فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۱/۷/۳         
  

Euterpe oleraceaAssai palm که به فارسی نخل آسای نامیده میشود، گیاهی از خانواده نخلیان بومی آمریکای جنوبی و مرکزی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: کم رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: انواع مختلفی از خاک ها
نخل آسای
نخل آسای

نام علمي
Euterpe oleracea
نام لاتين
Assai palm
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


"نخل آسای"، نخلی است که در سراسر آمریکای مرکزی و شمال آمریکای جنوبی یافت می شود. این نخل بسیار باریک و بلند و کشیده است که در جنگل های بارانی و در نواحی سایه ای حدود 15 تا 30 متر ارتفاع نیز رشد می کند. 
این درخت بصورت چند شاخه ای است و درختان بالغ حدود 4 تا 8 ساقه از یک سیستم ریشه ای تولید می کنند.
این نخل دارای تاجی زیبا و برگ هایی پرمانند و نیز میوه هایی از نوع سته و خوراکی است که بیشتر شهرت درخت به دلیل تولید همین میوه های خوراکی است. این میوه ها حدود 1.5 سانتیمتر قطر داشته و حاوی یک بذر در مرکز خود می باشد. این بذرها حدود 80 درصد میوه را به خود اختصاص می دهند. سته ها در ابتدا به رنگ سبز بوده و در صورت رسیدن و بالغ شدن به رنگ ارغوانی تیره دیده می شوند.
این میوه ها در طول فصل خشک و طی ماه های جولای و دسامبر برداشت می شوند. هر درخت حدود 4 تا 8 خوشه ی میوه دهنده در سال تولید می کند. که وزن هر خوشه به 6 کیلوگرم می رسد.Assai palm Assai palm

شرایط نگهداری نخل آساینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه نخل آسای
کم
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  نخل آسای
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  نخل آسای
نواحی گرمسیری درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  نخل آسای
انواع مختلفی از خاک ها

نخل آسای بومی آمریکای جنوبی و مرکزی بوده و معمولاً در جنگل های بارانی و درختزارهای حاشیه ی رودخانه ها و زمین های پست رشد می کند.
این درخت کندرشد بوده و نواحی سایه دار را برای رشد ترجیح می دهد و در این نواحی 4 تا 5 سال قبل از میوه دهی می تواند خوب رشد کند.
برخی از پرندگان و حیوانات از میوه های این گیاه به وفور تغذیه می کنند و در نتیجه بذر آن را از طریق دفع، در نقاط مختلف جنگل پراکنده می سازند.Euterpe oleracea Euterpe oleracea

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


میوه های آسای، در سال های اخیر یکی از میوه های محبوب فروشگاه های ایالات متحده و نیز اروپا بوده است. از این میوه ها برای تولید آب میوه و حتی تولید رنگ های طبیعی استفاده های فراوانی به عمل می آید.
برای تولید آب میوه ابتدا سته ها را در آب خیسانده تا پوسته ی خارجی آن نرم شود، سپس آنها را فشرده کرده و آبگیری می نمایند. آب میوه به رنگ ارغوانی تیره بوده که برای مصرف آن را با شکر و نشاسته کاساو مخلوط می کنند تا آب میوه ای غلیظ و مقوی ایجاد شود. همچنین برای تهیه ی بستنی، مشروبات الکلی و انواع مختلفی از شیرینی ها از آب میوه ی این گیاه استفاده می شود.از برگ های این گیاه نیز در تهیه کاهگل برای سقف خانه ها استفاده می کنند.
از این درخت و فرآورده های آن بطور سنتی در تهیه داروهای مختلف نیز بهره می گیرند.
روغن میوه ی آن برای درمان اسهال کاربرد دارد.
بذرهای این گیاه را پس از برشته کردن و له کردن برای درمان "تب" به کار می برند.
جوشانده و دم کرده ریشه های این گیاه برای درمان بیماری های کبد، دیابت، ریزش مو و درد ماهیچه ها مفید هستند.
مطالعات اخیر نشان داده که میوه های این گیاه و روغن آن دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی می باشند.ترکیبات شیمیایی:
هر 100 گرم از میوه های این گیاه حاوی 88 تا 265 کالری انرژی، حدود 1-4 درصد پروتئین، 7-11 درصد روغن، 25 درصد قند، 0.05 درصد کلسیم، 0.033 درصد فسفر و 0.0009 درصد آهن می باشد. همچنین دارای ویتامین های B1، A و ویتامین E است.
این گیاه همچنین دارای اولئیک اسید، پالمیتیک اسید و لینولئیک اسید و بتاسیتوسترول می باشد.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - نخل آسای معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - نخل آسای

نحوه تکثیر نخل آسای


تکثیر نخل آسای از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. این بذرها طی چند هفته تا چند ماه جوانه می زنند.
بذور باید در خاک های به خوبی آبیاری شده کشت شوند. آبیاری باید منظم صورت گیرد ولی آب ایستایی پای بوته ها ایجاد نشود.Assai palm Assai palmمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/A%C3%A7a%C3%AD_palm
http://www.fao.org/docrep/v0784e/v0784e0b.htm
http://www.rainforest-alliance.org/kids/species-pr
http://www.rain-tree.com/acai.htm
http://www.rarepalmseeds.com/EutPar.shtml
http://www.tradewindsfruit.com/content/acai.htm


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.