٦/١٢/١٤٤٣ --- 7/6/2022 --- ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۵ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
فوت و فن باغبانی امروز
پرورش بونسای راش
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  33  نفر
بازدید امروز :  1211  بازدید
بازدید دیروز :  11705  بازدید
تبلیغات متفرقه
نعناع زینتی  -  SPEARMINT
MENTHA SPICATA : نام علمی
  LAMIACEAE  - نعناعیان : خانواده
اروپا و جنوب غربی آسیا : بومی منطقه
spear mint,common mint,garden mint,green pea mint,lamb mint,mackerel mint,marys herb,sage beth lehem : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک ماسه ای،لومی،گچی مرطوب و خوب زهکشی شده
11 درجه سانتیگراد
مرطوب
متوسط

نعناع زینتی

دانستنیهای علمی

گیاه mentha spicata یا همان نعناع زینتی گیاهی است از خانواده نعناعیان که بومی اروپا و جنوب غربی آسیا میباشد.
این گیاه علفی چند ساله امروزه به وفور در سراسر ایالات متحده و کانادا کاشته میشود.
این گیاه زینتی بیشتر به خاطر برگهای معطر و رو غن معطری که از آن بدست می آید کاشته میشود و جزء گیاهان دارویی نیز محسوب میشود.
در کنار رودخانه ها به وفور دیده میشود.
گلهای زیبایی دارد و گاهی برای مرزبندی کردن نیز از این گیاه در مزارع و باغها استفاده میشود.

خصوصیات - معرفی

نعناع زینتی بین 0.5 تا 1 متر ارتفاع دارد وبین 1 تا 1.5 متر گستردگی دارد و 2 تا 5 سال زمان نیاز است تا این گیاه به رشد نهایی خود برسد.
برگهای این گیاه بین 5 تا 9 سانتیمتر طول دارند و بین 1.5 تا 3 سانتیمتر عرض دارند ، حاشیه این برگها دندانه دندانه است .
برگهای این گیاه بسیار معطر میباشد و برای طعم دادن به انواع غذاها ، نوشیدنیها ، شیرینی ها و خمیر دندان بکار میرودو یا در چای برای از بین بردن درد معده استفاده میشود.
ساقه این گیاه مربعی شکل است که شناسه خانواده نعناعیان میباشد.
گلهای این گیاه در خوشه های بلند و باریک به وجود می آیند و گلها که از تیر تا مرداد شکوفا میشوند به رنگهای سفید، صورتی و بنفش میباشند .
هر گل بین 2.5 تا 3 میلیمتر است.
این گلها برای زنبورها ، پروانه ها و پرندگان بسیار جذاب میباشند.

شرایط نگهداری نعناع زینتی

نگهداری از این گیاه به شرح زیر میباشد:

نور : آفتاب کامل و یا نیمسایه .( نعناع زینتی در سایه کامل نیز رشد میکند.)
آبیاری : به آبیاری متوسط نیاز دارد ولی بهتر است بین دو آبیاری خاک مرطوب باقی بماند.
دما: دمای بین 1 تا 21 درجه مناسب است.
خاک: خاک لومی، ماسه ای ، شنی مرطوب خوب زهکشی شده و همراه با مواد عالی.

به طور کلی نعناع زینتی در مناطق معتدل بهترین رشد را دارد .

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی

خواص نعناع زینتی:
اینگونه نعنا با وجود خواص متعدد، به خاطر داشتن ترکیب مهم کارون (Carvone)، دارای اثرات ضد نفخ، ضد دل ‌درد و ضد اسپاسم قوی‌ تری نسبت به گونه‌های دیگر نعناست، بنابراین خوردن این گونه نعنا می ‌تواند به خوبی اینگونه مشکلات را حل نماید.
این گیاه از طعم و مزه ی خوبی برخوردار است و می ‌توان آن را به ‌طور مدام مصرف نمود تا از نفخ و دل درد در امان بود. امروزه صنایع داروسازی، عصاره ی اینگونه نعنا را که دارای اثر بسیار قوی می‌ باشد به قطره‌های خوراکی تبدیل نموده اند تا با توجه به مایع بودن‌، به سرعت و در عرض چند دقیقه جذب شده و اثر نماید.
محصولی که در ایران از این نوع نعنا به دست می آید، به نام “قطره کارمینت”(Carmint) است که می‌ توان آن را با توجه به خوراکی بودن نعنا، در تمام سنین (از نوزادان تا افراد مسن) بدون هیچ محدودیتی مصرف نمود.
محصولات حاصله از این گونه نعنا ضمن اثرات سریع از عارضه ی جانبی برخوردار نمی ‌باشند و با داروها و غذاها تداخل نمی‌ نمایند.
نکته ی مهم درباره ی تاثیر محصولات نعنا برای درمان نفخ و دل‌ درد این است که ترکیبات موجود در اسانس (رایحه) این گیاه در عرض چند دقیقه (حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه) جذب می شوند و مشکلات حاصله را مهار می ‌کنند، و در صورتی که هم زمان با مصرف غذا خورده شوند از ایجاد نفخ و دل‌ درد جلوگیری می‌ کنند، بنابراین دارای خاصیت درمانی بوده و مانع نفخ و دل ‌درد می ‌شوند.

