فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۰         
  

Stipa arabica که به فارسی استیپا نامیده میشود، گیاهی از خانواده بومی فارس و یزد و ... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کاملا خشک دمای محیط: 24-26 خاک: دشت ها و کویرها
استیپا
استیپا

نام علمي
Stipa arabica
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


رویشگاه های با پوشش Stipa به عنوان چراگاه برای گوسفند و بز استفاده شده و برای سوخت نیز استفاده می گردد. اکثر گونه های آن به عنوان گیاهان مرتعی می باشند. با این حال این گیاهان حتی تحت فشار چرای شدید نیز زنده مانده و در بسیاری از مکان ها قابلیت تجدید حیات آن توسط بذرافشانی باعث پایداری آن در برابر چرا و تغذیه دام می گردد. از سوی دیگر برخی گونه ها در پوشش گیاهی مراتع (اگر به مراحل میوه دهی برسند)، بسیار نامطلوب می باشند. میوه برخی دارای سیخک های برنده، تیز و دارای حالت کرکی ویژه ای است که در شم و حتی در پوست گوسفند نفوذ و کیفیت پشم خام را کاهش می دهد. از نظر اقتصادی با داشتن فیبرهای قوی دارای اهمیت بوده و در صنعت کاغذسازی، کاغذ سیگار، پرده های حصیری، زیرسفره ای و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. در مصارف علوفه ای برای دام، ساخت جاروی محلی، ایجاد پوشش سقف تیرچه ای قدیم، تولید طناب برای بسته بندی علوفه، سوخت و شعله ور کردن آتش و تزئین خانه ها استفاده می گردد. 

نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه استیپا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  استیپا
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  استیپا
24-26 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  استیپا
دشت ها و کویرها

سایر اطلاعات


بررسی تنوع توده ها و یا جمعیت های موجود stipa arabica در ایران می تواند در برنامه های دورگ گیری بین گونه ای و درون گونه ای و مطالعات ژنتیکی به منظور شناخت خزانه ژنی و میزان تنوع ژنتیکی آنها کارایی داشته باشد. با توجه به پراکنش بسیار وسیع این گیاه شناخت ساختار ژنتیکی این گونه و تنوع موجود در بین اکوتیپ های آن بسیار ضروری است. این شناسایی جمعیت ها در کنار بررسی تنوع مورفولوژیکی، می تواند در نهایت اصلاحگران را در تولید و معرفی ارقامی که دارای میزان توکسین کمتر و ارزش خوش خوراکی بالاتر در در این گونه باشد، یاری نماید. 

منابع :
پورمیدانی و همکاران، 1386، بررسی تنوع ژنتیکی اکوتی


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.