فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۷         
  

Amorphophallus paeoniifoliuselephant foot yam که به فارسی سیب زمینی پا فیلی نامیده میشود، گیاهی از خانواده آراسه بومی آفریقا، جنوب آسیا، جنوب شرقی آسیا و نواحی گرمسیر جزایر اقیانوس آرام می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: محیط تاریک رطوبت: کاملا خشک دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های غنی از مواد غذایی
سیب زمینی پا فیلی
سیب زمینی پا فیلی

نام علمي
Amorphophallus paeoniifolius
نام لاتين
elephant foot yam
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"گیاه سیب زمینی پا فیلی" یکی از گیاهان غده ای و مخصوص نواحی گرمسیری است که در ابتدا در آفریقا، جنوب آسیا، جنوب شرقی آسیا و نواحی گرمسیر جزایر اقیانوس آرام رشد می کرد. 
به دلیل پتانسیل بالای تولید و محبوبیت این گیاه، می توان از آن به عنوان محصولی سودآور بهره گرفت و تولید آن را افزایش داد.سیب زمینی پافیلی یکی از گیاهان چندساله است که تا حدود 80 سانتیمتر یا بیشتر می تواند رشد کند.
این گیاه بوی بسیار بد و متعفنی تولید می کند. مادگی (گل های ماده) و پرچم ها (گل های نر) روی یک گیاه قرار دارند و در اندام ها و توده های استوانه ای شکلی قرار دارند.
میوه ها سته ای بوده و در صورت رسیدن کامل به رنگ قرمز دیده می شوند. این میوه ها کاملاً گرد نبوده بلکه به شکل نیمه گرد یا تخم مرغی شکل دیده می شوند.elephant foot yam elephant foot yam

شرایط نگهداری سیب زمینی پا فیلینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سیب زمینی پا فیلی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سیب زمینی پا فیلی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سیب زمینی پا فیلی
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سیب زمینی پا فیلی
خاک های غنی از مواد غذایی


سیب زمینی پافیلی در نواحی گرمسیر می روید. و در نواحی بومی خود، در سایه و خاک های غنی از مواد غذایی رشد می کند. اما برای رشد بهینه، شرایطی نیمه آفتابی را برخی از کشورها بیشتر ترجیح می دهد.
این گیاهان نسبت به زمستان های سرد مقاوم نیستند. ولی در برخی نواحی نیمه گرمسیری می توانند در خارج از گلخانه نیز کشت شوند.
غده ها در پاییز و پس از قطع اندام های هوایی برداشت می شوند.Amorphophallus paeoniifolius Amorphophallus paeoniifolius

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


کاربردها و خواص درمانی:

غده ها و یا بخش های سبز این گیاه در برخی نواحی به عنوان غذا مورد استفاده قرار می گیرند.
سیب زمینی پافیلی که به صورت خودرو در هند می روید به عنوان دارو در این نواحی مورد استفاده قرار می گیرد.
غده های این گیاه برای درمان برونشیت، آسم، دردهای شکمی، استفراغ، اسهال خونی، بزرگی طحال، بواسیر، پیل پایی (افزایش حجم و بزرگی بخش هایی از بدن)، بیماری های ناشی از ضعف خونی و بیماری روماتیسم تجویز می گردد.
مطالعات فارماکولوژی تأثیرات مختلف این گیاه را به خصوص در درمان بیماری هایی مانند بیماری پروستات، فعالیت های ضد دردی و فعالیت سم زدایی را ثابت کرده است.
کورم این گیاه دارای آنزیم آمیلاز فعال، بتولینیک اسید، تریکونتان، لوپئول، استیگماسترول، بتاسیتوسترول، پالمیتات، گلوکز، گالاکتوز، رامنوز و گزایلوز می باشد.
غده های این گیاه بسیار گس بوده و در صورت خوردن و قورت دادن احساس ناراحتی و سوزش در ناحیه ی دهان، گلو و معده ایجاد می شود که این امر به دلیل وجود بلورهای اگزالات کلسیم است.
این غده ها همچنین در اندونزی پس از برنج و ذرت، منشأ کربوهیدرات هستند.معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - سیب زمینی پا فیلی معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - سیب زمینی پا فیلی

نحوه تکثیر سیب زمینی پا فیلیتکثیر این گیاهان از طریق کشت غده های آنها صورت می گیرد. این غده ها را می توان در بهار و پس از رفع خطر سرما در عمق 15 سانتیمتری خاک کشت نمود.
از طریق کشت بذرها نیز می توان اقدام به تکثیر این گیاهان نمود. بذرها را در گلخانه های گرم و در کیسه ها یا گلدان های پلاستیکی کشت می کنند. این بذرها حدود یک تا هشت هفته در دمای 24 درجه سانتیگراد جوانه می زنند. بذرها را نیز در بهار یا تابستان پس از رفع آخرین خطر سرما، کشت می کنند.elephant foot yam elephant foot yamمنابع :
http://www.kew.org/science-conservation/plants-fun
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Amor
https://en.wikipedia.org/wiki/Amorphophallus_paeon
https://www.anbg.gov.au/gnp/interns-2002/amorphoph
https://www.rareflora.com/amorphophalluspae.htm


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.