٤/٦/١٤٤٢ --- 1/18/2021 --- ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۹ دي امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
تکثیر دیفن باخیا به روش قلمه ساقه
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  133  نفر
بازدید امروز :  5722  بازدید
بازدید دیروز :  19674  بازدید
تبلیغات متفرقه
شاهدانه  -  HEMP
CANNABIS SATIVA : نام علمی
  CANNABACEAE  - شاهدانه : خانواده
آسیای مرکزی : بومی منطقه
marijuana ، Indian hemp ، وید، کنف : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاکهای رسی-لومی و سیلتی با زهکش مناسب- کوددهی مناسب
6 تا 27
مرطوب
متوسط

شاهدانه

انسان در طول تاریخ این گیاه را برای تهیه فیبرهای صنعتی، روغن بذر، غذا، تفریح، مراسمهای مذهبی و اعتقادی و همچنین برای استفاده های پزشکی کشت می کرد. بذر این گیاه عمدتا برای تهیه روغن شاهدانه استفاده می شود که این روغن در تهیه غذا، سوزاندن در چراغها، تهیه لاک و یا نقاشی مورد استفاده قرار می گیرد. این بذرها به عنوان غذای پرندگان هم استفاده می شود زیرا منبع خوبی از مواد غذایی مورد نیاز پرندگان است. گلها( و به میزان کمی برگها، ساقه و بذرها) دارای ترکیبات روانگردان است که به عنوان cannabinoids شناخته می شوند. این ترکیبات مصرف سرگرمی، پزشکی و مذهبی دارد. شاهدانه بیش از 100 ترکیب شیمیایی دارد که مسئول عطر آن است که قسمت عمده این ترکیبات ترپنها و سزکوئی ترپنها هستند. ترکیبات عمده شاهدانه عبارت اند از: Tetrahydrocannabinol (THC)، Cannabidiol (CBD)، α-Pinene، Myrcene، Linalool، Limonene، Trans-β-ocimene، α-Terpinolene، Trans-caryophyllene، α-Humulene که در عطر Cannabis sativa نقش زیادی دارد و Caryophyllene-oxide که بوسیله آن سگها را برای پیدا کردن حشیش تربیت می کنند.
به نظر می رسد این گیاه ابتدا برای تهیه فیبر مورد استفاده قرار می گرفته و سپس بذرهای آن استفاده شد.
بر طبق بیانات مورخین، شاهدانه از اولین گیاهانی بوده که توسط بشر کشت شده‌است و استفاده از برگ و غنچه شاهدانه(کانابیس) به عنوان محرک به بیش از ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد. بر طبق گزارش سازمان ملل، سالانه حدود ۱۶۴ میلیون نفر از شاهدانه به عنوان محرک استفاده می‌کنند و این در حالی است که قریب به ۲۳ میلیون نفر آنرا روزانه مصرف می‌کنند. در بعضی از کتب قدیمی به کانابیس گیاه مقدس می‌گفتند.
از دهه 1970 باور بر این است که این ماده توهم زا و اعتیادآور است. اعتیاد به این ماده ماننده سایر مواد مخدر آنی نیست و ممکن است در استفاده های اول تاثیری منفی بر بدن نداشته باشد. در واقع گفته می شود اعتیاد به ماری جوانا به تدریج پیشرفت می کند. عاملی که بعضا مانع از استفاده مجدد این گیاه شده و می تواند اعتیاد به آن را کاهش دهد، اضطراب و ترس و وحشتی است که ممکن است در فرد ایجاد کند. با اینجال، ماری جوانا شایع ترین ماده مخدر در آمریکاست. بر اساس گزارش دفتر ارزیابی دارو و سلامت آمریکا 95 ملیون آمریکایی بالای 12 سال حداقل یکبار این ماده را استفاده کرده اند. از دهه 1960 تا سال 2001 تعداد افراد زیر 18 سالی که از این ماده استفاده می کردند به 67% افزایش یافت. نیاز بیشتر به این ماده در هر بار استفاده، کاهش اشتها، بداخلاقی، کم شدن اشتها و کاهش وزن، لرزش دستها و کاهش انگیزه، استفاده مجدد علی رغم وجود عوارض جانبی، تغییر فعالیتهای اجتماعی و کاری و تغییر عادتها از علائم اعتیاد به ماری جوانا است.
