فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۳/۲/۵         
  

Plumeria Albawhite frangipani که به فارسی یاسمن سفید نامیده میشود، گیاهی از خانواده خرزهره بومی هند، آمریکای مرکزی و جزایر کاریب می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: حساس نسبت به سرمازدگی و یخبندان خاک: خاک هایی با پی اچ کمی اسیدی تا خنثی
یاسمن سفید
یاسمن سفید

نام علمي
Plumeria Alba
نام لاتين
white frangipani
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "یاسمن سفید" یکی از گونه های جنس Plumeria از خانواده ی خرزهره (Apocynaceae) می باشد. این گیاه به صورت درختچه ای همیشه سبز به طول 2 تا 8 متر با برگ های طویل و کشیده و گل های سفید، بزرگ و بسیار معطر با مرکزی زردرنگ مشاهده می شود.
گل های این گیاهان سفید رنگ با مرکزی زرد رنگ بوده و دارای عطری بسیار قوی است. آرایش گلبرگ ها به صورت مارپیچی می باشد. این گل ها حالتی مومی یا واکسی نیز دارند.
پس از گلدهی، غلاف هایی استوانه ای شکل که حاوی بذرهای بالدار می باشند، تولید می شوند.
این درختان دارای پوستی نازک و شیره ی گیاهی می باشند.
برگ ها باریک و کشیده یا تسمه ای شکل می باشند که برای مدت طولانی از سال بر روی درخت، شاداب باقی می مانند. این برگ ها صاف و دارای ساختاری براق یا چرمی می باشند.
زمان گلدهی این گیاهان اواخر بهار تا اوایل تابستان، اواسط تابستان، اواخر تابستان تا اوایل پاییز، اواسط پاییز و یا اواخر پاییز تا اوایل زمستان است.
یاسمن سفید بومی آمریکای مرکزی و جزایر کاریب می باشد و امروزه نیز در جنوب و جنوب شرق آسیا به وفور کشت می گردد.white frangipani white frangipani

شرایط نگهداری یاسمن سفیدنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه یاسمن سفید
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  یاسمن سفید
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  یاسمن سفید
حساس نسبت به سرمازدگی و یخبندان
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  یاسمن سفید
خاک هایی با پی اچ کمی اسیدی تا خنثی


این گیاهان به آفتاب کامل یا همراه با سایه ی پراکنده نیاز دارند.
گیاه یاسمن سفید نسبت به یخبندان حساس است و بنابراین نباید در نواحی دارای دوره های یخبندان و سرمای شدید در طول زمستان کشت گردد.
پی اچ مناسب خاک برای آنها پی اچ کمی اسیدی (6.1 تا 6.5) تا خنثی (6.6 تا 7.5) می باشد.
از نظر نیاز آبی نیز به آبیاری منظم نیاز داردو اما به غرقابی حساس می باشد.Plumeria Alba Plumeria Alba

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاغلب کولتیوارهای P. alba به عنوان گیاهی زینتی کشت می شوند. 
در کلمبیا، از گل های این گونه های گیاهی در تشریفات مذهبی به عنوان هدیه به خدایان استفاده می شود. گاهی اوقات نیز برای ساختن گردن بند جهت تزیین تابوت ها مورد استفاده قرار می گیرند.
گل های این گیاهان خوراکی بوده و توسط گونه هایی از پروانه ها (Fritters) خورده می شوند.
مغز چوب آنها در طب سنتی کاربرد داشته و برای تهیه داروهای ضد کرم یا داروهای ضد یبوست (ملین) از آنها استفاده می گردد.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی آپارتمانی - یاسمن سفید معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی آپارتمانی - یاسمن سفید

نحوه تکثیر یاسمن سفیدتکثیر یاسمن سفید از طریق ریشه دار کردن قلمه های چوب سخت، چوب نیمه سخت و چوب نرم صورت می گیرد.
همچنین می توان از طریق کشت بذرها، به صورت مستقیم در زمین اصلی و قبل از آغاز فصل سرما یا از طریق جوانه دار کردن بذرها در کاغذ صافی یا در گلخانه و سپس انتقال آنها به گلدان ها یا زمین اصلی، اقدام به تکثیر این گیاهان نمود. 
از دیگر روش های تکثیر آنها، پیوند زدن و خوابانیدن هوایی است.white frangipani white frangipaniمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/101646/#b
http://ntbg.org/plants/plant_details.php?plantid=1
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
https://en.wikipedia.org/wiki/Plumeria_alba


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.