١٧/٧/١٤٤٢ --- 3/1/2021 --- ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ اسفند امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
انتخاب گلدان مناسب برای بونسای
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  197  نفر
بازدید امروز :  10724  بازدید
بازدید دیروز :  24276  بازدید
تبلیغات متفرقه
گردو  -  PERSIAN WALNUT
JUGLANS REGIA : نام علمی
  JUGLANDACEAE  - گردو : خانواده
شرق منطقه بالکان تا کوه های هیمالیا و جنوب شرق چین : بومی منطقه
English walnut، California walnut, common walnut : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
ماسه ای و حاصلخیز- کمی اسیدی
7-21
مرطوب
خیلی زیاد

گردو

در قرن چهارم قبل از میلاد مسیح، اسکندر کبیر گردوی ایرانی را از ایران به مقدونیه و یونان برد. این گردو بعدها توسط رومیان در جنوب اروپا و شمال آفریقا گسترش یافت. در قرن 17 این گونه گردو توسط استعمارگران انگلیسی به شرق اروپا و همچنین آمریکا معرفی شد. مهمترین مناطق رشد گردوی ایرانی در اروپا فرانسه، یونان، بلغارستان، رومانی و یوگوسلاوی است. در آسیا چین بزرگترین کشت گردوی ایرانی را دارد. در آمریکای جنوبی شیلی و در آمریکای شمالی ایالت کالیفرنیا بیشترین میزان کشت گردو را در خود جای می دهند.
گیاهی چندساله و خزاندار به ارتفاع 25-35 متر که قطر تنه آن به دو متر می رسد. معمولا طول تنه کمتر از ارتفاع شاخساره و تاج درخت است. تنه درخت صاف بوده که در جوانی به رنگ قهوه ای- زیتونی است ولی در هنگام بلوغ رنگ تنه نقره ای- خاکستری و بافت آن خشن و دارای شکافهای گسترده ای می شود. برگها به صورت متناوب، بیضی شکل و با 5-9 برگچه هستند. گلهای نر دارای گل آذین شاتون یا دم گربه ای هستند و گلهای ماده به صورت انتهایی و در خوشه های دو تا 5 تایی قرار دارند. میوه ها در پاییز می رسند. میوه ها پوست نسبتا گوشتی دارند که در ابتدا سبز بوده و در هنگام رسیدن قهوه ای رنگ می شود. بذرها بزرگ و با پوسته نازکی بوده و قسمت خوراکی گردو هستند. J. regia واریته 'Buccaneer' واریته ای خودبارور بوده که در طی یک دوره طولانی گرده تولید می کند بنابراین، گرده افشان مناسبی برای سایر واریته هاست. این واریته در فصل بهار دیر سبز شده و بنابراین، معمولا از سرمای بهاره آسیب نمی بیند.
دانه یا مغز گردو غنی از اسید آسکوربیک است. علاوه بر این دانه ها دارای پالمیتیک، استئاریک، اوکئیک، لینولئیک و لینولنیک اسید است.
گردو به خاکهایی حاصلخیز و عمیق، نور کامل آفتاب و تابستان طولانی نیاز دارد. در آمریکا J. regia را بر روی گردوی سیاه(Juglans hindsii) پیوند می زنند تا در برابر بیماری ها مقاومتر شود.
دمای مورد نیاز گردو بین 7 تا 21 درجه است. pHمورد نیاز برای خاک 4.5 تا 8.2 است. گردو به خامهای ماسه ای – لومی، کمی اسیدی و با زهکش مناسب نیاز دارد. گردو در داماهی زیر 29- درجه از بین می رود. دمای بالای تابستان هم به مغزها آسیب می زند. دما نباید بالاتر از 43 درجه سانتی گراد شود. بارندگی در بهار و تابستان سبب افزایش شیوع بلایت می شود.