Cannabis sativa گیاهی یکساله و علفی از خانواده Cannabaceae است. گیاهان ماده دارای گل آذین خوشه ای هستند و می توانند صدها بذر تولید کنند. گیاهان نر گرده های خود را در هوا پخش می کنند و چند هفته قبل از رسیدن بذر در گیاهان ماده از بین می روند. اگرچه جنسیت گیاه تحت تاثیر عوامل ژنتیکی است ولی عوامل محیطی هم می توانند بر تعیین جنسیت گیاه تاثیرگذار باشند. گیاه شاهدانه در طول دوره رشد رویشی خود به 13-12 ساعت نور در هر روز نیاز دارد. گلدهی زمانی انجام می شود که طول دوره تاریکی به حداقل 12 ساعت در روز برسد. بسته به شرایط ژنتیکی و محیطی، چرخه گلدهی بین 9 تا 15 هفته طول می کشد. pH مناسب برای خاک 6/3 تا 6/8 است. امروزه 3 کالتیوار از شاهدانه کشت می شود:کالتیوارهایی که برای تهیه فیبر کشت می شود که مشخصه این کالتیوار ساقه بلند و انشعابات کوچک است.کالتیوارهایی که برای تهیه بذر کشت می شوند و می توانند به صورت خام و یا از روغن دانه آن استفاده کرد.کالتیوارهایی که برای مصارف تفریحی و پزشکی کشت می شوند. اگرچه ماده روانگردان شاهدانه tetrahydrocannabinol(THC) است ولی بیش از 60 نوع cannabinoids دیگر در این گیاه وجود دارد که بسیاری از این ترکیبات در مقادیر بسیار جزئی در گیاه ساخته می شوند. علاوه بر THC، cannabinoid های دیگری در مقادیر بالایی در شاهدانه تولید می شوند مانند cannabidiol(CBD) که روانگردان نیست ولی نشان داده شده است که مانع تاثیر THC بر سیستم عصبی می شود. تفاوت در ترکیب شیمیایی شاهدانه باعث می شود تاثیرات متفاوتی بر انسان داشته باشد. THC سنتز شده که dronabinol نامیده می شود شامل CBD، CBN و یا سایر cannabinoids نمی شود و این موضوع نشان می دهد که چرا تاثیر دارویی آن می تواند به صورت معنی داری با ترکیبات طبیعی شاهدانه تفاوت داشته باشد.
شاهدانه گیاهی بلند و به رنگ سبز روشن است. برگهای شاهدانه بلند، شمشیر مانند و باریک است. گلهای ماده بلندتر و کرکی تر است. بوته این گیاه تراکم کمی دارد و به گیاه اجازه می دهد تا هوای کافی در بین شاخ و برگ آن جریان داشته باشد. این عامل سبب می شود رشد بهتری داشته باشد و خطر آلودگی های قارچی هم کمتر می شود. گلهای ماده Cannabis Sativa در محل گره ها تشکیل می شود. تشکیل گلها در امتداد ساقه ادامه می یابد. بنابراین گلها در این گیاه با وجود اینکه بیشتر هستند ولی تراکم زیادی ندارند. دوره رشد رویشی و تشکیل گل در این گیاه تقریبا 6 ماه طول می کشد.
در مناطق گرمسیری رزین بیشتری تولید می شود. گیاهان نر و ماده تا زمان گلدهی شبیه یکدیگرند ولی در زمان گلدهی گیاهان نر زرد شده و از بین می روند ولی گیاهان ماده برای یک ماه دیگر هم زنده می می مانند. برداشت در زمانی انجام می شود که گلهای نر در آستانه باز شدن هستند. بهترین زمان برداشت در طول روز صبح هاست زیرا در طول روز بذرها کیفیت خود را از دست می دهند. در بعضی مناطق کل بوته گیاه از پایین قطع شده و خشک می شود. در هند گیاهان را پس از برداشت بر روی زمین رها می کنند تا بذرها برسند. گیاهی شبیه به گزنه که بلندیش تا دو متر می‌رسد. دارای غنچه های متعدد، برگهای کشیده و دانه‌های ریز است.
این گیاه به شرایط آب و هوایی و خاکهای متفاوت سازگاری بالایی دارد. پرورش این گیاه برای تهیه فیبر به آب و هوایی معتدل با حداقل بارندگی 65 سانتی متر در سال نیاز دارد. در دوران جوانه زنی و رشد اولیه گیاه به آب کافی نیاز دارد. خاکهای رسی-لومی و سیلتی با زهکش مناسب برای عملکرد بهتر لازم است. لایه سطحی خاک همیشه باید مرطوب باشد. در خاکهای اسیدی و ماسه ای رشد مناسبی ندارد. دمای مناسب برای رشد آن بازه زیادی داشته و از 6 تا 27 درجه را دربرمی گیرد.
شاهدانه انرژی زا بوده و باعث افزایش توهم و قدرت فکری می شود. این ماده میل به غذا به خصوص غذاهای شیرین را افزایش می دهد. بیمارانی که شیمی درمانی می شوند و یا از درمانهای ایدز استفاده می کنند، اشتهایشان در اثر این درمانها کم می شود و در نتیجه از این گیاه برای افزایش اشتهای این بیماران استفاده می شود.
گیاهان نر منبع خوبی برای تهیه فیبرهای صنعتی هستند. از این گیاه برای تهیه جلادهنده نیز استفاده می شود که از بذرها به دست می آید. سه نوع ماده مخدر از این گیاه بدست می آید. دو نوع حشیش که یکی از برگهای گیاهان نر و ماده و دیگری از گل آذینهای غیربارور گیاهان ماده بدست می آید. ماده سوم یا charas رزین خام است که احتمالا تاثیر قوی تری دارد. در پزشکی مدرن از شاهدانه برای درمان کوری تدریجی و کاهش درد شیمی درمانی استفاده می شود. در طب سنتی از این گیاه به عنوان گیاهی مقوی، مستی آور، ضد دل درد، ضد اسپاسم، مسکن و آرام بخش استفاده می شد. از بذرها و برگها برای درمان سرطان و تومورهای سخت استفاده می شد. علاوه بر این از بذرها روغنی تهیه می شود که برای کاهش زخمهای ناشی از سرطانها کاربرد دارد. اروپاییان قدیم برای درمان سرطان از این گیاه استفاده می کردند.
از این گیاه جهت درمان بعضی بیماری ها-کم کردن درد قاعدگی خانم ها-درمان افسردگی و... استفاده می‌شود.
از آنجاییکه این گیاه رشد سریعی دارد علفهای هرز مشکل ساز نیستند. شاهدانه مقدار زیادی مواد غذایی از خاک می کشد و بنابراین کوددهی باید در این دوران به خوبی انجام شود. از بیماری های این گیاه می تواند به شانکر ساقه در اثر Botryosphaeria marconii، پوسیدگی خاکستری(Botrytis cinerea)، لکه برگی(Cylindrosporium sp.)، شانکر ریشه(Fusarium sp.)، پوسیدگی ساقه(Gibberella saubinetii)، پوسیدگی ریشه(Hypomyces cancri) اشاره کرد.
تکثیر این گیاه بوسیله بذر است. بذرها در بهار نشاکاری می شوند. باید زمین را در پاییز قبل به خوبی و تا عمق 23-20 سانتی متری شخم بزنند. در بهار کلوخه های زمین باید از بین رفته و زمین صاف شود.
عوارض جانبی این گیاه شامل عدم کنترل عضلات، گیجی، اختلال در تمرکز، دست پاچگی، اختلال در تکلم، خشکی دهان، اختلال در بلع، تیرگی دید و حالت تهوع است. افرادی که در با این گیاه و یا فیبر آن سروکار دارند ممکن است دچار آماس پوستی شوند. در دزهای بالا این گیاه می تواند سبب سفت شدن عضلات، کما و در اثر اختلالات قلبی منجر به مرگ شود.

: منابع  

تصاویر گیاه شاهدانه:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
اشکان احمدی
ایا درست است که اگر به موقع گیاه نر را از ماده جدا کنند شاهدانه ماده سمی میشود اگر درست است موقع جدا کردن کی است ونر را از ماده چطور تشخیص دهیم  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
گیاهان نر و ماده تا زمان گلدهی شبیه یکدیگرند ولی در زمان گلدهی گیاهان نر زرد شده و از بین می روند ولی گیاهان ماده برای یک ماه دیگر هم زنده می می مانند. برداشت در زمانی انجام می شود که گلهای نر در آستانه باز شدن هستند. بهترین زمان برداشت در طول روز صبح هاست زیرا در طول روز بذرها کیفیت خود را از دست می دهند. در بعضی مناطق کل بوته گیاه از پایین قطع شده و خشک می شود.
گل آقا آقا گلی
نخیر سمی نمیشه تو گیاه نر محل وصل شدن برگها به ساقه اصلی یه چیزی شبیه زنگوله اویزون میشه که تلنگر بش میزنی یه پودر سفید ازش میریزه،اگر قصدت از کاشت گیاه مصرف thc اونه به محض شناختن گیاه نر باید از بین ببریش وگرنه انرژی گیاه بیشتر صرف ساخت بذر میشه
داریوش شجاعی
باعرض سلام و خسته نباشید برای کاشت گیاه شاهدانه در داخل گلدان وزیر نور مصنوعی از چه ترکیب خاکی باید استفاده کرد ؟ ممنون.  پاسخ مشاهده
mohammad feyzabi
با سلام میخاستم بدونم روش ابیاری یه نهال بیست روزه که خاکش فقط کوکوپیت و پرلیت هست چجوری چند روز یکبار باید ابش داد ؟ ایا جابجایی گلدون مثلا روزا تو حیاط و شبها توی خونه میتونه برای یه نهال بیست روزه مضر باشه؟ چونکه برگاش داره زرد میشه  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بهتر بود مقداری ورمی یا پیت ماس هم به ترکیب خاکش اضافه میکردید.در سال اول کاشت باید ابیاری بیشتر انجام بشه وبه تاخیر نیفته. فاصله بین ابیاری ونیازابی بسته به نوع گیاه،فصل،میزان رطوبت ووزش بادوسایرشرایط محیطی(نور-دماو....) متفاوته. برای تععین زمان ابیاری سطح خاک رو 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی خاک رو بررسی کنید.اگه خاک خیس نبود وبه دست نچسبید باید ابیاری کنید.دقت کنید خاک نباید کاملا خشک بشه وخیس هم نباشه.
ramin zare
نظردوستان چیه؟مهم برای من اینه که چه مدت زمانی باید اب ونورش میزون باشه تارشدکنه؟  پاسخ مشاهده
ramin zare
mtw mtw
سلام خسته نباشيد ميبخشيد مي خواستم بپرسم كه براي كاشت گياه ماده تخم بزگ خوبه يا كوچك  پاسخ مشاهده
mosio mimi
سلام بعد اینکه گیاهو.گذاشتم داخل گلدون روزانه چقدر اب باید بدم بهش؟  پاسخ مشاهده
Saeid Sadeghi
يه كود ميخوام براي دوران اول كل دهي كلم كه كل زياد خوب بده يه كودم براي زياد شدنthcكل وبراي مزه طعم عطرش  پاسخ مشاهده
Saeid Sadeghi
لطفا جه كودي براي زياد شدن thcدر كل ميشه تازه كل داره مبده ماريجوانا
احمد رضایی
سلام برای پرورش ماری جوانا چه کار لازمی است

افسانه سادات فرود
سلام با توجه به خاصیت مخدری این گیاه از راهنمایی معذوریم بر اساس مواد یک تا سه قانون جاری مبارزه با مواد مخدر هرگونه کشت خشخاش و شاهدانه به‌طور کلی ممنوع است.
oftino morda
آیاخون تازه حیوان مانندگوسفندیاگاو خروس برای رشدگیاه ضروریست؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
هرچیزی که منشائ طبیعی داره برای رشده گیاهان مفیده ولی در صورت زیاده روی میتونه مضر باشه وکلا توصیه نمیشه اینکار
arvin
سلام ببخشد من گیاه رو با ریشه از خاک بیرون اوردم و توی یه گلدون گذاشتم اما بعد یه مدت گیاهم خیلی پژمرده شده و برگاش به سمت پایین اویزون شدن میشه لطفا بگین چرا اینطوری شده و باید چیکار کنم؟  پاسخ مشاهده
arvin
سلام ببخشد من گیاه رو با ریشه از خاک بیرون اوردم و توی یه گلدون گذاشتم اما بعد یه مدت گیاهم خیلی پژمرده شده و برگاش به سمت پایین اویزون شدن میشه لطفا بگین چرا اینطوری شده و باید چیکار کنم؟  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
به احتمال زياد هنگام جابجا کردن گياه از اين گلدان به آن گلدان به ريشه‌هاش صدمه وارد شده. اگر اين صدمه‌ها جزيي باشد گياه خود را ترميم خواهد کرد و دوباره رشد خواهد کردولي اگر نه. ريشه‌ها صدمه جدي ديده باشند گياه شما ممکن است کل شاخ و برگش را از دست بدهد. انتظار نداشته باشيد برگ هاي زرد يا قهوه اي يا ريخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنيد که محيط گياه کاملاً مناسب باشد. برگ هايي که از اين پس مي رويند مي توانند رشد و نمو خوبي داشته باشند،براي اينکه تنش کمتر شود ،از هر گونه جابجايي و نور مستقيم ،کود دهی خودداري شود.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
رازک ژاپنی
داغداغان
رازک
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Aparat
Instagram Nargil
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت