١٤/٣/١٤٤٣ --- 10/21/2021 --- ۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۹ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
مناطق مناسب جهت کاشت درخت پسته
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  59  نفر
بازدید امروز :  5822  بازدید
بازدید دیروز :  11558  بازدید
تبلیغات متفرقه
بنفشه آفریقایی  -  AFRICAN VIOLET
SAINTPAULIA IONANTHA : نام علمی
  GESNERIACEAE  - ژسنریاسه : خانواده
تانزانیا و مجاورت جنوب شرقی کنیا و بخش گرمسیری شرق افریقا : بومی منطقه
African violet , سنت پولیا , آیونانتا : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاكبرگ
22 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

بنفشه آفریقایی

گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.
بنفشه آفريقايي يكي اززيباترين گياهان گلداراست كه نه تنها داراي گلهايي زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز ازجذابيت خاصي برخورداراست . پرورش بنفشه آفريقائي اصلي كاردشواري است ولي واريته ها و هيبريدهاي جديد آن قويتر و پرگل تر مي باشند و درصورت رعايت برخي اصول،پرورش آنها موفقيت آميز خواهد بود.
اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.
این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.
در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.
بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.
از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.
یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.
برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.
در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.
گلدان مناسب با توجه به حساسيت اين گياه نسبت به سرما بهتر است آنها را در گلدانهاي پلاستيك پرورش دهيم و ازگلدانهاي سفالي استفاده نكنيم زيرا سفال در طول ماههاي سرد،سرما را جذب مي كند و نتيجه اين تنش سرمايي در گياه قهوه اي شدن و مرگ برگها است. در صورت ضرورت تعويض گلدان اين كار را در بهار انجام دهيد
كوددهي بنفشه هاي آفريقايي را بايد درهر آبياري با يك كود رقيق حاوي فسفر بالا(14-12-36) تغذيه نمود. هيچگاه غلظت كود را از ميزان توصيه شده بالاتر نبريد و خاك را هر2تا3 ماه يكبار شستشو دهيد و اجازه دهيد خاك با خروج كامل آب از زهكش كف گلدان كاملاً شسته شود.با اجراي يك برنامه كود دهي منظم و مداوم املاح در خاك گلدان تجمع مي يابند و در صورت عدم شستشوي خاك، ريشه ها صدمه مي بينند.
بنفشه آفریقایی هوای تازه را دوست دارد البته نباید در مسیر کوران باد قرار گیرد.
بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.
مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.
بيماري پوسيدگي ريشه بنفشه افريقايي : اين بيماري كه بوسيله قارچnicotian Var.parasiti Phytophthora ايجادمي شود،يك بيماري مخرب درمراكز پرورش بنفشه افريقايي Saintpaulia ionantha به شمار مي رود.علائم بيماري در قسمتهاي هوايي گياه بصورت توقف رشد،پژمردگي و پوسيدگي نرمي به رنگ قهوه اي متمايل به سياه در ناحيه طوقه و همچنين در قسمت ريشه مشاهده مي شود،اين علائم به تدريج به سمت دمبرگ و برگ انتقال مي بايد. اولين تحقيق جامع برروي اين بيماري درسال 1973درآلمان توسط Plate و Kroberانجام شد. درايالات كاليفرنيا، فلوريدا و كلرادوي آمريكا نيزبراي پرورش اين گياه مشكلات بسياري وجود دارد. اين بيماري درايران براي اولين باردرسال 1370،درمراكزپرورش بنفشه افريقايي تهران،با خسارت فراوان مشاهده گرديد و عامل بيماري نيزازمراكزمختلف به طور مكررتوسط نگارنده گزارش شد.