فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز شنبه ۱۴۰۳/۳/۵         
  

Primula VulgarisEnglish primrose که به فارسی پامچال انگلیسی نامیده میشود، گیاهی از خانواده پامچال بومی غرب و جنوب اروپا، شمال غرب آفریقا، جنوب غرب آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل و مرطوب خاک: خاک هایی با مواد غذایی کافی و آهن دار
پامچال انگلیسی
پامچال انگلیسی

نام علمي
Primula Vulgaris
نام لاتين
English primrose
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "پامچال انگلیسی" گیاهی گلدار و زینتی از جنس و خانواده ی پامچال می باشد. این گیاه بومی غرب و جنوب اروپا (از جزایر فارو و جنوب نروژ تا پرتغال و شرق آلمان، اوکراین و بالکان)، شمال غرب آفریقا (الجزایر) و جنوب غرب آسیا (شرق ترکیه تا ایران) می باشد. برای تمایز و تشخیص آن از دیگر گونه های پامچال، به آن پامچال انگلیسی می گویند.
پامچال انگلیسی گیاهی چندساله و به طول 10 تا 30 سانتیمتر است. این گیاه دارای برگ های رزت یا بی ساگ می باشد که این برگ ها کم و بیش همیشه سبز هستند. برگ ها به طول 5 تا 25 سانتیمتر و پهنای 2 تا 6 سانتیمتر، اغلب دارای چین و چروک های عمیق، با حاشیه ای کنگره دار تا دندانه دار و نامنظم و دارای دمبرگی کوتاه می باشند.گل ها به قطر 2 تا 4 سانتیمتر، دارای دمگلی کوتاه و نازک با بویی مطبوع می باشند. این گل ها معمولاً به رنگ زرد کمرنگ هستند اما رنگ های سفید یا صورتی آن نیز در طبیعت دیده می شود. گل ها دارای تقارن شعاعی و تخمدانی برجسته است. این تخمدان در انتها میوه ای کپسولی را تشکیل می دهد که این میوه پس از رسیدن و شکافته شدن، بذرهای سیاه رنگ و کوچکی را پراکنده می کند. این گل ها هرمافرودیت می باشند.
پامچال ها یکی از گیاهانی هستند که در بهار، زودتر از بسیاری دیگر از گیاهان به گل می نشینند.
پامچال انگلیسی دارای سه زیرگونه است:
1- زیرگونه ی vulgaris که بومی غرب و جنوب اروپا است و دارای گل هایی به رنگ زرد کمرنگ است (در بالا شرح داده شد).
2- زیرگونه ی balearica که بومی جزایر بالریک است و گل هایی به رنگ سفید و نیز دمبرگ هایی طویل تر از برگ ها تولید می کند.
3- زیرگونه ی sibthorpii که بومی جنوب غرب آسیا است و گل هایی به رنگ های صورتی تا قرمز یا ارغوانی تولید می کند.English primrose English primrose

شرایط نگهداری پامچال انگلیسینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پامچال انگلیسی
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پامچال انگلیسی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پامچال انگلیسی
نواحی معتدل و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پامچال انگلیسی
خاک هایی با مواد غذایی کافی و آهن دار


گونه های متعدد پامچال بومی مناطق سرد و مرطوب هستند. این گیاهان به سرما مقاومند.
در پاییز در دمای حدود 10 درجه سانتیگراد، جوانه های گل تشکیل می شوند. به طور کلی گلدان های پامچال در یک شاسی سرد به تدریج در زمستان به گل می نشینند.
بهترین خاک برای این گیاهان مخلوطی از یک سوم خاک باغچه (خاک لومی)، یک سوم خاک برگ پوسیده و یک سوم تورب است. پی اچ خاک نیز اگر حدود 6 باشد، رشد و نمو این گیاه بسیار رضایت بخش خواهد بود. به مخلوط خاک، سوپرفسفات به میزان معمول داده می شود. همچنین این گیاه نیاز به کودپاشی ازتی و پتاسی دارد.
این گیاه در مخلوط خاک های معمولی که از تورب استفاده نمی شود، به شدت مبتلا به کمبود آهن می گردد. بنابراین استفاده از کودهای آهن دار به کرات توصیه می شود.
به خاک هایی با رطوبت مناسب و آبیاری منظم نیاز دارد.Primula Vulgaris Primula Vulgaris

نحوه تکثیر پامچال انگلیسیبذر این گیاهان به سرعت قوه رویشی خود را از دست می دهند، در نتیجه بلافاصله پس از رسیدن باید کشت گردند. بذرهای یکساله ی پامچال ها تا 50 درصد قوه نامیه ی خود را از دست می دهند. در نواحی مرطوب ایران، بذر این گیاهان در اواخر تابستان در گلخانه کشت می شوند. یک تا دو گرم بذر در یک متر مربع بستر آماده به کار می رود. این بذرها در محیطی مرطوب و در دمای 15 درجه سانتیگراد ظرف 2 تا 3 هفته سبز می شوند. پس از 4 هفته، گیاهانی که تا 3 سانتیمتر رشد کرده اند به گلدان های استکانی منتقل می شوند. پس از اینکه گیاهان بزرگتر شدند به گلدان های نشایی برده می شوند. در این انتقال، جوانه انتهایی آنها باید سالم بماند. در طی این عملیات موضوع تهویه اهمیت دارد. ضمناً به گیاهان باید سایه داده شود. در پاییز در دمایی برابر 10 درجه سانتیگراد جوانه های گل تشکیل می شوند.English primrose English primroseمنابع :
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Prim
https://en.wikipedia.org/wiki/Primula_vulgaris
خلیقی، ا. 1385. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران).


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.