فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۴/۲۹         
  

Syzygium cordatum WATER BERRY که به فارسی واتر بِری نامیده میشود، گیاهی از خانواده میرتاسه، بومی آفریقای جنوبی و مرکزی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: خیلی مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرمسیری و معتدل و مرطوب خاک: خاک های مرطوب
واتر بِری
واتر بِری

نام علمي
Syzygium cordatum
نام لاتين
WATER BERRY
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"واتر بِری" درختی آبدوست و همیشه سبز از خانواده مورد (Myrtaceae) است که حدود 8 تا 15 متر نیز ارتفاع دارد. این درخت اغلب در نزدیک نهرها، حاشیه ی جنگل ها و مکان های باتلاقی یافت می شود. برگ های آن بیضوی تا مدور، در سطح رویی به رنگ سبز مایل به آبی و در سطح زیرین به رنگ سبز کمرنگ می باشد. برگ های جوان نیز به رنگ مایل به قرمز دیده می شوند. گل ها معطر، به رنگ سفید تا صورتی بوده که به صورت انتهایی روی شاخه ها تشکیل می شوند و دارای پرچم های متعدد کرکی می باشند و شهد فراوانی نیز تولید می کنند. این گل ها از آگست تا نوامبر تشکیل می شوند. میوه های این درختان به صورت سته ای، تخم مرغی شکل، به رنگ قرمز تا ارغوانی تیره (در زمان رسیدن کامل) دیده می شوند. هر میوه می تواند بیش از 25 میلیمتر طول داشته باشد. در نواحی بومی، میوه های این گیاه را از روی درختان خودرو جمع آوری کرده و به مصرف خوراکی می رسانند. در برخی موارد نیز از این گیاهان به دلیل تولید گل ها و میوه های زیبا به عنوان گیاهی زینتی استفاده می شود. این گیاهان بومی آفریقای مرکزی و جنوبی می باشند.WATER BERRY WATER BERRY

شرایط نگهداری واتر بِرینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه واتر بِری
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  واتر بِری
خیلی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  واتر بِری
نواحی نیمه گرمسیری و معتدل و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  واتر بِری
خاک های مرطوب


این گیاه به خوبی در نواحی نیمه گرمسیری و آب و هوای معتدل گرم رشد می کند. و همچنین در ارتفاعات بالاتر از 1200 متر بالاتر از سطح دریا یافت می شود. این گیاه بهترین رشد را در درجه حرارت روزانه 15 تا 25 درجه سانتیگراد ایجاد می کند. اما می تواند دماهای 10 تا 35 درجه سانتیگراد را نیز تحمل کند. این درخت به سرما مقاوم است اما نسبت به یخزدگی حساس می باشد.
از نظر نیاز آبی نیز به بارندگی سالیانه حدود 750 تا 1200 میلیمتر نیاز دارد اما به بارندگی 600 تا 1500 میلیمتر در سال نیز سازگار شده است. و می توانند شرایط غرقاب را تحمل کنند.
از نظر نیاز نوری نیز به آفتاب کامل نیاز دارد. 
این گیاه سریع الرشد بوده و خاک های مرطوب با پی اچ 5.5 تا 7 را برای رشد ترجیح می دهد. 
این درختان نسبت به آتش سوزی نیز مقاوم هستند. Syzygium cordatum Syzygium cordatum

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های این گیاه ارزش خوراکی داشته و به صورت خاک یا پخته شده مورد استفاده قرار می گیرد. این میوه ها دارای طعمی اسیدی تا شیرین می باشند. همچنین از این میوه ها برای تهیه ی مرباها و ژله ها یا در ساخت نوشیدنی های الکلی استفاده می شود.
از بخش های مختلف این گیاهان نیز به عنوان دارو استفاده می شود. عصاره ی آبی و الکلی پوست این درختان دارای فعالیت ضدقارچی بر علیه قارچ کاندیدا آلبیکنز می باشد. پوست این گیاه همچنین دارای خاصیت ضداسهالی است.
عصاره ی حاصل از برگ ها سبب کاهش قند خون می شود. برگ های این گیاه نیز در درمان اسهال کاربرد دارند. دمکرده ی این برگ ها برای درمان سرفه و دردهای شکمی نیز استفاده می شوند.  
پوست و چوب آن حاوی پروآنتوسیانیدین ها، پنتاسبکلیک تری ترپنوئیدها، استروئیدال تری ترپنوئیدها، الاژیک اسید و گالیک اسید است. 
به دلیل تولید گل ها و میوه های زیبا نیز از این گیاهان به عنوان گیاهی زینتی استفاده می شود. واتر بِری - معرفی درختان میوه واتر بِری - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر واتر بِریبرای تکثیر این گیاهان از کشت بذرها استفاده می شود. این بذرها نیاز به پیش تیمار خاصی برای جوانه زنی ندارند. بذرهای تازه را به صورت مستقیم در زمین اصلی کشت می کنند. جوانه زنی بذرهای تازه بسیار به خوبی صورت می گیرد و حدود 25 روز پس از کشت حدود 90 درصد بذرها سبز خواهند شد. WATER BERRY WATER BERRYمنابع :
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=
http://www.plantzafrica.com/plantqrs/syzygcord.htm
http://www.zimbabweflora.co.zw/speciesdata/species
https://en.wikipedia.org/wiki/Syzygium_cordatum


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.