به علت داشتن ترکیبات فنلی بالا، گردو در شرایط درون شیشه ای خاصیت آنتی اکسیدانتی داشته و از تقسیم بی رویه سلولها و تشکیل تومور جلوگیری می کند. آزمایشات درون شیشه ای در آزمایشگاه نشان داده است که گردو می تواند از تجمع چربی در سرخرگها جلوگیری کرده واز اینرو در رژیم های غذایی افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی می توان از آن استفاده کرد. علاوه بر این، در این آزمایشات مشخص گردید که گردو کاهش تراکم استخوانها را کم می کند و در نتیجه برای جلوگیری از پوکی استخوان مفید است. عصاره به دست آمده از گردو آنتی اکسیدانت بوده، مقدار قند خون را کاهش می دهد و تاثیر مثبتی بر متابولیسم چربی ها دارد. عصاره به دست آمده از گردو می تواند کارآمدی کبد را افزایش دهد. از گردو برای درمان نارسایی های کلیوی نیز استفاده می شود. مطالعات بر روی موشهای مبتلا به دیابت نشان می دهد که عصاره برگ گردو ضد دیابت است. در طب سنتی اتریش نیز برای درمان علائم دیابت از گردو استفاده می شود. پوست تنه و برگ خام گردو در شرایط درون شیشه ای فعالیت ضد Mycobacterium tuberculosis نشان می دهد. برگهای این گیاه دارای juglone است که به عنوان یک نوع علف کش طبیعی استفاده می شود. از اینرو در زیر این درخت در اثر ریختن برگها معمولا گیاهی رشد نمی کند. چوب گردو بسیار سخت و به رنگ قهوه ای زیبایی است و از اینرو در ساخت وسایل زیادی از جمله مبلمان، وسایل موسیقی و ... استفاده می شود. متیل پالمیتات که از پوسته سبز رنگ گردو بدست می آید حشره کش بسیار موثری است.
برگهای گردو برای درمان اسهال، التهابات دستگاه گوارش و کرمهای روده ای استفاده می شود. برخی افراد از پوسته سبز رنگ گردو برای درمان بیماری های پوستی مانند عفونتهای پوستی و تورم پلک استفاده می کنند. از این پوسته برای تهیه رنگهای طبیعی مو نیز استفاده می شود. برگ گردو برای تورمهای پوستی، تعریق بیش از حد دستها و پاها، اگزما، جوش، زخمها و عفونتها کاربرد دارد. برخی تحقیقات نشان می دهد که افرادی که گردوی بیشتری مصرف می کنند کمتر در معرض خطر بیماری های قلبی و عروقی قرار دارند. به نظر می رسد که مصرف گردو می تواند میزان کلسترول خون را کاهش دهد. در یک بررسی وقتی غذاهای چرب از رژیم غذایی حذف شد و 20% کالری دریافتی در روز از طریق گردو تامین شد، میزان کلسترول بد( LDL) کاهش یافت. کاهش کلسترول با مصرف گردو می تواند بین 4% تا 12% باشد که در این بین میزان کاهش LDL 8% تا 16% است.
از بیماری های مهم گردو می توان به آنتراکنوز، بلایت، پوسیدگی ریشه، شانکر، لکه برگی و shoot dieback( مرگ گیاه که از نوک برگها و ریشه آغاز می شود) اشاره کرد.
تکثیر گردو از طریق کاشت بذر است. بذرها به محض رسیدن باید در خزانه و با عمق زیاد کاشته شوند. بذرها در اواخر زمستان یا بهار جوانه می زنند. در اوایل تابستان گیاهچه ها را به محل اصلی منتقل می کنند. بذرها را می توان در طول زمستان در دمای فریزر نگهداری کرد و در اوایل بهار کاشت ولی در این حالت به سرمادهی مرطوب نیاز خواهد داشت.
گردو عوارض جانبی خاصی ندارد. در برخی افراد می تواند سبب حساسیت شود. با وجود اینکه گردو می تواند چربی های مضر را کاهش دهد ولی برخی شواهد نشان می دهد که مصرف زیاد از حد می تواند باعث افزایش وزن شود. تحقیقات بیشتری برای تعیین عوارض جانبی گردو به خصوص در غلظتهای بالا و همچنین اختلالات دارویی آن باید انجام شود.

