فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۲/۹/۱۶         
  

Vaccinium corymbosum northern highbush blueberry که به فارسی زغال اخته بوته بلند نامیده میشود، گیاهی از خانواده اِریکاسه ، بومی شرق کانادا و شرق و جنوب ایالات متحده می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا گرم و مرطوب خاک: خاک های سبک با بافت شنی رسی و پی اچ اسیدی
زغال اخته بوته بلند
زغال اخته بوته بلند

نام علمي
Vaccinium corymbosum
نام لاتين
northern highbush blueberry
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیاین گیاه چندساله و چوبی بوده و اندازه آن بسیار متغیر است. این گیاه قادر است تلاقی ازادانه با ارقام زغال اخته بوته کوتاه (V. angustifolium) داشته باشد. ارتفاع این گیاه معمولاً بین 1 تا 4 متر است. گل ها در این گیاه هرمافرودیت هستند. اگرچه تا حدودی خودبارور است ولی عملکرد آن با دگرگرده افشانی به طور فاحشی افزایش می یابد. میوه ها از جوانه های گل تشکیل شده در انتهای شاخه فصل گذشته تولید می شوند. منحنی رشد میوه در آنها سیگموئید مضاعف است. میوه سته پس از باز شدن ممکن است 25 درصد افزایش حجم پیدا کند. اندازه میوه به تعداد بذر موجود در آن بستگی دارد. 
زمان گلدهی بسته به رقم و منطقه از بهار تا آغاز تابستان متغیر است. زمان شکفتن جوانه ها آغاز بهار است. بلوغ میوه ها نیز از اوایل تابستان تا اوایل پاییز صورت می گیرد.northern highbush blueberry northern highbush blueberry

شرایط نگهداری زغال اخته بوته بلندنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه زغال اخته بوته بلند
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  زغال اخته بوته بلند
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  زغال اخته بوته بلند
نواحی معتدل تا گرم و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  زغال اخته بوته بلند
خاک های سبک با بافت شنی رسی و پی اچ اسیدی


این گیاه می تواند در دوره رکود و استراحت تا دمای منفی 15 درجه را تحمل نماید ولی به سرمای دیررس بهاره حساسیت زیادی دارد. علت این امر نیز ظهور گل های این گیاه در اوایل بهار است. از آنجا که گرده افشانی این گیاه توسط زنبور عسل انجام می شود، عواملی مانند بارندگی و وجود هوای ابری محدودکننده بوده و با کاهش فعالیت زنبورها میزان گرده افشانی را نیز کاهش می دهند. ریزش میوه ها در زغال اخته می تواند تحت تأثیر عواملی مانند کمبود آب و خشکی، کمبود عناصر و مواد غذایی و وجود بادهای گرم و خشک انجام شود. خاک های سبک با بافت شنی رسی برای کشت زغال اخته مناسب است. این گیاه به زهکش ضعیف خاک و وجود شرایط غرقابی حساسیت زیادی دارد. شوری و خشکی نیز از عوامل محدودکننده کشت این گیاه هستند زیرا زغال اخته به وجود چنین شرایطی نیز حساس می باشد.
تربیت نهال ها به صورت تک تنه و یا چند تنه انجام می شود. در صورت هدایت این درختان به صورت تک تنه، باید پاجوش های بوجود آمده را حذف کرد. هرس این گیاهان شامل حذف شاخه های مسن و خشک می باشد و در بقیه شاخه ها هرس سبک انجام می گیرد. هرس در اوایل بهار و قبل از بیداری جوانه های انجام می شود. حذف شاخه های ضعیف موجب تشکیل شاخه های قوی می شود. البته هرس شدید می تواند منجر به کاهش محصول و عملکرد گردد. Vaccinium corymbosum Vaccinium corymbosum

نحوه تکثیر زغال اخته بوته بلندتکثیر این گروه از طریق قلمه های گرفته شده در تابستان انجام می شود. northern highbush blueberry northern highbush blueberryمنابع :
http://www.finegardening.com/highbush-blueberry-va
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Vacc
https://en.wikipedia.org/wiki/Vaccinium_corymbosum


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.