فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۱۱         
  

Geum rivale water avens که به فارسی علف مبارک رونده نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل سرخیان ، بومی لرستان، ... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 15-18 خاک: در دشت ها و کوهپایه ها
علف مبارک رونده
علف مبارک رونده

نام علمي
Geum rivale
نام لاتين
water avens
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


گیاهانی علفی با برگ های منفرد و دارای گوشواره اند. گل ها منظم، 5 پر، 5 چرخه ای هستند. پرچم ها غالبا در 3 چرخه تشکیل می شوند، مادگی نیز شامل تعدادی برچه های مجزا از هم است. بذر در این گیاه فاقد آلبومن است. گیاهی است چندساله، پایه مادری عمودی و عطر آن مانند گل میخک است. ارتفاع بین 25 تا 50 سانتی متر، ساقه مودار و قسمت فوقانی مایل به قرمز قهوه ای است. گل ها به شکل زنگ کرولا هستند و به رنگ زرد سفید مایل به قرمز تیره، واژگون، معمولا 5 گلبرگ، کمی طولانی تر از کاسه گل،کاسه گل کاملا زنگ مانند، انبوه پرچم های جداگانه و گل آذین به صورت دیهیم پراکنده می باشد. water avens water avens


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه علف مبارک رونده
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  علف مبارک رونده
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  علف مبارک رونده
15-18 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  علف مبارک رونده
در دشت ها و کوهپایه ها

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


در روزگاران قدیم از ریشه این گیاه برای درمان سرماخوردگی و لرزه استفاده می شده است. از این در طب سنتی، به عنوان چای برای درمان روماتیسم کاربرد دارد. در درمان بوی بد دهان و زخم دهان، عفونت ها و بیماری های شکمی، سم حاصل از گازگرفتگی سگ، اسهال و بیماری قلبی و بیماری های کبدی به کار می رود. 

منابع :
Investigation into biologically active constituent


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.