: منابع  

تصاویر گیاه گردو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
حسن ولی نژاد
با سلام همانطور که در عکسها مشاهده می فرمایید یک نهال ۲ ساله گردو دارم،پاکوتاه اسراییلی، که خیلی سرزنده و با رشد خوب بود. که برگهایش از هفته پیش شروع به سیاه شدن کرده است . 
مکان در پشت بام در معرض افتاب
هر ۲ روز یکبار اب میدهم
هر ۲ هفته یکبار کود و بعضی وقتها قارچ کش
 لطفا بفرمایید مشکل چیست  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام با توجه به گسترش علائم به تمامی برگ ها تشخیص دقیق مشکل است ،۲ احتمال بیشتر است : بیماری باکتریایی و کمبود مواد غذایی،از قارچ کش بردوفیکس جهت درمان استفاده شود .سم پاشی ۲ تا ۳ نوبت به فاصله ی ۱۴ روز تکرار شود ،پس از روند درمان با کود کامل تقویت شود.
حسن ولی نژاد
از راهنماییاتون ممنون ابتدا سر برگها سیاه شده، سپس کل برگها بی حال شد، و بعد برگها قهوه ای و خشک شد.... از قارچ بنومیل(ایمیرازول) استفاده کردم، به اندازه یک استکان روی خاک ریختم روی برگها هم غبارپاشی کردم. آیا اثر بدی داشته؟ با احترام
افسانه سادات فرود
در صورتیکه بیماری باکتریایی باشد بنومیل بی تاثیر است.تمامی برگ های آلوده را جدا کنید و دور بریرید حتی برگ هایی که در سطح خاک هستند نیز دور ریخته شود،آبیاری بارانی انجام نشود و زمانی که سطح خاک خشک شد آبیاری انجام شود اگر ریشه سالم باشد مجددا برگ می دهد .در صورت مشاهده اولین علائم مشکوک حتما از قارچ کش های حاوی مس جهت درمان استفاده شود.
هدیه رجبی

با سلام

چند وقت پیش گردویی كه كاشتم و پس از درآمدن، درحالیكه بسیار كوچك بود و سرمازده شده بود(بعلت بودن در هوای آزاد داخل باغچه) به داخل منزل و پشت پنجره منتقل كردم و پس از ریزش برگهای سرمازده مجددا رشد كرد و اینبار برگ های نازك و به رنگ سبز بسیار بسیار روشن در آورد.(آیا این مشكل و یاكمبودی است؟)

 

اما چند وقتی است كه نوك برگهایش حالت سوختگی دارند.

چه باید انجام بدم برای عدم پیشرفت سوختگی نوك برگ ها و چه كودی مناسب است و چه میزان آب باید بدهم؟

 

ممنون

 

  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام قهوه اي شدن و سوختن نوک برگها چند دليل مي تواند داشته باشد از جمله گرمي و خشکي محل نگهداري ؛ کمبود پتاسيم که از عناصر مورد نياز گياه است همچنين عدم جذب آب کافي توسط ريشه ها به علت بيماري يا سختي آب، شرايط را بررسي کرده و مشکل را برطرف کنيد. ،اگر دما زياد و محيط خشک است روي برگ ها را با آبي که 24 ساعت در دماي محيط مانده غبار پاشي کنيد.گلدان در نزديکي منبع گرمايي يا آشپزخانه قرار نگيرد ،فاصله گياه تا منبع نوري حدود نيم متر باشد .آبياري گياه نيز با آب بدون کلر انجام شود .جهت تقویت گیاه از کود های حاوی پتاس بالا مثل کریستالون قرمز استفاده کنید .با توجه به اینکه گیاه جوان غلظت کود را به نصف کاهش دهید.
افشین طباطبایی
سلام من دوتا گردو را کاشتم تقریبا بزرگ شدن اما هراز چندی برگ های بزرگ از کناره ها سیاه میشن و ازبین میروند . چرا ؟ چطوری درستش کنم؟ ممنون 


