فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۶         
  

Cinnamomum Verumtrue cinnamon که به فارسی دارچین نامیده میشود، گیاهی از خانواده برگ بو بومی سریلانکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب درجه حرارت: گرم و مرطوب درجه سانتیگراد خاک: متوسط و زهکش دار
دارچین
دارچین

دانستنیهای علمینام علمي
Cinnamomum Verum
نام لاتين
true cinnamon
خانواده (تيره)

دانستنیهای علمی : 

دارچین به سریلانکا و جنوب هند  تعلق داشته و پوست درختچه آن بعنوان ادویه بکار میرود. از خانواده برگ بو می باشد. دارچین از پوست درونی درختان زیادی از جنس Cinnamomum گرفته می شود. 
دارچین اولین و مهمترین ادویه‌ای است که به عنوان کالای تجاری میان بازرگانان آسیا و اروپا مبادله شده و تجار ونیزی کاملا بر داد و ستد آن نظارت می‌کردند.دارچین دارچین

خصوصیات - معرفی


خصوصیات ظاهری :

دارچین درختی کوچک و همیشه سبز است. ارتفاع درخت بین 10 تا 15 متر می رسد. برگ ها تخم مرغی شکل بوده و 7 تا 18 سانتی متر طول دارند.گل ها در خوشه ظاهر شده و رنگ متمایل به سبز دارند. 
میوه آن بنفش بوده و یک بذر در درون خود دارد. بعد از دوسال که از کاشت درخت گذشت آنرا از نزدیک زمین قطع کرده و در سال آینده شاخه‌هائی را که از کناره تنه اصلی رشد کرده بریده و پوسته آنرا خارج کرده و بلافاصله خشک میکنند و سپس در قطعات ریز بریده و فروخته میشود. 
در مورد نوع دارچین چینی از پوست بیرونی استفاده میشود. لایه لایه تشکیل شده و وقتی شاخه در آفتاب خشک میشود، تشکیل ورقه های دارچین را میدهد.true cinnamon true cinnamon

شرایط نگهداری دارچیننور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه دارچین
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  دارچین
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  دارچین
گرم و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  دارچین
متوسط و زهکش دار

شرایط محیط رشد: 

درخت دارچین بهترین رشد را در  آفتاب کامل تا نیم آفتاب دارد.  خاک آن باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد. 
از لحاظ اسیدیته ، کمی اسیدی باشد. آب و هوای آن گرم و مرطوب بوده و نباید در مناطق خشک کاشته شود.
 150 روز بارانی در سال را می پسندد. اگر این مقدار باران نیس ، پس معادل آن باید آبیاری صورت گیرد. Cinnamomum Verum Cinnamomum Verum

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


خواص درمانی و کاربردها: 

دارچین در تزیین غذاها و نیز طعم دادن به آنها و نیز شیرین کردن آنها کاربرد فراوانی دارد. در آشپزی ها و در رستوران ها یک عضو مهم در چاشنی ها است. در تهیه شکلات ها و بستنی و نیز آدامس نیز بسیار مورد توجه است. 
در قدیم برای درمان سرفه، ورم مفاصل و گلودرد استفاده می‌شد.  تحقیقات جدید نیز بر خواص و فواید پزشکی دارچین تاکید دارند. اثرات ضد ویروسی ، موثر بودن آن در بیماری ایدز ، ضد دیابت بودن نیز از اثرات مفید دارچین است.
 ترکیب یک قاشق چایخوری دارچین با سه قاشق عسل ، داروی معجزه گر ریزش مو است. این ترکیب را باید قبل از شستشو به ریشه‌های مو زد و نیم ساعت زمان داد .
 دارچين شامل ماده اي پليمري به نام متيل هيدروکسي چالکون است که در متابوليسم گلوکز نقش دارد.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - دارچین معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - دارچین

نحوه تکثیر دارچین


نحوه تکثیر گیاه :

دارچین می تواند از طریق بذر یا بوسیله اندام رویشی ازدیاد یابد. 
 به صورت بوته‌های کوتاه برای سهولت در فرایند برداشت کشت می‌گردد.
 بطور تجاری بوسیله قلمه زنی یا خوابانیدن هوایی تکثیر می گردد. true cinnamon true cinnamonمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Cinnamomum_verum
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA
http://homeguides.sfgate.com/planting-zones-cinnam
http://science.howstuffworks.com/life/botany/cinna
http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=newtip&db


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.