نحوه تکثیر نعناع زینتی

به 3 طریق تکثیر این گیاه امکان پذیر است:
1- تکثیر از طریق ریشه رست :
این روش، مناسبترین روش برای تکثیر نعناع است و در اکثر کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. پس از بارندگی یا آبیاری سبک، پایه های مادری 2 تا 3 ساله را از زمین خارج می کنند. پایه های انتخابی باید از هر گونه عوامل بیماریزا قارچی و باکتریایی و علفهای هرز عاری باشند.
ریشۀ گیاهانی که برای تکثیر نعناع استفاده می شوند باید دارای مشخصات زیر باشند :
الف- ریشه ها سالم و عاری از هر گونه علف هرز باشند.
ب- ریشه رستهایی که برای تکثیر نعناع از پایۂ مادری جدا می شوند، باید حداقل 70٪ آن سفید و 30٪ بقیه سبز رنگ باشد که هنگام کاشت، این قسمت سبز رنگ خارج از خاک می ماند.
ج- رطوبت ریشه رستها از 80٪ کمتر نباشد.در مرحلۂ گلدهی، باید گونه های دیگر نعناع را که ارزش دارویی ندارند شناسایی و جمع آوری نمود. زیرا هنگام استحصال اسانس وجود گونه های دیگر همراه با نعناع کیفیت مواد موثره را به شدت کاهش می دهد. برای تهیه ریشه رستهای سفید رنگ که برای تکثیر مناسبند، 1 تا 5/1 ماه قبل از خارج کردن پایه های مادری، روی ریشه رستها را با لایه ای به ضخامت 4 تا 5 سانتیمتر از خاک می پوشانند. در این مدت، رنگ ریشه رستهای سبز به سفید تغییر می کند و برای تکثیر آماده می شوند. پس از دومین برداشت اندامهای هوایی، ریشه رستها کیفیت مطلوبتری می یابند.چنانچه رطوبت ریشه رستها کمتر از 80٪ باشد، نیروی رویشی بسیار کمی خواهد داشت. از این رو، اگر پس از جمع آوری ریشه رستها، موقعیت برای کشت آنها مناسب نباشد، اندامهای جمع شده را به گونه ای روی هم قرار می دهند که از تبخیر شدید جلوگیری شود. هر از چند گاهی با پاشیدن آب روی آنها، می توان ریشه ها را شاداب و با طراوت نگه داشت.چنانچه بخواهیم ریشه رستها را برای مدت طولانی نگهداری کنیم و هوا نیز سرد باشد، برای جلوگیری از سرمازدگی احتمالی ریشه ها،توصیه می شود روی آنها به ضخامت 10 تا 15 سانتیمتر با خاک پوشانده شود. با مساعد شدن شرایط محیط ، پس از خارج کردن ریشه ها از خاک، آنها را تمییز نموده، سایر قسمتهای پوسیده و آلوده به قارچ یا باکتریها و علفهای هرز را از آن جدا کنند و ریشه ها را برای کشت در شیارهای به عمق 10 تا 12 سانتیمتر که مدت کمی قبل از کشت ایجاد گردیدهاند، آماده می کنند.
شیارها نباید مدت زیادی قبل از کشت ایجاد شوند، زیرا تبخیر آب آنها شدت می یابد و از رطوبت خاک کاسته خواهد شد که تٲثیر نامناسبی بر رویش ریشه رستها خواهد داشت.پس از کاشت، به منظور ایجاد تراکم در خاک، انجام غلتک مناسبی توصیه می شود. اگر زمین خشک باشد، باید بلافاصله آبیاری نمود. برای هر هکتار زمین، به 4/1 تا 6/1 تن ریشه رست نیاز است.فاصله کشت بین ردیفها 50 سانتیمتر است که فاصلۂ دو بوته بر روی ردیفها 20 تا30 سانتیمتر است.
2- تکثیر از طریق قلمۂ ساقه : در زمان مناسب ( ذکر شده در بالا) از شاخه های جوان و سبز پایۂ مادری، 2 تا 3 قلمه که حداقل دو جفت برگ داشته باشند، جدا می کنند (بهتر است از میان گرههای پایینی انتخاب شوند). سپس آنها را در خزانۂ هوای آزاد که بستر آن از خاک نرمی پوشیده و در سایه قرار دارد ( آفتاب شدید مانع از تشکیل ریشه ها در قلمه ها می شود) می کارند.با آبیاری مرتب، قلمه ها پس از 2 تا3 هفته دارای ریشه می شوند. سپس آنها را به زمین اصلی منتقل می کنند. تکثیر به روش قلمۂ ساقه، روش چندان مناسبی نیست و تنها در سطوح کوچک کشت مورد استفاده قرار می گیرند.
3- تکثیر از طریق پاجوش : فصل بهار پس از ابیاری گیاهان، از پایۂ مادری، پاجوشهایی را که ارتفاع آنها بین 8 تا 10 سانتیمتر است جدا می کنند. انتقال پاجوشها به زمین مورد نظر، با دست (در سطوح کم) یا به وسیلۂ ماشین نشٲ کار( در سطوح انبوه) انجام می گردد. برای هر هکتار زمین، به 112 تا 134 هزار پاجوش نیاز است.