  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام استفاده از سموم با دز بالا و یا کمبود مواد غذایی می تواند باعث این عارضه شود اگر کود دهی انجام نشده با سموم ماکرو و میکرو درخت را تقویت کنید .
hamed hatami
با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت شما عزيزان. من يك نهال گردوي 4 ساله دارم كه حدود 2 تا 2 متر و نيم ارتفاع داره و شاخ و برگ نسبتا متراكمي داره ولي در مدت اين 4 سال هيچ وقت هرس نشده. لطفا در خصوص زمان هرس و نحوه هرس كردن شاخه ها، مرا راهنمايي كنيد. با تشكر  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
هرس کردن شامل دو مرحله میباشد.1-هرس فرم درخت گردو2- هرس باردهی درخت گردو 1-هرس فرم : در سالهای اولیه ی رشد نهال صورت میگیرد بدین صورت است که در زمستان از فاصله 5/1متری نهال سر برداری میشود و محل بریدگی با چسب باغبانی پوشانده میشود.این امر باعث رشد شاخه های جانبی درخت گردو میشود.در سالهای بعد نیز تعداد شاخه ها کمتر شده وبقیه شاخه ها از روی تنه حذف میشوند.با این روش هرس کردن که تدریجی ودر سالهای اولیه رشد درخت صورت میگیرد فرم اصلی درخت شکل میگیرد.بهتر است که هرس به یکباره انجام نشود و به تدریج انجام شود . 2-هرس باردهی : این نوع هرس معمولا در اواخر زمستان وگاهی در تابستان هم انجام میشود.که شامل :حذف شاخه های مزاحم خشک وناجور میباشد.وباید سعی نمود که حتما محل بریدگی با چسب باغبانی پوشانده شودمنظور از هرس حذف کامل شاخه ها ی زیادی ونرکها یا آن قسمتهایی است که مانع تابش نور خورشید به داخل تاج درخت میشود.این هرس را میتوان هر سال یکبار انجام داد.
محمود شهنازی
باسلام.حدودا نه سال پیش یه نهال گردو رو در باغ کاشتم و بعد 4 سال فقط یک گردو ثمره کلی این درخت بود دقیقا هر سال بنده از کل درخت و فقط همین شاخه یه گردو رو دارم و بس. در صورتیکه درخت کاملا سالم هست و هر سال بیشتر رشد میکنه. بنظر شما مشکل چیه و راه حل چیه؟ با تشکر  پاسخ مشاهده
میترا د
با سلام برای کاشت گردو باید از قلمه استفاده کرد یا پا جوش؟ الان اواخر آبان ماه هستیم برای کرت بندی و کاشت لطفا راهنمایی کنید  پاسخ مشاهده
رسول بیگی
باسلام وتشکر فراوان از سایت خوبتون من 4تا درخت گردو دارم که4 ساله کاشتمشون ولی هنوز هیچ کدومشون محصول نداده ، میخواستم بپرسم که چه عواملی میتونه باعث بار ندادن این درخت ها شده باشه وایا راه حلی برای بارور کردنشون هست؟ از لحاظ نور وخاک واب هم شرایط کاملا مساعده ، ممنون  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام عوامل مختلفي باعث عدم ميوه دهي درخت مي شود : 1)آسيب ديدن ريشه درخت در اثر خسارت نماتد يا شرايط ضعيف خاک يا وجود آب اضافي در اطراف ريشه درخت مي باشد2).مصرف ازت به مقدار خيلي زياد موجب عدم توليد ميوه در درخت مي شود. مصرف ازت به مقدار زياد موجب رشد رويشي بيش از حد شده ودرخت شاخه و برگ هاي زيادي توليد مي کندو در نتيجه درخت ميوه کمي توليد خواهد کرد. 3)اگر به درحت آب زياد ويا آب کمي داده شود موجب توقف توليد ميوه شده و يا درخت ميوه دهي خود را شروع نمي کندآبیاری در مناطق کم باران جهت درختان گردو ضروری است. آب غیر کافی موجب رشد کم ، کاهش عملکرد و کاهش کیفیت میوه می شود و آب بیش از حد نیز باعث کندی رشد و نیز موجب بروز بیماریهای طوقه و ریشه می گردد آبیاری برای درختان جوان و درختان پیوندی بسیار ضروری است ولی در درختان بالغ با افزایش توسعه ریشه ها میزان نیاز به آب کمتر می شود..4) بايد محل کاشت و مقدار آفتاب هم بررسي شود.