فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۲/۱/۲         
  

Guzmania VellaGuzmania که به فارسی گازمانیا وِلا نامیده میشود، گیاهی از خانواده آناناس بومی آمریکای جنوبی و مرکزی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 18 تا 26 درجه سانتیگراد خاک: خاک هایی با بافت سبک
گازمانیا وِلا
گازمانیا وِلا

نام علمي
Guzmania Vella
نام لاتين
Guzmania
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "گازمانیا وِلا" یکی از گیاهان زینتی جنس گازمانیا و از خانواده آناناس (Bromeliaceae) می باشد. این گیاه چند ساله بوده و ارتفاع آن به حدود 30 تا 40 سانتیمتر می رسد.
برگ های این گیاه زبانی شکل، بلند و نوک تیز، با ظاهری چرمی و براق، ابتدا به رنگ سبز روشن هستند که با بلوغ گیاه به رنگ سبز تیره در می آیند و بر سر گلدان چتر می زنند. گل ها که بر گیاه بالغ ۳-۴ ساله می روید، بیشتر به رنگ قرمز آتشین و کمتر زرد و صورتی درخشان است و از برگه های متعددی تشکیل شده که لایه لایه بر روی هم از پوششی فنجانی شکل بیرون می آیند. لایه های این گل یا درست تر است بگوییم گل واره – زیرا گل حقیقی گازمانیا در دل آن، به رنگ سفید و بسیار ریز می روید- ابتدا به رنگ سبز تیره اند و به تدریج به رنگ زرد در می آیند. با گذشت زمان و قد کشیدن این لایه ها از پوشش فنجانی شکل، رنگ آنها به قرمز روشن با ته رنگ نارنجی و یا نارنجی تغییر می یابد.Guzmania Guzmania

شرایط نگهداری گازمانیا وِلانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گازمانیا وِلا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گازمانیا وِلا
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گازمانیا وِلا
18 تا 26 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گازمانیا وِلا
خاک هایی با بافت سبک


به آبیاری در حد متوسط نیاز دارد و تابستان ها بهتر است بطور منظم مه پاشی شود و در معرض رطوبت قرار بگیرد. هر ۳ الی ۴ هفته برای جلوگیری از پوسیدگی، آب آن را عوض کنید. به غیر از زمان گلدهی، فنجان گیاه باید با آب باران یا آبی سبک پر شود. با انجام این کار در زمان گلدهی عمر گل کم می شود. این آب باید هر ۴-۳ هفته برای جلوگیری از پوسیدگی عوض شود.
به مکانی پر نور، به دور از نور مستقیم آفتاب احتیاج دارد. در صورتی که نور کم باشد، گیاه هیچ وقت گل نمی دهد.
دمای بالاتر از ۱۸ درجه با رطوبت بالا مناسب این گیاه است. بهتر است برای حفظ رطوبت، در زیر گلدانی این گیاه سنگریزه ریخت و در آن به ارتفاع کمتر از سنگریزه ها آب ریخت و همچنین گیاه را هر روز مه پاشی کرد.Guzmania Vella Guzmania Vella

نحوه تکثیر گازمانیا وِلااین گیاه یک گیاه Monocarpic است که در طول حیات خود یک بار گل و میوه می دهد. گیاه بالغ پس از گلدهی به آرامی رو به خشکی و زوال می رود اما گیاهان کوچکی از پای گیاه رشد کرده، که می توان آن ها را وقتی به ارتفاع ۸ سانتیمتر رسید به گلدان های دیگر انتقال داد. این گیاهان کوچک را در حد متوسطی آب دهید و در محلی روشن قرار دهید.  در طول چندسال بالغ شده و به گلدهی می رسند.Guzmania Guzmaniaمنابع :
http://www.beytoote.com
http://www.horticopia.com/hortpip/Plants/html/018/
https://en.wikipedia.org/wiki/Guzmania


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.