٦/١٢/١٤٤٣ --- 7/6/2022 --- ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۵ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
فوت و فن باغبانی امروز
پرورش بونسای راش
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  35  نفر
بازدید امروز :  867  بازدید
بازدید دیروز :  11705  بازدید
تبلیغات متفرقه
کاج تهران  -  ELDARICA PINE
PINUS ELDARICA : نام علمی
  PINACEAE  - کاجیان : خانواده
ایران ، افغانستان، پاکستان و روسیه : بومی منطقه
کاج افغانی , Afghan, elder, Mondell or Calabrian pine : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
انواع خاک
10 درجه سانتیگراد
کمی خشک
خیلی زیاد

کاج تهران

دانستنیهای علمی

کاج تهران گونه ای همیشه سبز از جنس Pinus در خانواده Pinaceae بومی ایران ، افغانستان، پاکستان و روسیه است که سریع الرشد بوده و به ارتفاع 30 تا 50 فوت میرسد

خصوصیات - معرفی

برگهای آن سوزنی و بلندتر از گونه P. halepensis است. گلهای این گیاه مشخص نیست و میوه های مخروطی آن 6-5 اینچ طول دارد.

شرایط نگهداری کاج تهران

کاج تهران در دامنه وسیعی از خاکها رشد می کند. در خاکهایی با زهکش مناسب رشد خوبی دارد.
کاج تهران به آفتاب کامل نیاز دارد. میزان آبیاری تعیین کننده میزان رشد است ولی به طور کلی بهتر است آبیاری کم ولی به مقدار زیاد باشد.

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی

چوب کاج در طراحی وسایلی که در داخل فضای خانه استفاده می شود کاربرد دارد ولی در برابر پوسیدن با آب مقاوم نیست و در شرایط مرطوب و خیس شدن تنها 18-12 ماه دوام می آورد و بعد از آن پوسیدگی آن شروع می شود. به همین دلیل از پوسته درختان کاج برای تولید تراشه هایی به عنوان پوشش سطح خاک استفاده می شود. زیرا این پوشش به تدریج پوسیده شده و به طبیعت باز می گردد.
از میوه درخت کاج به شکل گسترده ای در صنایع دستی و هنرهای تزئینی نیز استفاده می شود. همچنین برخی از کاجها بذرهای بزرگی تولید می کنند که در صنایع غذایی (همانند دانه های خوراکی و یا در دستورالعمل پخت برخی از غذاها) مورد استفاده قرار میگرد. دانه های خوراکی کاج علاوه بر طعم مطبوعی که دارند سرشار از ویتامینهای A و C هستند. از این گیاه به عنوان باد شکن و همچنین درخت کریسمس نیز استفاده می شود.
ترکبیات اصلی موجود در این گیاه شامل لینولئیک اسید، spathulenol، Cresol، Tridecane، Verbanol، Ethyl beptanoate، trans-Caryophyllene و ... می شود
خواص این گیاه عبارتند از درمان رماتیسم، بیماری های کلیه و مثانه و بیماری های مربوط به غشای مخاطی. از دیگر خواص آن می توان به کاهش علائم ناشی از برونشیت، سرماخوردگی، سرفه، زخم معده و سل اشاره کرد. شیره و یا رزین خارج شده از تنه این گیاه برای درمان دمل و جوش، زخمها، آبسه و همچنین برای شکستگی استخوان، بریدگی ها، کوفتگی ها و التهابات استفاده می شود. جوشانده برگهای این گیاه برای درمان سرماخوردگی و به عنوان جبران کننده کمبود ویتامین C کاربرد دارد. از روغن این گیاه همراه با روغن زیتون به صورت موضعی برای درمان دردهای ناشی از رماتیسم، برونشیتهای مزمن، دردهای سیاتیک و ذات الریه استفاده می شود. عطر برگهای این گیاه می تواند ریه ها و اعصاب را آرام کند. در یک مطالعه خاصیت ضد افسردگی عصاره اتانولی Pinus eldarica بر روی موشها مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه نشان داده شد که عصاره برگهای سوزنی این گیاه در دز mg/kg 300 می تواند تولید reserpine ناشی از بی تحرکی را کاهش و در نتیجه خاصیت ضد افسردگی داشته باشد. مطالعات گذشته نشان می دهد که ترکیبات موجود در کاج افغانی خاصیت آنتی اکسیدانتی داشته و به صورت مثبت بر متابولیسم گلوکز تاثیر می گذارد. در مطالعه ای که بر روی 10 موش مبتلا به دیابت صورت گرفت نشان داده شد که گلوکز خون با استفاده از mg/kg 200 تا 400 از عصاره P. eldarica به صورت معنی داری کاهش یافت ولی میزان کلسترول و تری گلیسیرید تغییر نکرد. با بررسی نتايج یک مطالعه مشخص شد که صمغ درخت کاج تهرانی دارای خاصيت ضد ميکروبی قوی است که می‌تواند بر روی رشد استاف يلوکوکوس‌آرئوس با کوتريموکسازول( نوعی ضد میکروب) رقابت کند و احتمالاً بر روی سوش‌های اشرشيا ‌کلی مقاوم در برابر کوتريموکسازول مؤثر است.

مقابله به آفات کاج تهران

این گیاه با مناطق خشک با یک بارندگی در تابستان سازگاری دارد. از آنجاییکه این گیاه در مناطق خشک رشد می کند، قارچها نمی توانند مشکل زیادی تولید کنند با این وجود دو قارچ بلایت و زنگ از بیماری قارچی عمده کاج افغانی است. بارانهای بهاره، آبیاری زیاد و رطوبت بالا می تواند سبب گسترش این قارچها شود. از دیگر بیماری های این نوع کاج پوسیدگی ریشه است که عامل آن قارچ Phymatotrichopsis omnivora بوده و در هنگام تابستان شیوع می یابد. علائم آن قهوه ای و خشک شدن برگها است ولی در این حالت ریزش ندارند. در این بیماری رشد گیاه متوقف شده و می تواند سبب مرگ گیاه شود. برای درمان باید از قارچ کشها استفاده شود. در موارد شدید قطع درختان انجام می شود. درختان کاج افغانی آفات زیادی ندارند. عمده ترین آفت این درختان شته سبز است که در بهار و در زمان گرده افشانی درختان به این گیاه حمله می کنند. در هنگام آلودگی کم می توان از محلول صابون برای از بین بردن آن استفاده کرد. در آلودگی شدیدتر باید از مواد شیمیایی قویتر استفاده نمود. یکی دیگر از آفات این گیاه ساس است که شیره این گیاه را می مکد و سبب توقف رشد، تغییر شکل، سفید و یا زرد شدن برگها می شود. این درختان مقاوم به گرما، باد و خشکی بوده و به انواع خاکها مقاومت دارند.