كولتيوارهاي بنفشه افريقايي نسبت به پوسيدگي فيتوفترايي داراي حساسيتهاي بسيار متفاوت مي باشند و براين اساس به چهار گروه،بسيارمقاوم،مقاوم،حساس و بسيارحساس تقسيم مي شوند. مبارزه با بيماري ابتدا براساس رعايت بهداشت و بكاربردن ريشه هاي عاري ازآلودگي صورت گرفت، بعدها تحقيقات وسيعي درمورد استفاده ازقارچ كشها بمنظورمبارزه با بيماري انجام پذيرفت.از بين سموم مورد آزمايش اتريديازول(Truban 30 wp) و پراكسي كلر(Nurelle 7.2 EC) همراه با آبياري و همچنين محلول پاشي قسمتهاي هوايي گياه با استفاده ازpyroxyclor بهترين نتايج را ازخود نشان داد.محلول پاشي قسمتهاي هوايي به منظور حفاظت گياهان با استفاده ازقارچ كشهاي كاپتان (Captan 50 wp)،كلروتالونيل(Daconil 2787 75 wp) ومانكوزب(Dithane M-45 80wp) نيزنتيجه بسيارعالي درمبارزه داشته است. با توجه به نايابي پيروكسي كلرمي توان ازمتالاكسيل(Subdue 2 E) وفوزتيل آلومينيوم(Aliette) كه اثر مشابهي برضد بيماريهاي فيتوفترايي دارند،استفاده نمود.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
برگها پیچیده ، خشک و خم شده‌اند: هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.
برگها پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.
تمام شرایط مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید
گلها شفاف و کمرنگ شده‌اند: عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید
گلها و برگهای گیاه می‌پوسند: آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.
برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید
گیاه سالم و گل نمی‌دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدانها را تعویض نکنید.
برگها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.
برگها سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید.
برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.
روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان استدر این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینیدبرگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.
تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.
با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به تکثیر از روش كاشت بذر اقدام كرد. برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.
اصطلاحات تخصصی علوم در مورد بنفشه آفریقایی :
تاکسونومی: گیاه گل بنفشه آفریقایی بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می‌شود. مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه بنفشه آفریقایی باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد. آناتومی: ساختمان داخلی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم بنفشه آفریقایی تا بوجود آمدن شکل آویز بررسی می‌شود. فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه بنفشه آفریقایی از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها - اندامها و خود گیاه بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. سیتولوژی: به مطالعه درباره رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه بنفشه آفریقایی می‌پردازد. اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه بنفشه آفریقایی با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد. ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه بنفشه آفریقایی بررسی می‌کند.

: منابع  

تصاویر گیاه بنفشه آفریقایی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
سهیل خوشبو
با عرض سلام و تشکر از وب سایت خوبتون
من به تازگی یک گلدان بنفشه آفریقایی خریدم، تقریبا دو هفته هست که خریدم و موقع خرید از فروشنده خاستم که همونجا گلدانشو رو تعویض کنه، اون هم سوراخ های گلدان رو بیشتر کرد که اب بیشتری رو از زیر گلدانی بکشه، از زمانی که گل رو دارم مدام برگ هاش بی حال میشن و میفتن، همه غنچه های گلش هم قبل از باز شدن خراب شدن
نور اتاق خیلی خوبه، نور و افتاب مستقیم بهش نمیخوره، سه روز یکبار از زیر گلدانی بهش اب میدم،اب هم از اب جوشیده کتری که کلر نداره استفاده میکنم
نمیدونم مشکل کجاس، از تعویض گلدانه؟ گلدان به خوبی اب رو نمیکشه، نمیدونم
عکس گلم رو میذارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید، با تشکر


  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
بعد از خريد ،جابجايي وتعويض گلدان براي اکثر گياهان آپارتماني اين توقف يا کندي رشد عادي است.اين گياه خيلي به شرايط نوري حساس نيست ولي مکان بايد پر نور باشد اما از نور مستقيم آفتاب بخصوص در ماه‌هاي گرم سال بايد جلوگيري کرد. نور زياد موجب پريدگي رنگ برگها مي‌شود. وجود 12 ساعت روشنايي به گلدهي بهتر اين گياه کمک خواهد کرد.
سهیل خوشبو
ممنون از پاسختون
پس جای نگرانی نیست؟ چون امروز هم که نگاه کردم بعضی از برگها حالت گندیدگی گرفته بودن که اونارو با قیچی جدا کردم
یه سوالی که هست اینه که چطور میتونم متوجه بشم گیاه اب رو به خوبی جذب میکنه؟ 
افسانه سادات فرود
اگر تعویض به خوبی صورت گرفته باشد و ریشه آسیب ندیده باشد و خاک مناسبی استفاده شده باشد می توان امیدوار به بازگشت گیاه بود .پیشنهاد می شود از برگ های سالم گیاه قلمه بگیرید تا اگر به هر علتی مشکلی برای گیاه مادر به وجود امد کل گیاه را از دست ندهید /برای اینکه از ابیاری مطمئن شوید ،زمانی که سطح خاک رطوبتش کم شده بود کاملا گیاه را سیراب کنید تا چند قطره آب اضافه از زیر گلدان خارج شود .تاریخ آبیاری را یادداشت کنید و صبر کنید تا مجددا رطوبت خاک کم شود به تجربه خواهید فهمید آبیاری بعدی چه روزی است اگر مشاهده کردید خاک دیر تر از قبل خشک می شود و یا رطوبتش کم نشده یعنی ریشه به خوبی کار نمی کند .(در هنگام آبیاری نیز سعی شود برگ ها خیس نشوند)
نانا
با سلام چند وقتی است که برگهای بنفشه آفریقایی هایم از پایین گیاه حالت نرم و پلاسیده پیدا می کنند و برگها بتدریج خشک می شوند آب کم دادم درست نشد آب زیاد دادم درست نشد جایش تا حدودی گرم بود و به جای خنک تری انتقال دادم ولی هنوز درست نشده و گیاه بتدریج داره خشک می شود البته تمام گلدان های بنفشه ام به این وضع دچار شده اند چه باید بکنم. باتشکر  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
سلام: ابیاری بیش از اندازه میباشد . بوته زمانی نیاز به آب دارد که سطح خاک با لمس دست خشک باشد و رطوبتی احساس نشود .آب بایستی حتما ولرم باشد . آب معدنی برای گیاه مضر است .هر 4-3 آبیاری یک نوبت از بالا آبیاری نمایید تا سطح خاک شوره نزند.پس از حدودا 3 ساعت آب باقیمانده در زیر گلدانی را خالی کنید .گیاه از طریق ریشه نیز به هوا احتیاج داد از آب زیاد بپرهیزید .دمای بین 18 تا 21 درجه در شب و 3 تا 5 درجه بیشتر در روز ایده آل است . اگر سایز گلدان را تغییر داده اید و این سایز بزرگتر از اندازه نیاز گیاه باشد گیاه دچار چنین مشکلی میشود.
کیاوش
با عرض سلام من یک گلدان بنفشه آفریقایی با گل صورتی خریدم ابتدا یک شب و یکروز بر روی میز خانه بود سپس در تراس جنوبی تا ساعت 2 بعد از طهر در آفتاب مستقیم ماند سپس به جای همیشگی یعنی حیاط شمالی و زیر سایه دیوار گذاشتم. بعد از دو سه روز وسط چند برگ آن دارای لکه های قهوه ای بزرگ است؟؟ چرا به هیچ وجه آب زیاد یا پاشش اب روی آن اتفاق نیافتاده محل سکونت رشت و در این چند روز هوا شرجی بوده  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