هشدار - عوارض جانبی

در مورد این گیاه مراقب بیماری های کپک پودری و mint rust باشید.


 

تصاویر نعناع زینتی

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
رضا علم
سلام. این نعناع زینتی همون نعناع اسپرمینت هست درسته؟ بعد میخواستم بدونم که این گیاه ، اسانس بالاش مگه در چین و هند کاشت نمیشه؟ پس چرا منشأش انقدر دوره؟  پاسخ مشاهده
سینا سعادت
با سلام من نعناع خوراکی در باغ نگه داری می کنم و نور و آفتاب مناسب دارد.به اندازه هم آب می دهم ولی حشرات دو میلی متری سیاه که برگ گیاه رو می خوره روشه کنده هم نمی شه حتی با ریکا سم هم امتحان کردم (روی یک ساقه فقط که ببینم از بین می ره یا نه)ولی چنتایی روشون موند حالا بذر های گیاه هم دچار مشکل می شود؟ چجوری بدون استفاده از سم از بین ببرمشون ؟در ضمن می خواهم وقتی درون خاک هستند از بین بروند.لطفا کمک کنید چون گلایی که عاشقشون بودم دچار این حشره شدند بیش ترشون هم از بین رفتند.مارانتا آبشار طلایی یاس رونده ناز فرانسه شیویدی دم روباهی همه در خطرند  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
میتونید از دفع کننده حشرات بدون مواد شیمیایی استفاده کنید در قسمت فروشگاه سایت هم عرضه شده است
Hasan a
از نعنا هایی که توی سبزی فروشی هاست هم میشه قلمه گرفت؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بله البته خیلی پژمرده نباشه
مریم مهدی پور
سلام باتشکرازشمامن در تابستان نعناع درگلدان کاشتم و در طول تابستان از ان استفاده کردیم حالا که هوا سرد شده آوردم داخل خانه و کنار پنجره آفتاب گیر گذاشتم چون از ان همراه سبزی خوردن استفاده میکنیم از خاک ارگانیک استفاده کردم الان اطراف خاک گلدان حشرات ریز شبیه مگس پرواز میکند گلدانهای دیگر راکه همین حشرات را داشت با سم از بین بردم ولی چون نعناع خوراکی هست از سم استفاده نکردم این حشرات را چگونه از بین ببرم که سمی نباشد  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بهتر است ابتدا گیاهتان را بامحلول رقیق اب ولرم وصابون بدون عطر (یا چند قطره مایع ظرفشویی)ویا حشره کش های خانگی با فاصله سمپاشی نماید. توجه کنید که فاصلهٔ اسپری حدود -30۲۰ سانتی‌متر باشد ومقدار اسپره کم باشد.. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد. 2-3مرتبه وبا فاصله 3-4روز این کار را تکرار نماییدودر صورت رفع نشدن مشکل مجددا مکاتبه نمایید تا سم مناسب تجویز شود
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
پونه
نعناع پشمالو
نعناع فلفلی
منتا ساتیوا
نعناع

گیاهان دیگر از همین خانواده :
رزماری
نعناع ارغوانی
مریم گلی
اسطوخودوس انگلیسی
کاریوپتریس
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت