فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز شنبه ۱۴۰۳/۱/۲۵         
  

شرایط محیط برای پرورش گیاه جعفري گل درشت (پاکوتاه) عبارتند از: نور: نور زیاد رطوبت: زیاد دما: 20_35 خاک: خاک مرغوب باغچه همراه با مقداري خاکبرگ يا کود دامي
جعفري گل درشت (پاکوتاه)
جعفري گل درشت (پاکوتاه)

دانستنیهای علمینام علمي
Tagetes Erecta
نام لاتين
Mexican marigold
خانواده (تيره)

گل جعفری (به انگلیسی: Tagetes) گیاهی یکساله یا چند ساله‌است، این گل دارای ۵۶ گونه و از خانوادهٔ گل آفتابگردان(Asteraceae) بوده و بومی امریکای شمالی و جنوبی است.جعفري گل درشت (پاکوتاه) جعفري گل درشت (پاکوتاه)

خصوصیات - معرفی


جعفري گیاهی، افراشته و سریع‌الرشد با برگ‌های سبز تیره و براق و معطر که دارای بریدگی‌های عمیق هستند. گل‌های بزرگ و پر گلبرگ آن در رنگ‌های زرد و طیف‌های مختلف رنگ نارنجی در تابستان ظاهر می‌شوند.حداکثر بلندی ۶۰ و گستردگی آن به ۴۵-۳۰ سانتی‌متر می‌رسد. فصل گلدهی این گیاه از اواسط بهار تا اواخر تابستان است.Tagetes erecta، که با نام گل جعفری آفریقایی نیز نامیده میشود، قادر است تا ارتفاع 60 تا 120 سانتیمتر رشد کند، و گلهای بزرگ، منفرد، و مضاعفی را تولید می کند که به رنگهای نارنجی یا زرد می باشند.دو رگه های تولید شده از گل های جعفری فرانسوی و آفریقایی، به رنگ قرمز یکپارچه، برخی به رنگ زرد یکپارچه، و برخی به صورت ترکیبی از رنگ های قرمز و زرد طلایی، ظاهر می شوند. گلها مضاعف می باشند، دارای ضخامتی بین 3_2 اینچ می باشند؛ گیاهان، انبوه می باشند، و می توانند تا بلندای حدود 18 اینچی رشد کنند. گیاهان، در سرتاسر تابستان و پائیز شکوفه می دهند، و بقدر گلهای تقلیل یافته، بزرگ می باشند.در فصل پائیز یا زمستان، آن گلهای زرد طلائی کوچکی تولید می کند که از یک لایه ی واحدی از گلچه های شعاعی، و کلاله مرکزی از گلچه های گرده ساخته شده است.Mexican marigold Mexican marigold


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه جعفري گل درشت (پاکوتاه)
خیلی زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  جعفري گل درشت (پاکوتاه)
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  جعفري گل درشت (پاکوتاه)
26 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  جعفري گل درشت (پاکوتاه)
خاک مرغوب باغچه همراه با مقداري خاکبرگ يا کود دامي

مقابله به آفات جعفري گل درشت (پاکوتاه)


از جمله آفات و بیماری هایی که این گیاه را تهدید می کند می توان به کنه هاي تار عنکبوتي، سفيد بالکها، رابها، حلزونها، پوسيدگي طوقه، کپک خاکستري که ممکن است تحت شرايط گلخانه اي مشکل ساز باشند، اشاره نمود.جعفري گل درشت (پاکوتاه) جعفري گل درشت (پاکوتاه)

نحوه تکثیر جعفري گل درشت (پاکوتاه)


تکثیر این گیاه اغلب از طریق کشت بذر انجام می گیرد. بذرها باید به فاصله ی 25 تا 30 سانتی متری از هم کاشته شوند. این گیاهان کشت در محیط خارج از خانه را ترجیح می دهند. اما اگر در خانه و گلخانه کشت شوند می توانند در زمستان و پاییز هم گل دهی داشته باشند.خاک بایستی زهکشی خوبی داشته باشد. این گیاه را می توان از طریق قلمه زدن نیز تکثیر نمود. قابل توجه است که این گیاه در خاک خیلی غنی کم گل خواهد داد بنابراین بایستی خاک مورد نظر زیاد غنی نباشد.Mexican marigold Mexican marigoldمنابع :
http://daneshha.akairan.com/maghalat-persia/baghba
http://fa.wikipedia.org/wiki/گل_جعفری?match=en
http://taban1338.blogfa.com/9008.aspx
http://www.farajiflowers.com/flowers/Tagetes-erect


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.