سلام : به احتمال زیاد نور مستقیم افتاب باعث این اتفاق شده.(همچنین میتونه قارچ باشه که دیگه کاریش نمیشه کرد)بنفشه به نور افتاب که از توری رد شده و با فاصله 30 سانت از پنجره احتیاج داره
امیررضا راکی زاده
تشکر می کنم از پاسخ شما، دقیقا فرمایش شما صحیح است علت این موضوع همان نور شدید آفتاب بود، امیدوارم گل من دوباره برگرده، یکی اینکه تازه 2 3 روز بود خریده بودمش و از طرفی 4 5 تا از برگهای بزرگ و اصلیش دچار این عارضه شده.
مهندس رامندی
افتاب تند وشدید بویژه در مورد گیاهانی که قبلا در شرایط نور معمول واپارتمان بوده اند مضر است وباعث بروز مشکلاتی میشود. باید گیاهتان را درمکانی با افتاب ملایم ویا فیلتر شده مانند افتاب پشت پرده توری قرار دهید ویاگیاه را به مکانی روشنتر با نورغیر مستقیم منتقل نمایید.در صورتیکه مکان نورگیر ندارید از نور مصنوعی ایجاد نمایید.جابجایی وتغییرات مکرر اصلا برای گیاه مناسب نیست.مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که شرایط ثابتی را برایش فراهم نموده واگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند.
asal b
سلام من تازه یه بنفشه آنفریقایی آبشاری خریدم .وقتی خریدمش خیلی گل و شکوفه داشت و پر برگ هم هست. آوردمش سرکار که حواسم بهش باشه . نور اینجا مهتابی است و نورش بد نیست. هوا هم الان مناسبه نه سرده نه گرم. نزدیک در و پنجره هم نیستم. چنتا از برگهاش از گوشه قهوه ای شده.تو مقالاتتون نوشته بود که از آب دادن از بالاست. تا الان که دو هفتس خریدمش 3-4 دفعه بهش آب دادم که 3 دفعش از بالا بوده یعنی همین 3 دفعه کافیه که برگاش قهوه ای شه؟؟ برگهایی که شروع می کنن به قهوه ای شدن را باید جدا کنم یا گوشه قهوه ایش را بگیرم یا کاریش نداشته باشم؟ همینطور غنچه هایی که ریختن را از ساقه جدا کنم؟
یه چیز دیگه اینکه از اونهمه گل و غنچه ای که داشت فقط دوتاش باز شد بقیه همه باز نشده پلاسیده شدن و ریختن.الان دیگه هیچی گل نداره گل بیچارم. بهش کود مایع باید بدم؟ هر چند روز یکبار؟
عکس گلم را گرفتم که براتون تشخیصش راحت تر باشه
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
تنش حاصل از جابجایی و تغییر شرای طمحیطی گیاه ، رطوبت نسبی خیلی کم و خشکی هوا نیز گاه موجب خشک شدن غنچه ها میشود. در صورت خشکی بیش از حد هوا یک سینی پر از آب در نزدیکی بوته ها قرار دهید تا از طریق تبخیر سطحی رطوبت نسبی افزایش یابد.كی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید. آبیاری از بالا برای بنفشه افریقای مناسب نیست زیرا ریزش آب روی برگ ها باعث پوسیدگی و رشد قارچ می شود. از طرفی آبیاری مداوم از پایین موجب تجمع نمک و املاح در سطح خاک و اطراف طوقه گیاه خواهد شد که اگر میزان نمک افزایش یابد موجب آسیب گیاه و درنهایت پوسیدگی طوقه می شود.به خصوص اگر کیفیت آب آبیاری مناسب نباشد. برای جلوگیری از این حالت می توان هرازگاهی آبیاری را از بالا ولی با دقت و جلوگیری از خیس شدن برگ ها - به خصوص عدم تجمع قطرات آب در قسمت مرکزی رشد گیاه- انجام داد.د مثلا هر 3-4 بار آبیاری از کف باید یکبار از بالا آبیاری نمایئد تا خاک شوره نزند. برای آبیاری بنفشه افریقایی باید از آب ولرم ( هم دمای اتاق) استفاده کرد زیرا آب سرد موجب ایجاد شوک و فروافتادن گل ها و ایجاد لکه هایی روی برگ ها می شود. اگر یک شب قبل از آبیاری ظرف آب را در اتاق نگه داری کنیم دمای آن متعادل شده از طرفی کلر موجود در آب خارج می گردد زیرا کلر اضافی موجود در آب آبیاری برای بنفشه افریقایی زیان آور است.جهت تقويت گياه از کود کامل مخصوص بنفشه آفريقايي طبق دستور استفاده کنيد
asal b
خیلی ممنونم از راهنماییتون. زیرگلدانی مناسب است ولی هوای اینجا خشک است. کاری که درخصوص رطوبت فرمودید انجام میدم. در خصوص کود کامل مخصوص بنفشه از کجا می تونم تهیه کنم؟ فکر نمیکنم همه گل فروشی ها و گلخانه ها داشته باشند؟! همین اسم را ببرم " کود کامل بنفشه آفریقایی"؟
مهندس رامندی
بله کود کامل مخصوص بنفشه افریقایی در فروشگاه سایت نیز عرضه شده است
حامد ؟

