فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۶         
  

Sida rhombifoliaPaddy’s lucerne که به فارسی یونجه ایرلندی نامیده میشود، گیاهی از خانواده پنیرک بومی نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب درجه حرارت: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری درجه سانتیگراد خاک: نیاز کودی خاصی ندارد
یونجه ایرلندی
یونجه ایرلندی

نام علمي
Sida rhombifolia
نام لاتين
Paddy’s lucerne
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


"یونجه ایرلندی" یا "گیاه برگ ژله ای"، گیاهی علفی و چندساله یا گاهی یکساله و از خانواده پنیرک می باشد. این گیاه بومی نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری می باشد. ساقه های این گیاه مستقیم تا پراکنده و دارای انشعابات است که تا 50 تا 120 سانتیمتر نیز طول دارد و در برخی نواحی بصورت چوبی درآمده است. برگ ها به رنگ سبز تیره، لوزی شکل، دارای آرایش متناوب روی ساقه، 4 تا 8 سانتیمتر طول، با دمبرگ های سه گوش می باشند. و در قسمت زیرین دارای کرک های متمایل به خاکستری اند. نیمی از برگ هایی که در بالا و رأس ساقه قرار دارند دارای حاشیه ی دندانه دار بوده در حالی که باقیمانده برگ ها دارای حاشیه ی یکپارچه هستند. دمبرگ ها دارای گوشوارک های کوچک و پوشیده از خار می باشد.
گل ها بسیار ظریف بوده و بصورت منفرد روی ساقه های گلدهنده ظاهر می شوند. هر گل دارای 5 گلبرگ (هر گلبرگ 4 تا 6 میلیمتر طول دارد)، به رنگ کرم تا زرد-نارنجی و گاهی در مرکز به رنگ قرمز دیده می شود. گلبرگ ها نامتقارن بوده و دارای یک لُب بزرگتر در یک طرف می باشند. پرچم ها بصورت واحد در یک ستون قرار گرفتند. میوه بصورت کپسول شیاردار بوده که در 8 تا 10 قسمت شکاف بر می دارد. این گیاه در تمام طول سال می تواند گل دهد. Paddy’s lucerne Paddy’s lucerne

شرایط نگهداری یونجه ایرلندینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه یونجه ایرلندی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  یونجه ایرلندی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  یونجه ایرلندی
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  یونجه ایرلندی
نیاز کودی خاصی ندارد

این گونه گیاهی معمولاً محدود به زمین های بایر و رها شده مانند حاشیه جاده ها و زمین های صخره ای و غیره است.Sida rhombifolia Sida rhombifolia

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


از ساقه های این گیاه برای ساختن طناب های کشتی، گونی و جارو استفاده می شود. ساقه های این گیاه دارای فیبری با کیفیت بالا هستند که از هند به مناطق دیگر جهان نیز صادر می شوند. 
تجزیه شیمیایی نشان می دهد که برگ های این گیاه حاوی مقدار زیادی مواد غذایی (74000 تا 347000 پی پی ام پروتئین، 94000 تا 475000 پی پی ام کربوهیدرات ها، 33000 تا 167000 پی پی ام فیبر، 14000 تا 71000 پی پی ام چربی) است. همچنین گزارش شده که ریشه این گیاه حاوی 450 پی پی ام آلکالوئیدها و افدرین و ساپونین است. برخی دیگر از منابع بیان کردند که ریشه علاوه بر آلکالوئید، دارای کولین، سودوافدرین، بتافنیتل آمین، واسکین، هیپافورین و ایندول آلکالوئیدها است. شاید به دلیل همین ترکیبات شیمیایی است که این گیاه برای دام ها دلپذیر و خوش خوراک نیست. 
ساکنان استرالیا از این گیاه برای درمان اسهال استفاده می کنند. برگ های این گیاه در مکزیک به عنوان مواد مخدر و سیگار و در هند بصورت یک چای و دمنوش کاربرد دارند. معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - یونجه ایرلندی معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - یونجه ایرلندی

نحوه تکثیر یونجه ایرلندی


تکثیر این گیاه از طریق بذرهای آن صورت می گیرد. پراکنش بذرها به وسیله خارهایی است که روی آن وجود دارد. به دلیل وجود این خارها، بذرها به حیوانات، لباس یا مواد دیگر می چسبند و بدین روش پراکنده می شوند. علاوه بر این، آب هم می تواند در پراکنش بذرهای این گیاه نقش مؤثری داشته باشد. Paddy’s lucerne Paddy’s lucerneمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Sida_rhombifolia
http://keyserver.lucidcentral.org/weeds/data/03030
http://www.prota4u.org/protav8.asp?p=Sida+rhombifo
http://www.weeds.org.au/cgi-bin/weedident.cgi?tpl=


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.