فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۳/۵/۳         
  

Sonchus maritimus که به فارسی شیرتیغک ساحلی نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاسنی، بومی فارس، کرمان، خراسان،... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: مرطوب دمای محیط: 18-20 خاک: در حاشیه جویبارها
شیرتیغک ساحلی
شیرتیغک ساحلی

نام علمي
Sonchus maritimus
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


گیاه چندساله به ارتفاع 90 سانتیمتر می باشد.ساقه افراشته، منفرد، شیاردار، بدون انشعاب دارای ریزوم های به شدت رونده و تکثیر شونده می باشد. برگ هایی بی کرک، گاهی با کرک های فرخورده پراکنده روی سطح پشتی، نوک کند یا تیز، برگ های قاعده ای به طول 5 تا 30 و به عرض 0.5 تا 3.5 سانتیمتر، خطی یا مستطیلی خطی، در قاعده باریک شونده، در حاشیه با دندانه های سینوسی واگرا، دندانه اره ای ریز و بدون گوشک می باشد. برگ های ساقه ای طول تا 25 و عرض تا 3 سانتیمتر می باشد. 

نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه شیرتیغک ساحلی
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  شیرتیغک ساحلی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  شیرتیغک ساحلی
18-20 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  شیرتیغک ساحلی
در حاشیه جویبارها

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


از دمکرده ریشه این گیاه برای تصفیه و پاکسازی خون در طب سنتی استفاده می شود. تنظیم کننده اعمال کبد و به ترشح کیسه صفرا کمک می کند. استفاده از دمکرده گل و برگ های این گیاه برای پایین آوردن کلسترول بد خون مفید است. خاصیت ضد سرطانی دارد. نوشیدن و شستن چشم ها با جوشانده این گیاه باعث جلای چشم و تقویت بینایی می گردد. ضد عفونت ادراری و ضد باکتری مجاری ادرار است. شیرتیغک ساحلی - معرفی گیاهان بومی ایران شیرتیغک ساحلی - معرفی گیاهان بومی ایران

نحوه تکثیر شیرتیغک ساحلی


بذرها به رنگ قهوه ای تیره متمایل به قرمز تیره به اندازه 3.5 میلیمتر و دارای حاشیه ای است که در هر طرف آن پنج رگه باریک وجود دارد که به طور عرضی، چروکیده هستند. توسط بذر تکثیر می شوند. 


منابع :
فلور ایران ،شماره ۷۷
گیاهان دارویی ایران


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.