فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۲/۹/۱۵         
  

Cypripedium Reginaelady's-slipper orchid که به فارسی ارکیده کفش بانو نامیده میشود، گیاهی از خانواده ارکیده بومی آمریکای شمالی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی گرم و مرطوب خاک: زمین های مرطوب و باتلاقی
ارکیده کفش بانو
ارکیده کفش بانو

دانستنیهای علمینام علمي
Cypripedium Reginae
نام لاتين
lady's-slipper orchid
خانواده (تيره)


گل " ارکیده کفش بانو" متعلق به خانواده ارکیده بوده که به دلیل شکل خاصش به کفش بانو معروف شده است. این جنس از گیاهان در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا یافت می شوند. و در ایالات متحده و کانادا به عنوان گیاهی زینتی به وفور استفاده می گردد.
ارکیده کفش بانو یکی به دلیل رنگ و ساختار خاص گل هایش، یکی از ارکیده های مورد علاقه کلکسیون دارهای ارکیده می باشد.ارکیده کفش بانو ارکیده کفش بانو

خصوصیات - معرفیگل ارکیده کفش بانو، گیاهی چندساله است. گل ها به طول حدود یک یا دو اینچ هستند. این گل ها به رنگ صورتی پررنگ  تا نزدیک به سفید و به ندرت بی رنگ یا سفید خالص می باشند. گلبرگ ها و کاسبرگ ها به رنگ سفید، دارای کرک های بسیار ظریف، کشیده و به طول دو اینچ دیده می شوند. گل ها در اوایل تابستان ظاهر شده و روی هر ساقه حدود یک تا دو گل (به ندرت سه تا چهار گل) تشکیل می شود.
برگ ها بیضی شکل، پهن، به طول 5 تا 10 اینچ، یا حاشیه ای موجدار و رگبرگ های طولی سخت بوده که به تعداد 4 تا 12 عدد در هر بوته گل مشاهده می شوند. چندین برگ تقلیل یافته نیز در بخش های پایینی ساقه وجود دارند. هم ساقه ها و هم برگ ها پوشیده از کرک های زبر و انبوهی می باشند. از هر ریزوم ممکن است دسته های 20 تایی یا تعداد بیشتری ساقه خارج شود.
ریشه های این گیاه تیپیک بوده و چند اینچی سطح بالایی خاک ها گسترش می یابد.
هر غلاف بذر از این گیاه می تواند حدود 50 هزار بذر تولید نماید ولی این بذرها قدرت جوانه زنی کمی داشته و از زمان کشت بذر تا گلدهی ممکن است 8 سال نیز به طول بیانجامد.lady's-slipper orchid lady's-slipper orchid

شرایط نگهداری ارکیده کفش بانونور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه ارکیده کفش بانو
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  ارکیده کفش بانو
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  ارکیده کفش بانو
نواحی گرم و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  ارکیده کفش بانو
زمین های مرطوب و باتلاقی


این گونه گیاهی اغلب در زمین های مرطوب مانند مرداب ها و باتلاق ها می روید و در برخی موارد نیز در جنگل های کاج سیاه و صنوبر سیاه نیز یافت می شود.
در خاک هایی با پی اچ خنثی رشد بهتری دارد اما گاهی اوقات در خاک های کمی اسیدی نیز رشد می کند.
خاک های بسیار نرم را برای رشد ترجیح می دهد. زمانی که در مرداب ها رشد می کند، اغلب در تپه های خزه ای دیده می شود.
این گونه از ارکیده، می تواند آفتاب کامل را تحمل کند اما برای رشد بهتر ترجیح می دهد در مکان هایی رشد یابد که برای مدتی در طول روز در سایه قرار داشته باشد. اگر برای مدت طولانی در طول روز بدون پناهگاه در محیط کاملاً آفتابی و تحت نور خورشید قرار داشته باشد، لبه ی گل ها به رنگ سفید تبدیل شده و رنگ های دیگر خود را از دست می دهند.Cypripedium Reginae Cypripedium Reginae

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاز این گیاه علاوه بر استفاده به عنوان گونه ای بسیار زیبا و زینتی، در نواحی بومی به عنوان دارو برای درمان دندان درد، درمان اضطراب، درمان سر درد، ضد تشنج، ضد افسردگی، محرک و مسکن استفاده می گردد.
این گیاه دارای یک ماده ی محرک، فینانترن کینون یا سیپریپدین (cypripedin) است. که می تواند سبب ایجاد آلرژی، تورم و آماس روی دست ها و صورت گردد.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان دارویی - ارکیده کفش بانو معرفی و راهنمای پرورش گیاهان دارویی - ارکیده کفش بانو

مقابله به آفات ارکیده کفش بانو


آفات:

این گل ها گاهی اوقات توسط آهوی کوهی دم سفید خورده می شوند.ارکیده کفش بانو ارکیده کفش بانو

نحوه تکثیر ارکیده کفش بانواین گیاهان اغلب به وسیله ساقه های زیرزمینی یا ریزوم ها تکثیر می شوند. 
بذرهای این گیاه قدرت جوانه زنی بسیار کمی داشته و دیر بالغ شده و به گل می نشیند. بنابراین ازدیاد آنها از طریق بذر بسیار مشکل می باشد.
تکیثر این ارکیده ها از طریق ریزازدیادی یا کشت بافت نیز موفقیت آمیز بوده است.lady's-slipper orchid lady's-slipper orchidمنابع :
http://botanyboy.org/cypripedium-reginae-the-showy
http://en.wikipedia.org/wiki/Cypripedium_reginae
http://www.iucnredlist.org/details/43316825/0
https://gobotany.newenglandwild.org/species/cyprip
https://www.minnesotawildflowers.info/flower/showy


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.