١٩/٣/١٤٤١ --- 11/17/2019 --- ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۶ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
کاشت و پرورش درخت گیلاس
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  16  نفر
بازدید امروز :  386  بازدید
بازدید دیروز :  7050  بازدید
تبلیغات متفرقه
تلگرام نارگیل
هویا کارنوزا  -  WAX PLANT
HOYA CARNOSA : نام علمی
  ASCLEPIADACEAE  - استبرقیان : خانواده
آسیای شرقی و استرالیا : بومی منطقه
پيچ مومي , شمعي : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک پیت و خاک گلکاری
19 درجه سانتیگراد
کمی خشک
متوسط

هویا کارنوزا

گونه ای از گياهان جنس Hoya spp پيچ شمعی( پيچ مومی) هويا و خانواده Asclepiadacees استبرق يا( ناف ريز) يا آسکله پياداسه میباشد.
اين جنس گياهان تقريبأ داراي ٢٠٠ گونه هميشه سبز و معمولا رونده و يا آويزان آه اغلب بومي شرق آسيا تا استراليا مي باشد آه بخاطر برگهاي زينتي و يا گلهاي بسيار جالب آن براي آاشت در گلخانه و يا مكانهاي گرم مناسب ميباشند .
به طور دقیق تر اين گياه بومي کوئينلند ميباشد و اندازة آن به ۶٠ سانتيمتر مي رسد .
گياهي است رونده که بوسيله ريشه هاي هوائي به قيم مي چسبد . از ويژگيهاي اين گياه اين است که تمام ساقه هاي جوان قبل از برگ آشكار مي شوند .
دارای گلهای چتري سفيد تا صورتي گوشتي ستاره اي شكل خوشبو که از خرداد تا پائيز ظاهر ميشوند و معمولا گلها دوباره بر روي همان ساقه گل دهنده بوجود مي آيد و بنابر اين نبايد آنها را چيد .
اين گياه بندرت قبل از دو سالگي به گل مي نشيند
اين گياهان داراي دو فرم ابلق مي باشند که عبارتند از: H. C. variegata که داراي برگهاي زيباي سبز مايل به آبي با کناره هاي سفيد متمايل به صورتي است و H. C. compacta که برگهاي آن داراي کناره هاي سبز تيره با مرکز طلائي و برگهاي آن شكل روبان مي باشد .
این پیچ زینتی گرمسیری و همیشه سبز دارای برگ های ضخیم به رنگ سبز تیره است و گل های بسیار درخشان آن به ندرت و به صورت مجتمع ظاهر می شود.
هویا کارنوزا به مخلوطي مساوي از خاك باغچه و پيت و کمي ذغال کوبيده و ماسه احتياج دارد .
در زمستان به حد اقل ١۶ درجه سانتيگراد حرارت نياز دارد .
گلدان نبايد مانع خروج آب اضافي گردد . در طول زمستان بايد از آب دادن زياد خود داري کرد . برعكس در بهار و تابستان بايد به اندازه کافي آب در دسترس گياه باشد.
اين گياهان به روشنائي نسبتأ زياد احتياج دارند
رطوبت هوا در طول بهار و تابستان بايد باندازه کافي باشد ، بويژه در هواي گرم احتياج رطوبتي بيشتر مي شود و بايد آنرا با اسپري دستي آبپاشي نمود و هواي تازه در اختيارش گذاشت .
تعويض گلدان در اواخر زمستان انجام مي گيرد . در تابستان هر سه هفته يكبار کود رقيق به گياه داده شود . با وجوديكه اين گياهان درگلدانهاي کوچك نيز گل ميدهند ولي بهتر است که آنها را در گلداني نسبتأ بزرگ کاشت .
معمولاً پیچ شمعی Carnosa به پايه اي از ني يا چوب که در وسط گلدان بعنوان قيم قرار ميدهند بسته ميشود .
اين گياه به هرس نياز ندارد ولي براي آنكه گياه پرپشت شود جوانه انتهائي ساقه را پنسمان نموده تا امكان رشد شاخه هاي جانبي بيشتر شود .
بهترین زمان شکوفه دهی این گیاه زمانی است که در گلدان محدود است ، بنابراین تغییر به گلدان بزرگتر تنها هر چند سال یکبار و یا وقتی که مورد نیاز است باشد.
اين گياهان معمولا بدون آفت مي باشند ولي دراثر آب زياد به يك بيماري فيزيولوژي مبتلا شده و برگها قهوه اي رنگ ميگردند و گياه خشك مي شود .
اين گياه به دو طريق قلمه زدن و خواباندن تكثير ميشود: تكثير بوسيله قلمه : در ماههاي ارديبهشت ، خرداد شاخه هائي بطول 12 تا 15 سانتيمتر از گياه گرفته و در مخلوطي از ماسه و پيت در 16 - 18 درجه سانتيگراد حرارت قرار مي دهند تا ريشه ها ظاهر شوند . رطوبت بايد باندازة کافي باشد و براي تأمين رطوبت بهتر است که از Terrarium استفاده شود . تكثير بوسيله خواباندن : اين گياهان را ميتوان بوسيله خوابانيدن در فروردين ماه نيز ازدياد کرد .

: منابع  

تصاویر گیاه هویا کارنوزا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
امیر هراتی
سلام من نصف برگ هویارو داخل خاک گذاشتم و بعد از چند هفته وقتی بیرون اوردم دیدم قسمتی که داخل خاک بوده ریشه زده ولی اصلا رشد نمیکنه ایا اون برگ میتونه به یک گیاه جدید تبدیل بشه؟؟؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
باید اجازه بدهید تا ریشه دهی کامل شود(حداقل 4-5 سانت)وسپس انرا با دقت ,وبدون جداشدن خاک اطراف ریشه در خاک مناسب بکارید.کاشت قلمه های تازه ریشه دار شده را در گلدان کوچکی شروع کنید و با بزرگ شدن آن تدریجا آنرا به گلدانهای بزرگ منتقل کنید.از قرار دادن قلمه وگیاهچه جوان در مقابل نور مستقیم وشدید خودداری شود.
منیره فکرت
من این گل را دارم ولی رشد نمی کنه بعد از چند برگ کوچک از ساقه های باریک سر ساقه خشک ورشد متوقف می شود.گل دادن این گل را دیدم خیلی زیباست می خواهم مرا راهنمایی کنید تا گلم رشد کند و گل بدهد.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
عوامل متعددی میتواند باعث بروز این مشکل گردد:ابیاری گلدانتان را به یکبار د رهفته (در زمستان )کاهش دهیدوخاک گلدانتان را باخاکبرگ مناسب تعویض نمایید.
mozhde kh
سلام
یه گلدون هویا دارم که خودم قلمه گرفتم
اوایل خوب بود همشون داشتن رشد میکردن و برگ جدید درمیاوردن
ولی یه مدت شده که رشدش متوقف شده و بعضی از شاخه ها برگاش بیحال میشه
بعدش هم ته برگاش زرد(جایی که به ساقه متصله) و ساقش قهوه ای میشه و میفته
یکی از شاخه ها که خارج کردم ریشه سالم بود ولی ساقه از جایی که از خاک خارج میشه پوسیده بود
لطفا راهنمایی بفرمایین
محل نگهداریش هم کنار پنجره شمالی با فاصله نیم متر
نورش خوبه طرف عصر هم یکم آفتاب از پشت پرده میخوره
ممنون  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
حتمال آبیاری زیاد آفت و بیماری است ،آبیاری را کمتر کنید و تا سطح خاک خشک نشده به گیاه آب ندهید .از تجمع آب در زیر گلدانی خودداری شود .2 سی سی سم دیازینون در یک لیتر آب حل شود به صورت آبیاری به خاک داده شود 7 روز بعد مجدا سم پاشی تکرار شود .از ساقه های سالم قلمه گرفته شود با قارچ کش ضد عفونی شود و در خاک جدید کاشته شود.
mozhde kh
در ضمن گاهی وقتی اب میدم توی زیر گلدونی هزارپای ریز دیدم
ایا افت هستن و ضرر داره واسه گیاه؟
mozhde kh
ممنون از پاسخگویی
قارچ کش ها متفاوت هستن یا فرقی نمیکنه؟
و منظور از ضدعفونی همن اسپری کردنه؟
شیما میرصفدری
گل من خیلی کم برگ می ده و گل نمی ده مشکلش چیه؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
نورش کمه باید گیاهتان را درمکانی با افتاب ملایم و فیلتر شده مانند افتاب پشت پرده توری قرار دهید ویا گیاه را در مکانی با نور زیاد وغیر مستقیم قرار دهید
Shirin Soltani
سلام وقتتون بخیر من حدود سه هفته پیش گلدانم و خاکش را عوض کردم ولی متاسفانه چندتا از برگهاش زرد شده و چندتا خشک و. چروکیده شده گیاهم دوسال و نیم هست که دارمش و خیلی دوسش دارم نگرانم خیلی که از بین نره الان جاش رو مناسبتر کردم پیش گلدانهایی که همیشه بود هست و روزانه سه تا چهار ساعت افتاب بهش میتابه و کنار شوفاژ هست البته خیلی هم گرم نیست دمای اطرافش چهارروز یکبار بهش اب میدم الان تاحالا بهش سمی نزدم آفتی نداشته لطفا راهنماییم کنید که چجوری از زرد شدن بقیه برگها جلوگیری کنم  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام زمان مناسبی برای تعویض نبوده و احتمال صدمه دیدن ریشه است در هنگام تعویض باید مراقب باشید خاک اطراف ریشه جدا نشود.اگر ریشه صدمه چندانی ندیده باشد به مرور علایم کمتر خواهد شد مکان ثابت نور غیر مستقیم و اجتناب از کپ دهی به گیاهتون کمک میکنه .گلدان از منبع گرمایی ۲ متر فاصله داشته باشد در صورتیکه روند زرد شدن برگ ها بیشتر شد از گیاه قلمه بگیرید تا کل گیاه را از دست ندهید.
ا.س.فرود
#اجتناب از کود دهی 
حمیدرضا اظهری
باسلام،من به گلدان جوان از این گیاه دارم چند وقتی بود که رشدی نمیکرد تا اینکه کنار پنجره گذاشتمش الان داره رشد میکنه ولی تازگی ها متوجه شدم روی برگ گیاه لکه های سفیدی بصورت نقطه نقطه و در یک برگشم لکه بزرگ سفیدی زده شده،ایا گیاه من بیمار شده؟ علت چیست؟ همچنین باتوجه به اینکه در منطقه سردسیر هستم آیا زمستان در کنار پنجره مکان مناسبی برای این گیاه هست یا خیر.ممنون از سایت خوبتون  پاسخ مشاهده
م.شهاب
حداقل نیم متر از پنجره فاصله بدهید تا سرما گیاهتان را ازار ندهد.احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری (حدودا2-3گرم)سم افت کش( مالاتیون)+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
سما جلوانی
سلام من ی گل هویا دارم ک بزرگ شده و تعداد بسیار زیادی گل داده شب ها بشدت این گل بو میده نگرانم ک بوی اون سمی نباشه؟؟  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام خیر بوی آن سمی نمی باشد در صورتیکه قسمت هایی از گیاه خورده شود ممکن است سمی باشد و بهتر است دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
mohamad mohebbi
ba salam nemidunam chera az har goli khosham myad kamyab az ab dar miad koja mishe in golo peyda kard rahnamaim konid lotfan  پاسخ مشاهده
رامونا آوان
سلام من هم از این گل خیلی ی ی ی ی خوشم اومده آیا الان فصل خریدنش هست؟ از کجا میتونم اینو تهیه کنم  پاسخ مشاهده
محمد رضا
با سلام من چند ساله که این گل رو دارم خوب رشد میکنه ولی نمی دونم چرا گل نمیده؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
اگر گیاه بالغ شده و فصل گلدهی فرا رسیده اما گلها تشکیل نمیشوند کمبود در نور و عادی نبودن طول روز و ساعات نورگیری، افراط در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص ازت (نیتروژن، اوره)، هوای خشک، حمله تریپس‌ها و یا فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان میتواند از عوامل این عارضه باشد
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
پیچ شمعی

گیاهان دیگر از همین خانواده :
کاکتوس گل ستاره دریایی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت