانند ادارات، بانک ها، شرکت ها و … نگهداری کنید و از داشتنش در کنار خود لذت ببرید. اگر شما نیز طرفدار این گیاه خاص هستید، در این مقاله همراه ما باشید تا با شرایط نگهداری گل زاموفیلیا و انواع زاموفیلیا بیشتر آشنا شوید.

گیاه زاموفیلیا یک گیاه گلدار و بسیار مقاوم از خانواده آراسه است که طرفداران زیادی دارد. نام انگلیسی این گیاه Zanzibar gem است و با نام های دیگری مانند ZZ plant ، aroid plant, fat boy و eternity plant نیز شناخته می‌شود. زاموفیلیا یک گیاه همیشه سبز است که از بین بردن آن به مراتب دشوارتر از نگهداری آن است.
زادگاه گیاه زاموفیلیا، مناطق شرقی و جنوبی  آفریقا است و به دلیل سازگاری بالا، در هر شرایط محیطی می‌تواند رشد کند و زنده بماند. این گیاه دارای ساقه های مجزا از هم با برگهای براق و چرم مانند است که در رنگ های بلک، ابلق و سبز دیده می‌شوند. زاموفیلیا گیاهی سریع الرشد است و ارتفاع آن به ۱ متر هم می‌رسد.

زاموفیلیا به گیاه کمدی نیز معروف است زیرا این گیاه دارای غده یا ریزوم است و می‌تواند آب را در خود ذخیره کند و همچنین با نور کم نیز سازگار است. گیاه زاموفیلیا بطور همیشگی سبز است ولی در طی خشکی طولانی مدت ممکن است خزان کند. خرید زاموفیلیا به افراد مبتدی در زمینه نگهداری گل و گیاه و افراد پر مشغله توصیه می‌شود زیرا بسیار مقاوم است و نگهداری آسانی دارد.

شرایط نگهداری زاموفیلیا

آبیاری :
مهمترین نکته در مورد نگهداری زاموفیلیا، آبیاری آن است. با توجه به داشتن ریزوم در زاموفیلیا و قدرت ذخیره کردن آب، این گیاه به آبیاری کمی نیاز دارد و حتما اجازه دهید که خاک بین دو آبیاری خشک شود. برای اندازه گیری خشکی خاک بهتر است از یک قطعه چوب و یا انگشت خود کمک بگیرید و آن را داخل خاک فرو کنید تا از خشک بودن خاک تا عمق 2 سانتی متری  و به اندازه 2 بند انگشت مطمئن شوید.

دما :
بهترین دما برای گیاه زاموفیلیا دمای بین 15 الی ۳۰ درجه سانتی گراد است و در صورت گرم شدن بیش از حد بهتر است اطراف گیاه را برای تامین رطوبت آبپاشی کنید. زاموفیلیا گیاهی گرمسیری است و از قرار دادن آن در دماهای پایین به ویژه دمای زیر 8 درجه سانتی گراد خودداری کنید.

نور :
بهترین نور برای گیاه زاموفیلیا نور متوسط غیر مستقیم است قابل ذکر است به هیچ عنوان گیاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید چرا که باعث سوختگی برگ های آن می‌شود. زاموفیلیا در مکان های کم نور و دارای نور مصنوعی نیز سالم می‌ماند و رشد می‌کند.

رطوبت :
زاموفیلیا به دلیل داشتن برگهای چرم مانند، تبخیر آب کمی از روی سطح برگها دارد و به همین دلیل به رطوبت کمی نیاز دارد و به عبارتی رطوبت محیط برای آن کافی است. بهتر است در روزهای گرم جهت تامین رطوبت گیاه زاموفیلیا یک ظرف آب در کنار آن قرار دهید. همچنین می‌توانید هر چند وقت یکبار برگها را غبار پاشی کنید.

خاک :
خاک مناسب زاموفیلیا باید خاکی سبک، متخلخل و دارای زهکشی زیاد باشد تا آب را به راحتی از خود عبور دهد. استفاده از خاک سبک مانند خاک کاکتوس برای زاموفیلیا بسیار مناسب است زیرا با توجه به حساس بودن ریزوم به آبیاری زیاد، این خاک آب اضافی را از خود عبور می‌دهد و مانع از غرقابی شدن ریشه می‌شود.

کود دهی :
زاموفیلیا گیاهی مقاوم و سازگار است و برای سالم ماندن به کوددهی نیازی ندارد. برای داشتن پاجوش های بیشتر و گیاهی با رشد بیشتر می‌توانید هر سال در فصول رشد ( بهار و تابستان ) اقدام به کوددهی کنید.

هرس :
زاموفیلیا به هرس مداوم نیاز ندارد و تنها با مسن شدن و زرد شدن برگها آن ها را بچینید تا علاوه بر حفظ زیبایی گیاه، رشد بهتری نیز داشته باشد و به بیماری دچار نشود. همچنین از هرس کردن و گرفتن قلمه می‌توانید برای تکثیر زاموفیلیا نیز استفاده کنید.

تعویض گلدان :
برای تمامی گیاهان، گلدان کوچک و مناسب اندازه ریشه بهترین گزینه است زیرا انرژی گیاه به جای پراکنده کردن ریشه در گلدان بزرگ، صرف پاجوش زدن و رشد برگ جدید می‌شود. بنابراین زمانی اقدام به تعویض گلدان کنید که ریشه ها از گلدان بیرون زده باشد.

گلدهی زاموفیلیا
در صورت مناسب بودن تمامی شرایط، زاموفیلیا در تابستان به گل می‌نشیند و گلهایی به شکل اسپات و به رنگ سفید تولید می‌کند. زاموفیلیا به دلیل داشتن برگهای زیبا و ساقه های مجزا معروف و پر طرفدار است و گلهای آن ارزش زینتی و تزیینی است.

ویژگی های گل زاموفیلیا
زاموفیلیا علاوه بر زیبایی و مقاومت بالا، فواید زیادی دارد، از جمله دارای قدرت تصفیه کنندگی هواست و طی تحقیقات انجام شده در دانشگاه کپنهاگ دانمارک، این گیاه می‌تواند سمومی مانند بنزن، تولوئن و … را از بین ببرد و هوای داخل را پاک کند. این عامل مهم ضرورت وجود این گیاه زیبا در خانه و ادارات را نشان می‌دهد.

جالب است بدانید در کشور تانزانیا از گیاه زاموفیلیا استفاده درمانی می‌شود و می‌تواند در دردهای موضعی به ما کمک کند. تمام استفاده های زاموفیلیا موضعی است و خوردن آن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود زیرا شیره زاموفیلیا سمی است.

نکته :
 گیاه زاموفیلیا تنها در صورت خورده شدن، برای انسان ها و حیوانات خانگی سمی است و بهتر است آن را دور از دسترس کودکان و یا حیوانات قرار دهید. با لمس برگ ها و ساقه گیاه زاموفیلیا مشکلی برایتان پیش نمیاید و می‌توانید به راحتی از آن نگهداری کنید.


 انواع زاموفیلیا 
در ابتدای محبوبیت زاموفیلیا فقط نوع سبز آن موجود بود ولی امروزه تنوع بیشتری از انواع زاموفیلیا وجود دارد که هرکدام زیبایی خاص خود را دارند. البته هنوز هم نمی‌توان زاموفیلیا را گیاهی با تنوع بالا دانست. ولی به هرحال هر کس می‌تواند با توجه به سلیقه خود یکی از انواع زاموفیلیا را انتخاب کرده و نگهداری کند. در ادامه با انواع زاموفیلیا مثل : زاموفیلیا بلک ، زاموفیلیا طلایی ، زاموفیلیا سبز و … آشنا می‌شویم.

انواع زاموفیلیا
1. زاموفیلیا سبز – zz plant
زاموفیلیا سبز همان نوعی است که در اکثر مناطق جهان موجود است. این گونه قدیمی‌ترین نوع زاموفیلیا محسوب می‌شود و قبل از سایر گونه‌ها به تنهایی به عنوان یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی شناخته می‌شد.
شرایط نگهداری :
نور : 
نور روشن غیرمستقیم و نیم‌سایه
آبیاری : 
آبیاری را فقط بعد از خشک شدن کامل خاک انجام دهید. حتی اگر گاهی فراموش کردید گیاه را آبیاری کنید اصلا نگران نباشید چون برای گیاهتان مشکلی پیش نمی‌آید. بهتر است بدانید که آبیاری زیاد باعث بروز مشکلات زیادی در زاموفیلیا سبز می‌شود.
خاک :
 هر خاک سبکی با زهکشی مناسب برای زاموفیلیا سبز مناسب است.


2. زاموفیلیا بلک – Raven
در انگلیسی به زاموفیلیا بلک زاموفیلیا کلاغ سیاه می‌گویند. این نامگذاری به دلیل برگ‌های بنفش تیره و تقریبا سیاه این گیاه است. این گونه نسبتا جدید است و از گونه‌های کمیاب محسوب می‌شود. برگ‌های جدید ممکن است ابتدا سبز رنگ باشند اما با گذشت زمان به همان رنگ بنفش تیره و مایل به سیاه در می‌آیند و زیبایی گیاه را چند برابر می‌کنند.
شرایط نگهداری :
نور : زاموفیلیا بلک در برابر انواع شرایط نوری مقاوم است. از نور کم تا نور روشن و زیاد برای این گیاه مناسب است.
آبیاری و رطوبت :
 زاموفیلیا بلک به خوبی در خانه‌هایی با رطوبت کم دوام می‌آورد. این گیاه مقاوم به خشکی حتی می‌تواند چند هفته هم بدون آبیاری زنده بماند. اجازه دهید بین دو آبیاری خاک گیاه خشک شود.
خاک : 
خاک سبک با زهکشی بالا برای این گونه مناسب است. اگر خاک زهکشی مناسبی نداشته باشد، آب در آن می‌ماند و باعث پوسیدگی ریشه می‌شود.3. زاموفیلیا ابلق – whipped cream
یکی از انواع بسیار خاص زاموفیلیا، زاموفیلیا ابلق است که به دلیل رگه‌های کرم و طلایی روی برگها به آن زاموفیلیا طلایی هم گفته می‌شود. این گونه بسیار خاص و کمیاب است و به همین دلیل قیمت بسیار بالایی دارد.
شرایط نگهداری :
نور : زاموفیلیا ابلق برای حفظ رنگ برگها به نور بیشتری نسبت به زاموفیلیای معمولی نیاز دارد.
آبیاری و رطوبت : زاموفیلیا به طور کلی به خشکی مقاوم است. برای آبیاری گیاه اول باید خاک را چک کنید، اگر کاملا خشک بود گیاه را آبیاری کنید.
خاک : خاکی سبک مثل مخلوط کوکوپیت و پرلیت با زهکشی بالا برای زاموفیلیا ابلق مناسب است.


4. زامیکرو (زاموفیلیا کوتوله) – Zamicro
زاموفیلیای کوتوله یا زامیکرو یکی دیگر از انواع زاموفیلیا است که اندازه کوچکتری نسبت به بقیه زاموفیلیا ها دارد. ارتفاع زامیکرو به بیشتر از 50 سانتی متر نمی‌رسد. شکل، رنگ و سایز برگ‌های زاموفیلیا کوتوله دقیقا مانند زاموفیلیا سبز است و تنها ضخامت برگ‌ها متفاوت است و برای افرادی مناسب است که ترجیح می دهند که گیاه آن جای کمتری اشغال کند و کوچکتر باشد.
شرایط نگهداری :
نور : نور روشن غیرمستقیم و نیم‌سایه
آبیاری : آبیاری را فقط بعد از خشک شدن کامل خاک انجام دهید. حتی اگر گاهی فراموش کردید گیاه را آبیاری کنید اصلا نگران نباشید چون برای گیاهان مشکلی پیش نمی‌آید. بهتر است بدانید که آبیاری زیاد باعث بروز مشکلات زیادی در زاموفیلیا سبز می‌شود.
خاک : هر خاک سبکی با زهکشی مناسب برای زاموفیلیا سبز مناسب است.

  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.