شايد درخت يا گياهي پر ريشه در اطراف درخت شما باشد و ريشه زياد ديگر درختان در اطراف درخت مدنظر باعث مي شود تغذيه ي لازم به درخت نرسد .بنابر اين تقويت درخت با کود هاي حاوي پتاس بالا و کود هاي ميکرو توصيه مي شود . آذر ماه ) تا قبل از شروع رشد ساليانه ( اواخر بهمن) انجام مي شود.در بهار و یا پاییز با کود حیوانی خاک باغچه نیزباید تقویت شود .تقویت خاک قبل از کشت بسیار مفید ودر رشد درخت مؤثر است.وچون درخت گردو در سالهای اولیه رشد وریشه بندی زیادی دارد کودهای آلی (کود حیوانی)بایستی همراه کودهای شیمیایی در زمستان بصورت چال کوددر سایه انداز درخت داده شود.چال کود گودالی به عمق یک متر وعرض 40سانتیمتر وبطول یک متر است.که در سایه انداز درخت حفر می گردد.
علی خالدی زاده
با درود
احتراما حدود 25 سال پیش درخت گردویی را با کاشت 3 عدد گردو  در حیاط منزلم کاشتم از سال دوم با داشتن ارتفاعی خیلی کم محصول پوست کاغذی و خیلی مرغوبی داد که تا 5 سال پیش به حدود سالی 10کیلو رسید. متاسفانه بدلیل عدم آبیاری این درخت در حال حاضر خشک شده و فقط یک شاخه سبز دارد و میوه های آن بصورت پلاسیده و خیلی خیلی ریز روی آن چسبیده است و چند خال قرمز هم روی تنه آن زده است .آیا در صورت مراقبت مجدد امکان احیا آن هست؟
  پاسخ مشاهده
احمد فضلی نژاد
با سلام و احترام
من 20 درخت گردو بین 15 تا 25 ساله دارم. امسال در اوایل آبان برای اینکه درختان فرم مناسبی داشته باشند و پی کنی بهتر انجام شود، شاخه هایی که پایین بودند حتی شاخه های چند ساله و ضخیم رو هرس کردم. اکنون بعد از سه هفته هنوز شیره درخت از تمام قسمتهای هرس شده خارج می شود و حتی چسب باغبانی هم مانع خروج آن نشده است. دو سوال دارم: 1- آیا این موجب خشک شدن و از بین رفتن درختان نمی شود؟ 2- با این وضع ثمر دهی درختان در سال آینده چگونه خواهد بود؟ و چگونه می توانم درختان را تقویت کنم. با تشکر 
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام زیرا هنوز دوره ی خواب گیاه آغاز نشده و شیره ی گیاهی فعال می باشد .احتمال مبتلا شدن به آفات و بیماری است و شما باید از قارچ کش هایی مثل بردو در محل شکاف ها و هرس استفاده کنید و مجددا روی آن را با چسب باغبانی بپوشانید .نگران نباشید .هرس شاخه های پیر و در هم باعث باردهی بهتر شاخه های جوان می شود .
محمد رضا محمدی
با تشکر از زخمات شما . آیا برای کاشت بذر گردو حالت قرارگیری(سر و ته یا به پهلو بودن بذر) مهم است؟   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
تاثیر چندانی نداره ولی بهتره سرش به سمت بالا باش
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
گردوی سیاه

گیاهان دیگر از همین خانواده :
پکان
لرگ
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Aparat
Instagram Nargil
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت