فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳         
  

Sonchus asper prickly sow-thistle که به فارسی شیرتیغک نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاسنی، بومی اروپا، شمال آفریقا، غرب آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی مرطوب و نیمه گرم تا معتدل خاک: خاک لومى عميق، سنگين و رسى و داراى مواد غذایى و هوموس فراوان
شیرتیغک
شیرتیغک

نام علمي
Sonchus asper
نام لاتين
prickly sow-thistle
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"شیرتیغک" گياهى است چندساله، ايستا و به ارتفاع پنجاه تا صد و پنجاه سانتیمتر که توسط بذر تکثير مى يابد. ساقهٔ آن توخالی، صاف و يا داراى کرک هاى ريز غده دار و يا کرک هاى بدون غده است که در بخش هاى بالایی منشعب مى باشد. برگ ها به رنگ سبز براق و برگ هاى قاعده اى داراى دمبرگ کوتاه و لوب هاى عميق بوده و علاوه بر اين در حاشيهٔ نامنظم خود خارهاى نرم دارند. برگ هاى ساقه اى متناوب و ساقه محصور هستند (Clasping) و قاعده اى قلبى شکل، حاشيه اى لوب‌دار با بريدگى هایی عميق، و دندانه هاى نامنظم دارند. پهنک برگ نيز خميده است. در صورت قطع ساقه و يا برگ ها شيرابه اى شيرى رنگ از آن خارج مى شود. ريشه هاى اين گياه به عمق خاک نفوذ کرده و به طور افقى نيز گسترش زيادى دارند. جوانه هاى موجود بر روى ريزوم هاى گوشتى آن توليد اندام هاى هوایی جديد خواهند کرد.
گیاهچه های این گیاه دارای لپه های واژتخم مرغی با پايه اى کوتاه و يا بدون پايه و اولين برگ هاى حقيقى سبز براق، تخم مرغى شکل و بدون کرک که در سمت دمبرگ بالدار و باريک شده است. برگ هاى بعدى سينوسى و لوبدار هستند و حاشيهٔ آنها داراى دندانه هاى خاردار است.
گل آذين کلاپرک، متعدد، به قطر ۵/۳ تا ۵ ميلیمتر با براکته هایی به رنگ سبز تيره يا سربى و گل هایی زردرنگ که فقط صبح ها باز مى شوند.
ميوهٔ اين گياه فندقه و بذرهاى آن به رنگ قهوه اى متمايل به قرمز تيره، به اندازهٔ سه تا سه و نيم ميلیمتر و داراى حاشيه اى است که در هر طرف آن پنج رگهٔ باريک وجود دارد که به طور عرضی، چروکيده هستند. هر بذر داراى پاپوس هایی به طول ده تا چهارده ميلیمتر است. هر گياه حدود هزار بذر توليد مى کند که چنانچه در عمق نيم تا سه سانتیمترى خاک قرار گيرند جوانه زنى مناسبى خواهند داشت.
موسم گلدهى اين گياه اواسط تابستان تا پایيز است.prickly sow-thistle prickly sow-thistle

شرایط نگهداری شیرتیغکنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه شیرتیغک
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  شیرتیغک
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  شیرتیغک
نواحی مرطوب و نیمه گرم تا معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  شیرتیغک
خاک لومى عميق، سنگين و رسى و داراى مواد غذایى و هوموس فراوان


این گیاه عموماً در زمين هاى قابل کاشت، کنارهٔ جوى هاى آب، و باغ ها مشاهده مى شود. اين گياه مناطق مرطوب با خاک لومى عميق، سنگين و رسى و داراى مواد غذایى و هوموس فراوان را ترجيح مى دهد.Sonchus asper Sonchus asper

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیقسمت های ساقه¬ ها، برگ ها، ریشه و شیره این گیاه مورد استفاده دارویی قرار می¬ گیرد. شیر تیغک برای تصفیه و پاکسازی خون، همچنین برای درمان خونریزی، یبوست و ناهنجاری¬ های دستگاه گوارش کاربرد دارد. در بین پزشکان گیاهی غربی این گیاه به عنوان دارویی قاعده آور، ضد اسهال، ضد عفونت و نیز به عنوان گیاهی ضد سرطان معروف است. قسمت های سبز این گیاه را می¬ توان به صورت خام و پخته مورد استفاده قرار داد و در پخت غذاها و سالاد نیز به عنوان سبزی به کار برد. شیره این گیاه دارای خواصی مانند ضد تحریک و آرامش دهنده اعصاب بوده و جهت درمان اعتیاد برای معتادان کاربرد دارد. شیره غلیظ شده این گیاه برای کبد مناسب است و باعث افزایش شیر در مادران شیرده نیز می¬ شود. همچنین کمی مسهل و سستی آور است. شیره این گیاه همچنین برای درمان و تسکین تب حاصل از دوران قاعدگی و عادت ماهیانه در بانوان مفید است و به عنوان مسکنی با کیفیت خوب مطرح است و ممکن است دارای خواص ضد سرطان نیز باشد. ضماد حاصل از برگ های شیرتیغک جهت درمان جوش و دمل، جلوگیری از خونریزی و دندان درد و نیز به دلیل وجود ماده لاتکس در درمان زگیل نیز کاربرد دارد که به صورت موضعی مورد استفاده قرار می¬ گیرد. به دلیل خاصیت قاعده آور بودن این گیاه بانوان حامله نباید از این گیاه استفاده کنند، چون امکان دارد موجب خونریزی و سقط جنین شود. استفاده بیش از حد از شیره این گیاه ممکن است موجب قولنج معده و درد روده گردد.
این گیاه در مراتع، کنار زمین های کشاورزی و فضاهای سبز شهری یافت می -شود.شیرتیغک - معرفی و خواص گیاهان دارویی شیرتیغک - معرفی و خواص گیاهان دارویی

نحوه تکثیر شیرتیغکازدیاد این گیاه توسط کشت بذرهای آن در بهار یا اواخر تابستان صورت می گیرد.prickly sow-thistle prickly sow-thistleمنابع :
http://salaspress.ir
http://vista.ir/
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Sonc
https://en.wikipedia.org/wiki/Sonchus_asper


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.