فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۳/۲۹         
  

Eugenia tomentosa cabeluda که به فارسی کابیلودا نامیده میشود، گیاهی از خانواده میرتاسه، بومی جنوب برزیل می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: خاک های مرطوب، حاصلخیز و اسیدی
کابیلودا
کابیلودا

نام علمي
Eugenia tomentosa
نام لاتين
cabeluda
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "کابیلودا" یا "جابوتیکابای زرد" یکی از گیاهان خانواده مورد (Myrtaceae) و بومی جنوب برزیل است. این گیاه به صورت درختی به ارتفاع حدود 8 متر وجود دارد. شاخه ها افراشته، بدون کرک، تیره و قابل انعطاف هستند. ولی بخش های جوان گیاه پوشیده از کرک های سفید رنگ می باشند. برگ ها با آرایش متقابل، به رنگ سبز تیره، کشیده، با دمبرگی کوتاه، به طول 4 تا 7 سانتیمتر با انتهای برآمده می باشند. گل ها به رنگ سفید، کوچک و متعدد هستند که به صورت جانبی در خوشه هایی تولید می شود. میوه ها از نوع سته ای، کروی شکل، پوشیده از کرک های سفید رنگ، با پوستی ضخیم به رنگ زرد روشن می باشند. هر میوه حاوی یک یا دو بذر بزرگ است. پالپ میوه ها آبدا بوده و بذرها دارای مزه ای گس هستند.
این میوه ها دارای مزه ای مطبوع، کمی ترش و غنی از ویتامین E بوده که معمولاً به مصرف محلی می رسد. همچنین از این درختان به دلیل تولید شاخه های انبوه، برگ ها سبز تیره و تاجی انبوه، به عنوان گیاهی زینتی نیز استفاده می شود.
زمان گلدهی این گیاهان در ماه های آوریل تا جون است و زمان میوه دهی نیز طی ماه های اکتبر تا دسامبر می باشد.  cabeluda cabeluda

شرایط نگهداری کابیلودانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کابیلودا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کابیلودا
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کابیلودا
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کابیلودا
خاک های مرطوب، حاصلخیز و اسیدی


کابیلوداها گیاهانی مخصوص نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری بوده که در دمای 27 درجه سانتیگراد صدمه دیده و از بین می روند.
همچنین بهترین رشد و عملکرد را در خاک های مرطوب و به خوبی آبیاری شده، حاصلخیز و اسیدی و مکان هایی با آفتاب کامل تا کمی سایه دارند. 
آنها می توانند خشکی ملایم را نیز تحمل کنند. ولی آبیاری منظم سبب باردهی بیشتر درختان در تمام طول سال و افزایش عملکرد خواهد شد.
هرس برای این گیاهان ضروری نیست اما با هرس مناسب و پرچینی می توان میوه های بیشتری بر روی تنه اصلی ایجاد کرد.Eugenia tomentosa Eugenia tomentosa

نحوه تکثیر کابیلودایکی از روش های تکثیر این گیاهان، کشت بذرهای آنها است. بذرها پس از حدود یک ماه جوانه خواهند زد. بهترین بستر برای کشت بذرها، گلدان هایی با دو قسمت پیت، دو قسمت شن و یک قسمت پرلیت و کمپوست است. 
از دیگر روش های ازدیاد این گیاهان استفاده از پیوند زدن و خوابانیدن هوایی است. 
گیاهان پیوند شده می توانند پس از 5 سال به باردهی برسند اما درختانی که از طریق بذر تکثیر یافتند، پس از حدود 10 تا 20 سال به میوه دهی می رسند. cabeluda cabeludaمنابع :
http://www.esalq.usp.br/trilhas/fruti/fr08.htm
http://www.growables.org/information/TropicalFruit
http://www.tradewindsfruit.com/content/yellow-jabo


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.