فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۱/۳۰         
  

Lonicera Sempervirenstrumpet honeysuckle که به فارسی امین الدوله ی شیپوری نامیده میشود، گیاهی از خانواده آقطی یا شوند بومی غرب ایالات متحده آمریکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل خاک: خاک های لومی و مرطوب
امین الدوله ی شیپوری
امین الدوله ی شیپوری

دانستنیهای علمینام علمي
Lonicera Sempervirens
نام لاتين
trumpet honeysuckle
خانواده (تيره)


"پیچ امین الدوله ی شیپوری" گونه ای از پیچ های امین الدوله و بومی شرق ایالات متحده آمریکا است. در نواحی که این گیاه به صورت وحشی وجود دارد، برخی از پرندگان مانند سینه سرخ ها از شیره آن استفاده می کنند. همچنین به عنوان گیاهی زینتی در بسیاری از نواحی استفاده می شود.
چندین کولتیوار از این گیاه شناسایی شده که دارای گل هایی به رنگ های مختلف می باشد. مانند: Magnifica با گل هایی به رنگ قرمز در بخش بیرونی و زرد در بخش درونی، Sulphurea با گل های زرد و Superba با گل های سرخ مخملی روشن.امین الدوله ی شیپوری امین الدوله ی شیپوری

خصوصیات - معرفیامین الدوله ی شیپوری گیاهی همیشه سبز در نواحی گرمسیری یا خزاندار در مناطق سرد می باشد. این گیاه دارای شاخه ها و اندام های بالارونده بوده که این شاخه ها می توانند حدود 20 فوت ارتفاع داشته باشند.
برگ ها دارای آرایش متقابل و جفتی، تخم مرغی شکل، به طول بیش از 5 سانتیمتر و پهنای حدود 4 سانتیمتر هستند. برگ های این گیاهان بلافاصله در زیر گل ها تشکیل می شوند.
گل ها به صورت خوشه ای و در چندین گروه سه تایی تشکیل می شوند. این گل ها شیپوری شکل، به طول 5 سانتیمتر، دارای پنج لوب کوچک باز شده در انتها هستند. که در این صورت پرچم ها و کلاله کاملاً نمایان می باشند. گل های این گیاهان به رنگ قرمز روشن تا قرمز مایل به صورتی دیده می شوند. گرده افشانی آنها نیز به وسیله حشرات و یا پرندگان نظیر سینه سرخ هایی که از شهد آنها استفاده می کنند، صورت می پذیرد.trumpet honeysuckle trumpet honeysuckle

شرایط نگهداری امین الدوله ی شیپورینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه امین الدوله ی شیپوری
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  امین الدوله ی شیپوری
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  امین الدوله ی شیپوری
نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  امین الدوله ی شیپوری
خاک های لومی و مرطوب


امین الدوله های شیپوری برای رشد بهینه به آفتاب کامل، آبیاری متوسط و منظم و خاک های مرطوب نیاز دارند. نسبت به سایه متحمل هستند اما تعداد گل های تولید شده در آفتاب بسیار بیشتر از گل های تولید شده در سایه است.
خاک های لومی و مرطوب را ترجیح می دهند. اما در اکثر خاک ها به جر خاک های شنی خشک می تواند رشد کند.
گلدهی عمدتاً روی شاخه های سال قبل رخ می دهد بنابراین انجام هرس فرم دهی پس از گلدهی می تواند مناسب باشد.Lonicera Sempervirens Lonicera Sempervirens

نحوه تکثیر امین الدوله ی شیپوریتکثیر امین الدوله ی شیپوری به وسیله ریشه دار کردن قلمه های چوب نرم که به راحتی ریشه دار می شوند و نیز از طریق خوابانیدن یا افکندن بخش هایی از ساقه که با زمین تماس حاصل می کند، صورت می پذیرد.trumpet honeysuckle trumpet honeysuckleمنابع :
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.wildflower.org/plants/result.php?id_pla
https://edis.ifas.ufl.edu/fp354
https://en.wikipedia.org/wiki/Lonicera_semperviren


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.