فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز دوشنبه ۱۴۰۳/۲/۳         
  

Dahlia VariabilisDahlia که به فارسی کوکب سحرخیز نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل ستاره ای بومی مکزیک می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 10 تا 25 درجه سانتیگراد خاک: خاک های زهکش دار، مرطوب با مواد آلی کافی
کوکب سحرخیز
کوکب سحرخیز

نام علمي
Dahlia Variabilis
نام لاتين
Dahlia
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیجنس "کوکب" بومی مکزیک، آمریکای مرکزی و کلمبیا بوده و دارای 30 گونه است. گیاهی دائمی با ریشه های ژوخه ای گرد یا دوکی شکل می باشند. 
برگ ها مرکب، بزرگ و دندانه دار است.
گل ها به صورت یک رنگ، دو رنگ و چند رنگ دیده می شود. گل های درشت کوکب به رنگ های سرخ، آبی، سفید و قرمز جلوه گر می شوند. از روی جوانه ها می توان رنگ گل را تشخیص داد. اگر جوانه سبز روشن باشد، گل سفید یا زرد است و اگر جوانه قرمز باشد، گل قرمز یا بنفش است.
دوره گلدهی بیشتر ارقام کوکب به نسبت طولانی بوده و از اواخر بهار تا اواخر پاییز گل می دهند. 
این گل به عنوان گل حاشیه ای و گل بریدنی مورد استفاده قرار می گیرد.Dahlia Dahlia

شرایط نگهداری کوکب سحرخیزنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کوکب سحرخیز
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کوکب سحرخیز
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کوکب سحرخیز
10 تا 25 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کوکب سحرخیز
خاک های زهکش دار، مرطوب با مواد آلی کافی


کوکب از گل های دائمی است که ریشه های غده ای آن در برابر سرما مقاومتی ندارند. در نواحی سرد، در فصل پاییز، ریشه ها به محل گرمتری منتقل می شوند. 
در نواحی کوهستانی، نواحی که تابستان های خنک تری دارند، کوکب رشد فوق العاده می کند و گل های آن بسیار درشت می شود. رنگ گل ها نیز در این مناطق، پر رنگ تر و جالب تر است. 
کوکب به زهکشی بسیار حساس است و در خاک دارای زهکشی نامناسب، به سرعت می پوسد. خاک آن باید دارای مواد آلی کافی و زهکشی مناسب باشد. پی اچ مناسب آن بین 6 تا 7 است.خاکی که در آن کوکب کاشته می شود باید آب کافی دریافت کند تا خاک همواره مرطوب باشد. در برخی موارد از خاکپوش به ویژه کاه به ضخامت حدود پنج سانتیمتر برای نگهداری رطوبت اطراف گیاه استفاده می شود.
محل کشت باید آفتابگیر باشد.
دامنه ی دمایی بهینه برای رشد رویشی حدود 13 تا 25 درجه سانتیگراد و برای گلدهی، 10 تا 15 درجه است. بهترین گل ها در مناطقی با شب های خنک به دست می آید. 
نیتروژن و فسفر مهمترین عناصر مورد نیاز گل کوکب هستند. مقادیر به نسبت کم پتاسیم و کلسیم برای رشد بهینه و نیز تولید ریشه های ژوخه ای و حفظ تعداد گل های تولید شده لازم است.
گل ها را زمانی که به طور کامل باز شدند می چینند. ساقه چیده شده را باید در آب با دمای 50 درجه سانتیگراد به مدت 30 ثانیه فرو برد یا ته شاخه را با شعله سوزاند تا قادر به جذب آب شود. گل ها را در دمای 40 درجه سانتیگراد به مدت 4 تا 5 روز می توان انبار کرد.Dahlia Variabilis Dahlia Variabilis

نحوه تکثیر کوکب سحرخیزتکثیر کوکب از طریق تقسیم ریشه ها صورت می گیرد. تقسیم این ریشه ها که در آغاز فصل بهار صورت می گیرد، باید به دقت انجام شود. ریشه های غده ای کوکب زمانی رشد و نمو می کنند که همراه با یک جوانه ی برگی سال پیش کاشته شوند. این جوانه روی ساقه یباقی مانده از سال گذشته قرار دارد. در غیر این صورت، ریشه غده ای کوکب در خاک می پوسد و رشد و نموی نمی کند.Dahlia Dahliaمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/90014/#b
http://www.seedaholic.com/dahlia-variabilis-early-
https://en.wikipedia.org/wiki/Dahlia
خلیقی، ا. 1385. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران).


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.