٩/٣/١٤٤٣ --- 10/16/2021 --- ۱۴۰۰ شنبه ۲۴ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
شناخت آفت برگ خوار رز
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  109  نفر
بازدید امروز :  5386  بازدید
بازدید دیروز :  13331  بازدید
تبلیغات متفرقه
رزماری  -  ROSEMARY
ROSMARINUS OFFICINALIS : نام علمی
  LAMIACEAE  - نعناعیان : خانواده
مدیترانه،‌اروپای غربی : بومی منطقه
رومارن , اکلیل الجبل، حصالبان، حصالبان اکسیر ، Common Rosemary, Moorwort , Herb of memory : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
شنی و ماسه ای با زهکشی بالا ، خنثی و یا قلیایی
22 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
زیاد

رزماری

رزماری گیاهی است چندساله از جنس Rosmarinus و به فرم بوته ای که در تمامی فصل های سال سرسبز می باشد. برگهای باریک آن به صورت متقابل بر روی ساقه قرار می گیرند و گل های این گیاه به رنگ آبی مایل به بنفش می باشند. از خصوصیات این گیاه بوی فراوان برگ ها می باشد که آن را به عنوان یک گیاه معطر مشهور نموده است.
پرورش گیاه رزماری در بیشتر نواحی ایران معمول می‌باشد . پرورش‌دهندگان عمدۀ گیاه رزماری را در دنیا کشورهای شمال آفریقا خصوصاً مراکش و تونس و کشورهای جنوب اروپا خصوصاً اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، یوگسلاوی و آمریکا تشکیل می‌دهند.
گیاه معطر بوته‌ای و پایا، با شاخه‌های بالارونده، که ارتفاع آن به ۲ متر می‌رسد. برگها باریک با انتهائی بدون نوک و سوزنی‌شکل ، گلها به رنگ سبز تیره و به ندرت صورتی یا سفیدرنگ است.
رزماری در زمینهای آهکی سبک و آفتابگیر بخوبی رشد می‌کند. معمولاً از این گیاه بعنوان پرچین همیشه سبز در باغات استفاده می‌شود. گیاه رزماری مقاومت بالایی به خشکی و شوری دارد (بیشتر از اسطوخودوس ) و شدت بالای تابش خورشید را بخوبی تحمل می‌کند. از این گیاه در فضای سبز استفاده می‌شود.
رزماری گیاهی است مقاوم به سرما و شرایط خشکی و این خصوصیت ها سبب شده است که در اکثر مناطق قابل کشت باشد. رزماری بومی مناطق مدیترانه است و در اکثر مناطق کشورمان به صورت محدود یا وسیع کشت می گردد. رزماری در بسیاری از کشورهای اروپایی به صورت وسیع کشت می شود.
در پائیز هر سال با استفاده از کودهای حیوانی به میزان ۱۰ الی ۱۵ تن در هکتار انجام می‌شود که بین ردیف‌های کشت کودها به خاک داده می‌شود و در فصل رشد تنها از کودهای ازتی و یا کود کامل ( تمام عناصر ) جهت تکمیل عناصر غذایی مورد نیاز گیاه در ۲ الی ۳ نوبت استفاده می‌شود .
معمولاً مزارع اسطوخودوس و رزماری بصورت جوی و پشته می‌باشد که معمولاً بوته‌ها روی پشته‌ها کاشته می‌شود. برای آبیاری در جویها آب می اندازند که به بوته‌ها آب نرسد. بهره برداری از این گیاه معمولاً از سال دوم آغاز می‌شود و هنگامی برداشت انجام می‌شود که گیاه در حال گل دادن است. بایستی توجه داشت که سیستم هرس رزماری مانند اسطوخودوس است تا ساقه‌های زیادی تولید شده و موجب پر پشت شدن گیاه شود .
دمکرده ی برگ های این گیاه به عنوان ضد نفخ، ضد اسپاسم دستگاه گوارش و ... کاربرد دارند و این دمکرده در مصرف خارجی برای تقویت موی سر کاربرد دارد. اسانس گیاه بطور گسترده در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می گردد و داروهایی از این گیاه در کشورمان تولید می گردد (مانند قطره رزمارینوس) که اکثرا برای تقویت موی سر و جلوگیری از ریزش مو می باشد.
این گیاه بوته ای همیشه سبز مدیترانه با تقویت وبهبود گردش خون موجب برافروختگی وتحریک در سطح پوست سر گردیده وگفته می شود با ایجاد اکسیژن بیشتر در خون پیاز مو را تقویت نموده و در درمان ریزش مو در مراحل ابتدائی پیشگیری موثر است.
برگ و سرشاخه‌های گلدار خشک شدۀ گیاه Rosmarinus officinalis از خانوادۀ نعناعیان (Lamiaceae) است که حداقل دارای ۱ درصد (حجم/وزن) روغن فرار می‌باشد
معمولاً برگها را پس از چیدن در سایه خشک می‌کنند و اگر بخواهند از برگها اسانس بگیرند بایستی محصول برداشت شده را بلافاصله به محل تقطیر یا کارخانه فرآوری حمل نمود. معمولاً از هر ۱۰۰ کیلو گرم سرشاخه گلدار ۱۰۰ الی ۲۰۰ گرم اسانس استخراج می‌شود که از این اسانس در عطر سازی، تهیه صابون، ادکلن و فرآورده‌های زیبایی استفاده می‌شود .
رزماری ضد نفخ ، ضد عفونی کننده ، سبب افزایش ترشحات شیره گوارشی و صفرا می‌شود . این گیاه مدر می‌باشد. اکثر گیاهان دارویی از خانواده نعنائیان می‌باشند. خانواده نعنائیان همه طبیعت گرم دارند. از این گیاه برای درمان روماتیسم و میگرن استفاده می‌شود و هم چنین رزماری باعث افزایش گردش خون در سطح بدن می‌شود. برای جلوگیری از ریزش مو و درمان کم مویی مصرف می‌شود.
مصرف زیاد آن برای خانم‌های باردار مضر می‌باشد. در تهیه ادکلن و خوشبو کننده در شامپوها، کرم‌ها و صابون و لوازم آرایشی و بهداشتی مصرف می‌شود . اکلیل کوهی یا رزماری گیاه پرخاصیتی است و برای کسانی که مبتلا به کم‌خونی هستند یا دوره نقاهت را می‌گذرانند،ِ دم‌کرده آن توصیه شده است.رزماری در موارد رماتیسم، نقرس و سنگ کلیه موثر است. همچنین مصرف این گیاه برای کسانی که به سرفه، سیاه سرفه، آسم و تپش قلب گرفتار هستند یا حالت عصبی، اضطراب و بی‌خوابی دارند یا مبتلا به میگرن از نوع عصبی هستند، توصیه شده است. رزماری التیام زخم‌های سوختگی را تسهیل کرده و ورم‌های دهان را به صورت محلول غرغره درمان می‌کند.
آثار ضد میکروبی گیاه و روغن فرار رزماری و تعدادی از مواد مؤثره این گیاه علیه میکروبهای زیر تأیید گردیده است. استافیلوکوکوس اورئوس، استافیلوکوکوس آلبوس، ویبریوکلرا، اشرشیاکلی، لاکتوباسیلوس برویس، پسودوموناس فلورسنس، رودوتورولا گلوتینیس، کورینه باکتریا.
آثار آنتی‌اکسیدانی فراکسیون‌های مختلفی از گیاه رزماری نیز در شرایط برون‌تنی و درون‌تنی بررسی و تأیید شده است. روغن فرار رزماری اثر مشخصی بر روی عضلۀ صاف ایلئوم خوکچه هندی دارد که این اثر مربوط به بورنئول موجود در روغن فرار بوده که در شرایط آزمایشگاهی بعنوان یک آنتاگونیست استیل‌کولین عمل می‌نماید. همچنین در مطالعۀ دیگری اثر شل‌کنندگی روغن فرار رزماری بر روی اسفنکتر اودی (oddis sphincter) خوکچۀ هندی که قبلاً با مورفین منقبض شده بخوبی مشهود بوده است.
آثار ضد التهاب، ضد کمپلمانی، آنتی‌اکسیدانی و آنتی‌گونادوتروپیک اسید رزمارینیک که یکی از مواد متشکلۀ اصلی گیاه رزماری می‌باشد نیز به اثبات رسیده است.بر اثر مصرف خوراکی و یا استنشاق روغن فرار گیاه رزماری در موش، تحریک فعالیت لکوموتور دیده شده است که این اثر را به ۱و۸ ـ سینئول مربوط می‌دانند. اثر مهارکنندگی عصارۀ گیاه رزماری علیه فعالیت آنزیم اوره‌ آز و اثر فلاونوئید دیوسمین موجود در رزماری در کاهش شکنندگی مویرگی از سایر خصوصیات مهم فارماکولوژیک گیاه محسوب می‌شوند .
روی این گیاه آفت و یا بیماری خاصی مشاهده نمی‌شود و حتی در زمینهای آلوده به نماتد بخوبی رشد می‌کند و محصول می‌دهد.
رزماری بندرت و در شرایط خاصی تولید بذر می نماید و روش مرسوم تکثیر این گیاه قلمه می باشد. سرشاخه ها و برگ های این گیاه در اوایل دوره گلدهی برداشت می شوند که این عمل در سطوح کوچک به کمک داس و در سطوح وسیع بوسیله ی ماشین های برداشت مخصوص صورت می گیرد.
از طریق کاشت دانه‌های رسیده، قلمه زدن و خوابانیدن تکثیر می‌شود. بهترین روش تکثیر این گیاه قلمه است. بدین طریق که در بهار یا پائیز سر شاخه‌های این گیاه را در ماسه کاشته و در محل مناسبی نگهداری می‌کنند که پس از ۲ الی ۳ ماه قلمه‌ها ریشه‌دار شده و سپس آنها را به محل اصلی منتقل می‌کنند. معمولاً فاصله کاشت بوته‌ها ۷۰ الی ۱۰۰ سانتی متر است و تراکم کشت آن در هکتار ۱۰۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ بوته در هکتار است.برای کاشت این گیاه در زمین در پائیز شخم عمیقی زده می‌شود و کود حیوانی و شیمیایی بر حسب نیاز با توجه به توصیه آزمایشگاه داده می‌شود.

: منابع  

تصاویر گیاه رزماری:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
سمانه س
به مدت یک هفته آب دادن به گلدان رزماری امکان پذیر نبود. تمام برگ ها خشک شدند.برگ هارا جدا کردم و گیاه را از گلدان در آورده و ریشه اش را در آب قرار دادم. برای سلام شدن دوباره گیاه چه توصیه ای دارید؟{از راهنمایی شما سپاسگزارم ^_^}   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
اگر ریشه ها خشک و قهوه ای نشده باشند و گیاه زنده باشد امکان برگشت گیاه هست .شرایط نگهداری را ادامه دهید در نور غیر مستقیم و دمای ملایم نگهداری کنید.
سوگل نوروزی
بعد از قلمه زدن نحوهء آب دهی و نور چگونه باید باشه؟!  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
نور ملایم باشد و آبیاری بستر قلمه در حدی باشد که خاک اطراف قلمه مرطوب شود (خیس نشود که موجی پوسیدگی شود)
سوگل نوروزی
مرسی
ابراهیم نوروزی
من اول زمستان 10قلمه ازرزماری راداخل یک گلدان کاشته ام.هم اکنون همه ی سرشاخه ی 10قلمه سبزشده اند. آیاالان می توانم به تک گلدان منتل کنم؟به چه صورت متشکرم.  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
خیر ریشه هاشو باذدید کنید اگه خوب رشد کرده بود در بهار منتقلشون کنید وگرنه در پاییز بعد سر زدن شاخه ملاک نیست
غزال س
با سلام من یک رزماری دارم که در تراس آفتاب بسیار شدیدی میخورد. تصمیم گرفتم که آن را به داخل بیاورم، که در این فصل در روز چند ساعت آفتاب پشت پنجره میخورد؛ آیا برای گیاه مشکلی از لحاظ کمبود نور ایجاد نمیشود؟ دوم اینکه گلدانی بزرگی که قبلاً که گیاه را در آن کاشته بودم، خاک رس دارد و خاک آن به نظر خیلی سخت میرسد، آیا اگر در این فصل (اواخر تابستان) خاکش را عوض کنم مشکلی ایجاد نمیشود؟ توضیحاتی را که در پاسخ به عوض کردن گلدان فرمودید را مطالعه کردم اما من شن و ماسه ندارم آیا میتوانم از خاک برگ و پیت و پرلیت استفاده کنم؟ سپاسگزارم  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام اگر نور کافی باشد مشکلی پیش نمی آید .هنگام تعویض گلدان نکات زیر را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید ،این گیاه در خاک معمولی هم رشد می کند مقداری خاک باغچه +پرلیت + خاکبرگ را ترکیب کنید پیت ماس اضافه نکنید تا خاک زیاد اسیدی نشود.2-3 روزقبل از جابجا نمودن به گياه اب ندهيد تا کمي خاک خشک شده واز اطراف ريشه گياه جدا نشود. جهت ايجاد زهکش از باز بودن سوراخ هاي انتهاي گلدان مطمين شويد ودر انتهاي گلدان يک لايه سنگريزه بريزيد وروي ان مقداري ماسه شسته شده ودر نهايت خاک گلدان را پرنماييد.توپ ريشه(ريشه وخاک اطراف ان )را به ارامي وبدون اسيب ديدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتري(يک يا دوسايز)قرار داده وفاصله بين توپ ريشه وگلدان را با خاک جديد پر نماييد. خاک را فشار داده تا منافذ موجود از خاک پرشود.بلافاصله پس از جابجايي گلدان را ابياري نموده به طوريکه تمام خاک را در بر بگيرد ومقدار کمي اب از سوراخ هاي انتهاي گلدان خارج گردد.از قرار دادن گلدان تا چند روز در مقابل نور خورشيد وباد و... خوداري نماييد. شني که در ته گلدان براي زهکش استفاده ميشود بايد از نوع بادامي باشد.ياميتوانيد از تيکه اي گلدان شکسته با قطري در حدود سکه هاي کوچک استفاده نماييد
TAHEREH ABOLHASANI
درود بر شما
یک هفته هست که یک گلدان رزماری خریدم، با وجود اینکه هنوز گلدان را تعویض هم نکرده ام و گلدان هم روی تراس هست، در حال خشک شدن است! لطفا راهنمایی بفرمایید.
سپاسگذارم.
  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
تنش جابجایی /احتمالا این گیاه قبلا در محیط گلخانه که محیطی ایده ال برای گیاهان است بوده وبعد از انتقال به محیط شما واکنش نشان دهدده است.فعلا تعویض گلدان نکنید
وفا رها
با سلام الان تقریباً 10 روزه که گیاه رزماری رو از تهران تهیه کردم و در تراس با آفتاب کامل و حرارت بالا شهر بندرعباس نگهداری میکنم. هفته ای دو بار آبیاری میکنم اما برگهای رزماری دیگه شادابی و سرسبزی و عطر سابق رو ندارن و کمی رنگ برگها تیره و طراوتش رو از دست داده . من گیاه رو غبارپاشی هم کردم اما نمیدونم این کار براش خوبه یا بد؟ در ضمن از زیر گلدون هم ریشه بیرون زده که فکر میکنم باید گلدون تعویض بشه. لطفا راهنماییم کنید که برای شاداب شدنش باید چیکار کنم؟ آیا از من کار اشتباهی سر زده یا بخاطر جابجایی اینجوری شده؟ ممنون بابت وقتی که میذارید   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام گیاه در اثر جابجایی و تغییر شرایط دچار تنش شده است پس از 2 هفته علائم کم می شود. آبیاری را بلافاصله پس از دست دادن رطوبت خاک انجام دهید .گلدان را در مکانی نیم سایه یا نور غیر مستقیم قرار دهید .گلدان باید زهکشی مناسبی داشته باشد وهر یک ماه یکبار نیز با کود کامل گیاه را تقویت کنید.زماني که گلدان جوابگوي نياز گياه نباشدوياخاک دچار فقر مواد غذايي باشدويا ريشه از سوراخ هاي انتهاي گلدان بيرون زده باشد بايد خاک گلدان تعويض گردد.بيرون زدن ريشه از سوراخ کف گلدان نيز علامت کوچکي گلدان است. ريشه ها را بازديد کنيد. اگر متراکم شده اند زمان تعويض گلدان فرا رسيده است.در هنگام تعويض خاک نکات زير را رعايت نماييد :2-3 روزقبل از جابجا نمودن به گياه اب ندهيد تا کمي خاک خشک شده واز اطراف ريشه گياه جدا نشود. جهت ايجاد زهکش از باز بودن سوراخ هاي انتهاي گلدان مطمين شويد ودر انتهاي گلدان يک لايه سنگريزه بريزيد وروي ان مقداري ماسه شسته شده ودر نهايت خاک گلدان را پرنماييد.توپ ريشه(ريشه وخاک اطراف ان )را به ارامي وبدون اسيب ديدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتري(يک يا دوسايز)قرار داده وفاصله بين توپ ريشه وگلدان را با خاک جديد پر نماييد. خاک را فشار داده تا منافذ موجود از خاک پرشود.بلافاصله پس از جابجايي گلدان را ابياري نموده به طوريکه تمام خاک را در بر بگيرد ومقدار کمي اب از سوراخ هاي انتهاي گلدان خارج گردد.از قرار دادن گلدان تا چند روز در مقابل نور خورشيد وباد و... خوداري نماييد. شني که در ته گلدان براي زهکش استفاده ميشود بايد از نوع بادامي باشد.ياميتوانيد از تيکه اي گلدان شکسته با قطري در حدود سکه هاي کوچک استفاده نماييد
لادن کلانتر
سلام
چند وقت پیش بوته رز ماری خریدم و یکم با تاخیر، در گلدان کاشتم و در فضای باز قراردادم ولی کم کم در حال خشک شدن بود.گلدان رو اوردم داخل خانه و در فضای دور از نور مستقیم، ولی فایده نداشت.طبق صحبت دوستان در این سایت، گیاه رو از خاک جدا کردم و در ظرف پر از اب گذاشتم، در اتاقی با دمای مناسب و دور از نور مستقیم و شدید.ایا کارم درست بوده؟ دوستم همزمان رزماری رو در باغچه کاشته و هیچ مشکلی نداشت و گیاه سر حال است.
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام اگر ریشه ها آسیب دیده باشند باید به صورت قلمه از این گیاه نگهداری کنید یعنی اگر ساقه ها محکم و انعطاف پذیرند آنها را قلمه بزنید و مجددا بکارید .
zahra s
با سلام وتشکر از شما
ببخشید من حدودا یک رزماری خریدم و سرحال بود وبه دلیل سرمای هوا از روز اول در خانه و کنار دیگر گلدان ها نگهداری می کنم ولی چندروزی است بیحال شده است و در حال خشک شدن است نمی دانم باید چیکار کنم؟ ممنون می شوم کمکم کنید.از صبح تا ظهر مانند دیگر گلدان ها از پشت پنجره جنوبی منزل آفتاب دارد وآب دادنش هم زمان خشک شدن خاک گلدان است
  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
رزماری تحمل سرمای معمول بیرون رو داره ومحیط داخل براش مناسب نیست در ضمن زمیتان زمان مناسبی برای خرید اینطور گیاهان نیست/
سعیده ناصری
سلام
ایا این گیاه رزماریه؟
  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
تصویری مشاهده نشد حجم عکس را کم کنيد (100 kb ) پس از ورود به سيستم، در ذيل صفحه همين پست با مسير دهي و فشردن کليد "افزودن تصوير" تصوير شما آپلود ميشود. پس از نمايش تصوير در سايت آن را به داخل متن پرسش تان کپي نماييد و پرسش خود را ثبت نماييد.
مهدی قصری
سلام 
من چندهفته پیش یک گلدان رزماری خریدم، بعد از به خانه آوردن گلدانش رو عوض کردم. تا دو هفته وضعیت خوبی داشت و شاداب بود اما بعد کم کم سر چندتا از شاخه‌هاش خمیده شد و کمی حالت نیمه پلاسیدگی گرفت. توی خونه پشت پنحره بود و زیاد آفتاب بهش نمی‌رسید، یکی دو روز در میون هم وقتی خاکش خشک می‌شد آبش می‌دادم. بعد که خمیده شد گذاشتمش پشت پنجره توی هوای ازاد و آفتاب مستقیم و شدید، امروز دیدم شاخه‌های میانیش خشک شده و به زردی می‌زنه یعنی دیگه سبز سبز و نرم نیست برگاش، خشک و سبز مایل به زرده. یکی از شاخه‌های بیرونیش هم پلاسیده شده انگار. ضمنا خاکش هم کوکوپیته. می‌خاستم ببینم چیکارش باید کرد؟ 
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام رزماري نياز به گردش هوا دارد به همين دليل در محيط خانه بي طراوت شده ، کوکوپيت نيز به تنهايي جوابگوي نياز گياه نيست و بايد به گياه کود هم دهيد .شاخه هاي خشک را هرس کنيد ، آبياري را منظم انجام دهيد و مکان گياه به گونه اي باشد که ظهر به بعد در سايه قرار بگيرد.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
نعناع
مرزنگوش - مرزنجوش
پلکترانتوس فورستری
اسطوخودوس انگلیسی
گیاه گوش بره زرد
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Aparat
Instagram Nargil
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت