فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۴/۲۹         
  

stellaria spp. chickweed که به فارسی علف مرغ / حشیشه القزاز نامیده میشود، گیاهی از خانواده میخک، بومی اروپا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل و مرطوب خاک: رشد در گستره وسیعی از خاک ها
علف مرغ / حشیشه القزاز
علف مرغ / حشیشه القزاز

نام علمي
stellaria spp.
نام لاتين
chickweed
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیجنس گیاهی Stellaria دارای حدود 90 تا 120 گونه است که متعلق به خانواده Caryophyllaceae می باشند. گونه های این جنس، گیاهانی علفی با برگ های متقابل ساده هستند که گل های کوچکی با پنج گلبرگ به رنگ سفید و پنج کاسبرگ تولید می کنند. گل ها همچنین دارای لوب نیز می باشند. لوب های کاسه گل باریک، نوک تیز و اغلب مایل به قرمز هستند. هر گل نیز حدود 10 عدد یا تعداد کمتری پرچم دارد. 
این گیاهان به صورت چند ساله رشد کرده و دارای ساقه زیر زمینی نازک، خزنده با ریشه های انبوه می باشند. ارتفاع آنها نیز به حدود 20 سانتیمتر می رسد و همچنین بدون کرک هستند.  برگ بیشتر شبیه به یک روزت در بالای ساقه قرار دارد که تیغه برگ نیزه ای – تخم مرغی شكل، بدون کرک و نازک است. میوه های این گیاهان گرد، خاکستری مایل به آبی و کپسولی است. 
زیستگاه این گیاهان، جنگل های جوان، جنگل های پهن برگ، مرداب ها و مراتع پوشیده شده از درخت است.chickweed chickweed


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه علف مرغ / حشیشه القزاز
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  علف مرغ / حشیشه القزاز
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  علف مرغ / حشیشه القزاز
نواحی معتدل و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  علف مرغ / حشیشه القزاز
رشد در گستره وسیعی از خاک ها

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاز قديم الايام از گياه علف مرغ در درمان بسياری از بيماری ها از جمله آسم، سوء هاضمه و بيماری های پوستی استفاده می شده است. در طب سنتی از دم کرده ای كه از علف مرغ ساخته می شود برای درمان خونريزی از بينی استفاده می كردند.
كِرِمی كه از قسمت های هوایی این گیاه ساخته می شود برای درمان اگزما و بيماری های پوستی مورد استفاده قرار می گيرد.
در چين از ريشه علف مرغ برای پايين آوردن تب، متوقف كردن خونريزی از بينی و كم كردن خونريزی های شديد قاعدگی استفاده می شود. همچنين به عنوان يك داروی تقويت كننده برای كودكانی كه دچار سوء تغذيه هستند نیز به كار می رود.
این گیاه دارای طبيعت شيرين، خنك و مرطوبی می باشد.علف مرغ / حشیشه القزاز - معرفی و خواص گیاهان دارویی علف مرغ / حشیشه القزاز - معرفی و خواص گیاهان دارویی

نحوه تکثیر علف مرغ / حشیشه القزازتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرهای آنها صورت می گیرد.chickweed chickweedمنابع :
http://netangel.ir/
http://www.absolutelythepurest.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Stellaria


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.