فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۱۰         
  

Passiflora antioquiensis red banana passionfruit که به فارسی پاسیفلورا آنتیوکوئینسیس نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل ساعتی، بومی کلمبیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل خاک: خاک های مرطوب
پاسیفلورا آنتیوکوئینسیس
پاسیفلورا آنتیوکوئینسیس

دانستنیهای علمینام علمي
Passiflora antioquiensis
نام لاتين
red banana passionfruit
خانواده (تيره)


گیاه "پاسیفلورا آنتیوکوئینسیس" یا "گل ساعتی موز قرمز" یکی از گونه های جنس و خانواده گل ساعتی ها است. این گیاه بومی کلمبیا می باشد. جایی که آب و هوا در تمام سال بهاری و شب ها نیز خنک هستند. نام گونه آن (antioquiensis) برگرفته از نام موسسه ای (Antioquia Department) است که این گیاه اولین بار در آنجا جمع آوری شد. این گیاه اولین بار در سال 1859 معرفی گردید.
این گیاه، گیاهی بالارونده با گل های بسیار زیبا است. و یکی از گونه های کمیاب جنس گل ساعتی در جنگل های بارانی و خنک کلمبیا محسوب می شود. همچنین دارای گل های بزرگ است. گل ها به رنگ صورتی مایل به قرمز و به صورت آویزان روی ساقه های طویلی به طول حدود 2 فوت تشکیل می شوند. این گل ها حدود 5 اینچ قطر داشته و در زمستان و تابستان تشکیل می شوند. بساک گل به رنگ نارنجی، خامه به رنگ سبز مایل به زرد لیمویی و میله پرچم نیز به رنگ ارغوانی می باشد. هر گل می تواند حدود 3 تا 4 روز شکوفا باقی بماند و گرده افشانی گل ها نیز توسط پرندگان کوچک و شهدخوار صورت می گیرد.میوه های این گیاه نیز خوراکی بوده و ظاهری همانند میوه موز دارند. این گونه گیاهی بسیار به ندرت مورد کشت و کار قرار می گیرد و بذور آن نیز برای کشت بسیار به ندرت به فروش می رسند. میوه ها حدود 6 ماه پس از تشکیل گل ها، می رسند. میوه های رسیده به رنگ زرد دیده می شوند. برخلاف سایر گونه های گل ساعتی که میوه هایی ترش مزه با کمی شیرینی تولید می کنند، این گونه دارای میوه هایی شیرین با کمی ترشی و با مزه ای مطلوب تولید خواهد نمود.
این گونه ارتباط خویشاوندی نزدیکی با گونه P. mollissima  دارد. این گیاه حدود 15 تا 20 فوت طول دارد و می توان در صورت لزوم از هرس مناسب برای کوتاه کردن شاخه ها و ارتفاع گیاه استفاده نمود.
این گیاه بهترین رشد را در علفزارها و یا بر روی تکیه گاه، جایی که گل ها بتوانند به صورت آویزان قرار بگیرند، دارد. پاسیفلورا آنتیوکوئینسیس پاسیفلورا آنتیوکوئینسیس

شرایط نگهداری پاسیفلورا آنتیوکوئینسیسنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پاسیفلورا آنتیوکوئینسیس
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پاسیفلورا آنتیوکوئینسیس
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پاسیفلورا آنتیوکوئینسیس
نواحی معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پاسیفلورا آنتیوکوئینسیس
خاک های مرطوب


این گونه مانند بسیاری از گونه های گل ساعتی کوهستانی، سرما دوست بوده و از گرما بیزار است. عمدتاً دمای 27 درجه سانتیگراد را برای رشد ترجیح می دهد و احتمالاً در دماهای بالای 29 درجه سانتیگراد، بویژه اگر شب ها نیز گرم باشند، گل ها تشکیل نمی شوند. 
از نظر نیاز نوری نیز به مکان هایی با آفتاب جزیی احتیاج دارد و در برابر آفتاب شدید بعدازظهر باید حفظ شود یا از سایبان استفاده کرد. 
همانند بسیاری از گونه های گل ساعتی، این گونه نیز به خاک های مرطوب و آبیاری منظم و مناسب نیاز دارد. رطوبت تقریباً 40 درصد برای آن توصیه می شود. اسیدیته مناسب خاک برای آن حدود 6.1 تا 7.5 می باشد.Passiflora antioquiensis Passiflora antioquiensis

نحوه تکثیر پاسیفلورا آنتیوکوئینسیستکثیر این گیاهان از طریق کشت بذر و ریشه دار کردن قلمه های چوب نرم صورت می گیرد. بذرها را باید قبل از آغاز فصل سرما و در گلخانه کشت کرد.red banana passionfruit red banana passionfruitمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/1298/#b
http://www.passionflow.co.uk/passiflora-antioquien
http://www.strangewonderfulthings.com/149.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Passiflora_antioquie


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.