نحوه تکثیر کاج تهران

تکثیر این گیاه از طریق بذر است. ابتدا باید میوه کاج مناسب را که حاوی بذر است انتخاب کرد. باید میوه هایی را انتخاب کرد که پوسته ای قهوه ای رنگ پیدا کرده اند و فلسهای آنان بسته و یا تقریبا بسته است و هنوز بذرهای خود را آزاد نکرده اند. میوه ها را بعد از جداسازی از درخت در مکانی خشک و گرم و یا در مکانی که نور آفتاب دارد قرار می دهند. این شرایط به کاهش رطوبت اضافه میوه و باز شدن فلسها کمک می کند. با تکان دادن میوه می توان بذرها را از میان فلسها بیرون آورد. گاهی برخی پرورش دهندگان برای بالاتر بردن میزان جوانه زنی بذرها ابتدا آنان را به همراه مقداری کمپوست که تا حدودی مرطوب است در کیسه ای نایلونی مثل کیسه فریزر قرار داده و سپس در کیسه را می بندند و به مدت 4-3 هفته در یخچال قرار می دهند و اعتقاد دارند که به کار بردن عملیات سرمادهی مرطوب به افزایش جوانه زنی بذرها کمک می کند. بعد از این مدت ، بذرها را به مدت 24 ساعت در آب (ترجیحا آب مقطر) قرار می دهند. سپس بذرها را در میان دستمال مرطوب (مثل دستمال کاغذی مرطوب) قرار داده و آنان را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب می گذارند. در این مدت دستمالها نباید رطوبت خود را از دست ندهند. زمانی که بذرها جوانه زدند آنان را به عمق حدود 2 سانتیمتر و در مخلوطی از یک قسمت شن، یک قسمت پیت موس و یک قسمت کمپوست میکارند. محیط را مرطوب و به دور از نور مستقیم آفتاب نگه می دارند تا رشد و جوانه زنی بذرها ادامه یابد. استفاده از قلمه از دیگر راه های معمول تکثیر کاجها است. می توان چند هفته بعد از شروع رشد در فصل بهار، قلمه ها را از ساقه های جدید و جوان که تازه رشد کرده اند تهیه کرد. قلمه ها به طول 25-20 سانتیمتر و قسمت انتهایی ساقه گرفته می شوند. استفاده از هورمونهای ریشه زایی نتایج بهتری را ایجاد می کند. آن قسمتی را که پوست آن گرفته شده است را داخل هورمون زده و بعد قلمه را می کارند. مخلوط یک قسمت شن و یک قسمت پیت ماس برای کاشت قلمه ها مناسب است. در گلخانه هایی که به شکل تجاری عمل ازدیاد کاجها را از طریق قلمه انجام می دهند با استفاده از کابلهای حرارتی که از زیر بستر کاشت رد می شود، محیط زیرین قلمه ها را به میزان 26-24 درجه گرم می کنند. این گرما که اصطلاحا پاگرما نامیده می شود در ریشه زایی قلمه ها اثر مثبتی دارد.

هشدار - عوارض جانبی

اثرات جانبی این گیاه نیاز به مطالعات بیشتری دارد.

 

تصاویر کاج تهران

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
سوسن عدالت خواه
با سلام
درخت کاج تهران، شاخه های داخلیش خشک شده، علتش چیه؟
اگه علتش قارچه؟ چه قارچ کشی باید استفاده کنیم؟
لطفا راهنمایی کنید
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام در خاک هاي داراي ماده الي پائين ، خاک فشرده و با زهکش ضعيف و بافت سنگين ، شوري و حالت قليايي بالاي خاک روند رشد کاهش مي ياد و علائمي چون زردي و خشکي نيز مشاهده مي شود ،کمبود ازت ،بيماري و آفات ،گرماي بيش از حد ،آبياري کم و نا مناسب نيز مي تواند باعث اين عارضه شود.جهت احتیاط از قارچ کش بنومیل استفاده شود .
امین فرهودی
سلام مجدد
بنده یک کاج تهران که پیچ و خم زیبایی داره و میتونه یک بونسای زیبا بشه تهیه کردم 
داخل گلدان کاشتم ( سطل )ولی کم کم برگهای سوزنیش زرد و خشک میشن توی تراس گذاشتم 
میشه در مورد نگهداری و آبیاریش راهنمایی بفرمایین ؟
و اینکه چیکار کنم‌تا دوباره شاداب بشه  
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام کمی بی طراوت شدن گیاه به دلیل جابجایی طبیعی است.از قارچ کش اکسی کلرور مس و کود ضد استرس استفاده شود.زهکش گلدان بررسی شود و از خروج آب اضافه مطمئن شوید.در هنگام آبیاری سعی شود برگ ها خیس نشوند.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
بونسای کاج سياه
کاج کلرادو

گیاهان دیگر از همین خانواده :
سدر لبنان
نراد کوهی
سدر اطلس
نوئل نقره ای
کاج داگلاس
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  [همه محصولات مرتبط را مشاهده نمایید]
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت