فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۳/۲/۵         
  

Syzygium suborbiculare Lady Apple که به فارسی لیدی اَپِل نامیده میشود، گیاهی از خانواده میرتاسه، بومی شمال و غرب استرالیا و گینه نو می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: 24 تا 38 درجه سانتیگراد خاک: خاک های به خوبی آبیاری شده و کمی اسیدی
لیدی اَپِل
لیدی اَپِل

نام علمي
Syzygium suborbiculare
نام لاتين
Lady Apple
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "لیدی اپل" یکی از درختان کوچک مخصوص جنگل های باز و بیشه زارهای شمال و غرب استرالیا و گینه نو می باشد. 
برگ های این گیاه گرد، کشیده، تخم مرغی، بیضوی یا نیزه ای شکل است. این برگ ها معمولاً بزرگ بوده و به طول 7 تا 19 سانتیمتر و عرض 4 تا 13 سانتیمتر دیده می شوند. هر برگ دارای دمبرگی به طول 0.7 تا 3.4 سانتیمتر می باشد. در برگ نقاطی پراکنده و حاوی روغن وجود دارد. رگبرگ میانی به صورت فرورفته یا هم سطح با سطح بالایی برگ است. 
گل ها دارای کاسه گلی لوله ای شکل، دمبرگی به طول 14 تا 30 میلیمتر، کاسبرگ ها لوبدار و گرد به قطر 8 تا 18 میلیمتر می باشند. گلبرگ ها گِرد یا کشیده به طول 12 تا 24 میلیمتر و عرض 12 تا 20 میلیمتر، دارای تعداد زیادی نقاط حاوی روغن (بیش از 100 عدد در هر گلبرگ) هستند. پرچم ها به تعداد زیاد، با میله ای به طول 18 تا 45 میلیمتر وجود دارند. حدود 25 تا 65 تخمک در هر حفره وجود دارد. خامه نیز حدود 20 تا 55 میلیمتر طول دارد. 
میوه ها کروی شکل یا تخم مرغی، به طول 35 تا 90 میلیمتر و عرض 30 تا 70 میلیمتر بوده که اغلب به وسیله شیارهای طولی شان قابل تشخیص یا گونه های دیگر این جنس خواهند بود. هر میوه حاوی یک بذر به قطر 30 تا 55 میلیمتر است.Lady Apple Lady Apple

شرایط نگهداری لیدی اَپِلنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه لیدی اَپِل
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  لیدی اَپِل
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  لیدی اَپِل
24 تا 38 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  لیدی اَپِل
خاک های به خوبی آبیاری شده و کمی اسیدی


این درخت گیاهی مخصوص نواحی گرم و خشک و زمین های پست می باشد به طوری که از سطح دریا تا ارتفاعات 220 بالاتر از سطح دریا دیده می شود.
این گیاه بهترین رشد را در میانگین دمای روزانه 24 تا 38 درجه سانتیگراد خواهد داشت اما می تواند محدوده دمایی 12 تا 44 درجه سانتیگراد را نیز تحمل کند. 
این درختان همچنین به بارندگی سالیانه 900 تا 1600 میلیمتر نیاز دارند اما می توانند بارندگی 600 تا 1800 میلیمتر در سال را نیز تحمل کنند. 
از نظر نیاز نوری، مکان های آفتابی را می پسندند. اما می توانند کمی سایه را نیز تحمل کنند. به طور کلی مکان های آفتابی و خاک های به خوبی آبیاری شده را برای رشد بهینه ترجیح می دهند. 
آنها می توانند کمبود مواد غذایی در خاک را تحمل کرده و همچنین نسبت به وزش بادهای پر از املاح نیز مقاومت نشان دهند.
اسیدیته 5 تا 6 را ترجیح داده اما توانایی تحمل خاک هایی با اسیدیته 4.5 تا 6.5 را هم دارد. 
مقاوم به خشکی است اگرچه در شرایط کم آبی، بیشتر برگ هایش را از دست می دهد. 
این گیاه در هر ماهی از سال قادر به میوه دهی است اما تمایل بیشتر به تولید میوه در فصول مرطوب دارد. کیفیت میوه ها نیز در بین درختان مختلف، متفاوت است. Syzygium suborbiculare Syzygium suborbiculare

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های این درخت به صورت خام یا پخته، ارزش خوراکی دارند. این میوه ها بافت تردی دارند.
همچنین از این میوه ها برای تهیه سس و طعم دهنده غذاها نیز استفاده می شود.
دم کرده پوست و میوه های این درخت را می توان برای درمان دردهای شکمی به کار برد. 
از این درختان به عنوان سایبان و پناهگاه نیز می توان استفاده کرد. 
چوب این درختان ارزش اقتصادی ندارد و فقط می توان از آنها برای تهیه سوخت استفاده نمود.  لیدی اَپِل - معرفی درختان میوه لیدی اَپِل - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر لیدی اَپِلازدیاد این گیاهان از طریق کشت بذرهای آنها صورت می گیرد. به دلیل عمر کوتاه بذرها، باید آنها را بلافاصله پس از برداشت و به صورت تازه کشت نمود. در این صورت، بذرها به خوبی جوانه زده و به سرعت نیز رشد خواهند کرد. Lady Apple Lady Appleمنابع :
http://bushcraftoz.com/forums/showthread.php?1256-
http://keys.trin.org.au/
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=
http://www.tradewindsfruit.com/content/lady-apple.


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.