سلام دربالا عکسهای 2 تا از بنفشه هام رو گذاشتم که هر دوتاشون بیمار هستن لطفا راه درمان آنها را بفرمایید . توضیح اینکه طبق عکس اول روی برگهای یکیشون لکه های قهوه ای ایجاد شده و بمرور برگ بیرنگ شده لکه ها زیاد میشن و برگ خشک می شود این اتفاق از برگهای زیرین آغاز شده و به سمت برگهای بالایی در پیشرفت است بطوریکه دیگه برگ زیادی باقی نمونده و عکس دوم هم مربوط به گلدانی است که برگهای پایین آن در حال شل شدن و نرم شدن هستن و بعد میمیرن شرایط نگهداری هر دوی آنها مشابه است (دمای 24 درجه ، آبیاری در حال حاضر هر 10 روز یکبار از زیر گلدانی، میزان رطوبت میانگین 30 درصد ، منبع نور: 4 عدد فلورسنت T5 در فاصله 35 سانتی بمدت 12 ساعت ،آخرین زمان تعویض گلدان 5 ماه قبل ، خاک گلدان: مخلوط پیت موس و خاک رس و ماسه ریز ، عدم هرگونه آبپاشی روی برگها).
لطفا نظرتون رو در مورد شرایط نگهداری و علت بیماریها بفرمایید . باتشکر
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام آبیاری را زمانی انجام دهید که سطح خاک خشک باشد مرطوب ماندن زیاد خاک باعث بیماری های ریشه می شود .پس از آبیاری نیز آب اضافه از زهکش گلدان خارج شود .2 گرم سم ریدومیل را در یک لیتر آب حل کنید برگ ها و ساقه را به خوبی به سم آغشته کنید و مقداری را هم به خاک دهید.زمام سم پاشی نور را کم کنید تا گیاه سوزی ایجاد نشود.شرایط نگهداری گیاه مناسب است ادامه دهید.تا بهبود علائم گیاه از هرگونه کود دهی جا به جایی و تعویض گلدان پرهیز کنید.
ایران ایرانی
سلام من چندین سال است که بنفشه آفریقایی دارم . 1-دو گلدان بنفشه آفریقایی مدت سه ماه است که گل نداده در صورتی که هر دوهفته یکبار کود می دهم و گلدان بزرگ هم ندارد نمی دانم چه کنم در ضمن برگ های این دو گلدان فر خورده اند و لوله شده اند از نظر آب دهی هم هفته ای دوبار آب می دهم 2- من از طریق برگها تکثیر می کنم ولی دوسال است که هرچه برگ می گذارم ریشه بدهد ناموفق هستم (چه از طریق ریشه در آب و چه از طریق ریشه در خاک)به دلیل آفت زده گی به صورت سفیدک های که داخل ان یک حشره می باشد)راه حل من این بوده که آفت ها را با دست تمیز می کردم ولی نتیجه نگرفتم 3- آیا تکثیر فصل بخصوصی می طلبد؟ باسپاس از مرحمت شما لطفا راهنمایی کنید.  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
روش تکثیر معمولی و همگانی بنفشه آفریقایی استفاده از قلمه های برگ است كه نیاز به بستر بسیار سبکی دارد.. قلمه ی برگ رادر تابستان بگیرید.برای تهیه قلمه برگ میتوانید برگ همراه با دمبرگ را به صورت افقی یا عمودی روی خاک بخوابانید وبا وسایلی مثل سوزن به خاک متصل نمایید.بهتر است ابتدا چند خراش روی رگبرگ برگ ایجاد کنید.نکتهای که در برداشت قلمههای بنفشه آفریقایی باید رعایت شود تراکم لازم و مناسب برگها است. بعد از 4-3 هفته قلمهها در حرارت 18 درجه سانتیگراد ریشه دار میشوند. سپس جوانههای برگی از سطح داخلی برگها ظاهر میشوند و بعد از بزرگ شدن جوانههای برگی، با احتیاط قلمههای ریشه دار شده را به محل اصلی انتقال دهید.در مورد پیچ خوردگی یک قاشق کوچک سم مالاتیون+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.بعد از 10 روز این عمل را تکرار نمایید
ازالیا
لطفا به من بگویید چرا بنفشه من گل نمیدهد؟   پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
بنفشه گیاهی فصلی است ودر این زمان(تیر)عمر گل ان تمام شده است به طور کلی گلدهی تابع طول روز میباشد
Amir Hojabr
nargil salam 

banafshe age manzoret afrighayeye ke dar tamame fasle sale gol dare

amir 
mahya gh
با سلام درسته که بنفشه در تمام فصل سال گل میده اما اگر تمام شرایط نگهداریش مناسب باشه ولی گل نده و در صورتیکه مواد غذایی کمکی به خاکش اضافه نکردید گلدان شما احتیاج به تغذیه مصنوعی داره . موفق باشید
اصغر رحیمی
با سلام مدتی است که دنبال بنفشه آفریقایی که دارای گلهای زرد رنگ می باشد هستم و حتی از چندین گلفروشی خارج کشور هم سوال کرده ام. می خواستم بدانم که آیا اصلا بنفشه آفریقایی با گلهای زرد وجود دارد؟ و اگه وجود داره به چه شکل می توان آنرا تهیه نمود؟ با تشکر  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
سلام : بله رنگ زردش هم هست ولی تو ایران فکر نکنم بشه گیر آورد . خیلی کم این رنگ پیدا میشه.http://www.theplantexpert.com/africanviolets/GoldenEye.jpg
هومن صنعتی زاده
با سلام. من یک بنفشه آفریقایی قلمه زدم و الان که کمی بزرگ شده است برگ های آن شروع به قهوه اس شدن کرده است. من هر موقع که خاک آن خشک می شود به آن آب می دهم و کود زر بار هم هر دو سه هفته یک بار به آن می دهم. علت چیست؟
  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. ابیاری قبل از خشکی کامل خاک انجام شود.اب روی برگها نریزید
هومن صنعتی زاده
با سلام
علت توقف ناگهانی رشد بنفشه آفریقایی چیست؟
افسانه سادات فرود
عوامل محیطی مثل نوسانات دمایی(سرد یا گرم شدن محیط) و یا هر علت مشکوک دیگری چون افراط و تفریط در کود دهی ،وجود آفت یا بیماری
زهره
سلام
من چند بنفشه افریقایی خریدم و پاجوشهاشو جدا کردم
بنظرم کنه سیکلامن دارن
برگهای جدید رشد نمیکنه و جمع شده
شنیدم باید چند تا برگ ازشون بگیرم، سم پاشی کنم و خاک و گل بندازمشون دور

چه سمی باید استفاده کنم؟

ممنونم ازتون


  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
از برگ های سالم قلمه بگیرید ، برگي سالم(نه خیلی پیر نه خیلی جوان ) و عاري از حشرات را انتخاب کرده و از ساقه جدا کنيد با کنه کش ضد عفونی کرده . پنج سانتيمتر از دمبرگ آن را باقي بگذاريد و اضافه طول آن را حذف کنيد و در عمق کم با زاويه 45 درجه در يک گلدان حاوي خاک مرطوب (تورب يا ماسه نرم) قرار دهيد. قبل از هر آبياري خاک آن را لمس کنيد، اگر ذرات به دست شما نچسبيد آن را آبياري کنيد.گیاهان مادر نیز را در مکانی جداگانه نگهداری کنید و با کنه کش مثل دیکوفول زیر وروی برگ ها سم پاشی شود و مقداری را نیز به صورت آبیاری به خاک دهید .
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
ژسنریا کاردینالیس
اسكينانتوس
گلوکسینیا
کولومنئا گلوریوزا
بنفشه آتشین
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Aparat
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت