فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۴         
  

Stylophorum DiphyllumCelandine Poppy که به فارسی خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران نامیده میشود، گیاهی از خانواده خشخاش بومی جنگل های شمال آمریکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: معتدل خاک: خاک های مرطوب با بافت متوسط و مواد غذایی کافی
خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران
خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران

دانستنیهای علمینام علمي
Stylophorum Diphyllum
نام لاتين
Celandine Poppy
خانواده (تيره)

"خشخاش کالِندین" یا " خشخاش مامیران" گیاهی علفی، چندساله و بومی شمال آمریکا است. این گیاه بیشتر به دلیل گل های زردرنگش اهمیت دارد. 
نام این گیاه از نام گیاه مامیران کبیر (Chelidonium majus) _به دلیل شباهت بسیار زیاد برگ ها و رنگ گل ها_ گرفته شده است.خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران

خصوصیات - معرفی


خشخاش مامیران یا خشخاش کالندین گیاهی است که تا حدود 1.5 فوت ارتفاع رشد می کند. گیاه در ابتدا دارای برگ های ابتدایی و ساقه ی گلدهنده و یک جفت برگ متقابل می باشد. 
ساقه ها دارای عادت رشد مستقیم تا بالارونده، به رنگ سبز روشن، سه گوش و دارای کرک های قابل رؤیت می باشند. 
برگ ها دارای حدود 6 تا 4 اینچ طول بوده و پرمانند هستند. این برگ ها دارای یک تا سه جفت لوب جانبی اولیه و یک جفت لوب انتهایی اولیه می باشند. لوب های جانبی اولیه بیش از 2 اینچ طول و یک اینچ عرض دارند درحالی که لوب انتهایی اولیه بیش از 2 اینچ طول و 2 اینچ عرض دارد. همه ی لوب ها دارای لوب های ثانویه ی کم عمق تا عمق متوسط و دارای انتهای گِرد هستند. در برگ های بالغ، سطح بالایی به رنگ سبز مایل به زرد تا سبز تیره و بدون کرک است در حالی که سطح زیرین برگ ها به رنگ سبز کمرنگ و کرکدار می باشد. برگ های نابالغ ممکن است در سطح بالایی خود مقداری کرک داشته باشند. دمبرگ ها بیش از 4 اینچ طول داشته و دارای کرک های پراکنده  می باشند. برگ های جدید دارای دمبرگ های کوچکتری نسبت به برگ های قدیمی هستند.شاخ و برگ این گیاه دارای شیره ای به رنگ زرد مایل به نارنجی می باشد.
گل ها به رنگ زرد، دارای 4 گلبرگ، 2 کاسبرگ خزاندار، تعدادی پرچم با بساک های زرد طلایی و یک مادگی با خامه ای قوی و کلاله ای برجسته می باشد. گلبرگ ها گرد یا واژتخم مرغی بوده در حالی که کاسبرک ها به رنگ سبز روشن و بسیار کرکدار هستند.
زمان گلدهی معمولاً از اواسط تا اواخر بهار و به مدت 2 تا 3 هفته انجام می شود. در صورت عدم وجود حشرات گرده افشان، گل های می توانند خود گرده افشانی کنند.
میوه به صورت کپسول و تخم مرغی شکل بوده و دارای 4 بخش و کرک های انبوه می باشند. بذرها در اثر شکاف خوردن کپسول ها به بیرون رها می شوند. این بذرها به رنگ قهوه ای تیره بوده که حدود 1.5 میلیمتر قطر دارند.Celandine Poppy Celandine Poppy

شرایط نگهداری خشخاش کالِندین / خشخاش مامیراننور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران
معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران
خاک های مرطوب با بافت متوسط و مواد غذایی کافی

این گیاه معمولاً به شرایط آفتاب ملایم زیر درختان یا در امتداد ساختمان ها و کمی سایه برای رشد سازگار می گردد. رشد بهینه را در خاک های لومی و غنی از نظر مواد غذایی و مرطوب تا کمی مرطوب دارد. آفتاب مستقیم سبب سوختگی برگ های آن می شود.
بیشترین رشد درخت در طول فصل بهار و قبل از برگدار و انبوه شدن درختان رخ می دهد. 
این گیاه به سهولت با گل های باغچه سازگار می شود.Stylophorum Diphyllum Stylophorum Diphyllum

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


این گیاه به عنوان گیاهی زینتی در باغچه ها، زیر درختان و شرایط سایه کاربرد دارد.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران

مقابله به آفات خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران


آفات:
حلزون ها ممکن است به این گیاه خسارت وارد کنند.خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران

نحوه تکثیر خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران


تکثیر خشخاش کالندین از طریق کشت بذرها در شاسی سرد و در فصل پاییز و نیز از طریق تقسیم بوته در بهار صورت می گیرد.Celandine Poppy Celandine Poppyمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/1014/#b
http://en.wikipedia.org/wiki/Stylophorum_diphyllum
http://www.finegardening.com/celandine-poppy-stylo
http://www.illinoiswildflowers.info/woodland/plant
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.prairiemoon.com/seeds/wildflowers-forbs
http://www.wildflower.org/plants/result.php?id_pla


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.