فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۲۵         
  

Anthemis tinctoria yellow chamomile که به فارسی بابونه زرد نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاسنی، بومی اروپا، نواحی مدیترانه ای، غرب آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: آب و هوای مدیترانه ای خاک: خاک های سبک شنی همراه با مقادیر فراوان ترکیبات آهکی
بابونه زرد
بابونه زرد

نام علمي
Anthemis tinctoria
نام لاتين
yellow chamomile
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "بابونه زرد" گیاهی دوساله یا پایا، دارای ساقه های خشن، ساده یا منشعب و برگ های زاویه دار است. کاپیتول های آن دارای گل های زبانه ای زرد رنگ (به رنگ گل های لوله ای) می باشد. این گیاه در فاصله اواخر اردیبهشت تا مرداد گل می دهد. گل های بابونه زرد علاوه بر گزانتوفیل و کاروتن (به مقدار کم) دارای یک ماده رنگی زرد قابل استخراج است.برگ های این گیاه منقسم، باریک، کشیده و نیزه ای شکل، صاف و فاقد کرک است که به صورت متناوب نسبت به یکدیگر روی ساقه قرار می گیرند.
میوه آن به صورت فندقه، خاکستری رنگ یا زرد روشن است. میوه از دو قسمت تشکیل شده است، یک قسمت شامل دانه یا بذر است که 20 تا 25 درصد میوه را تشکیل می دهد. قسمت دیگر همان گلچه های لوله ای خشک شده است که 75 تا 80 درصد بقیه طول میوه را تشکیل می دهد. 
زیرگونه های مختلفی از بابونه زرد وجود دارد که مهمترین آنها شامل: australis  ، euxina  ، fussii  ، gaudium-solis ، parnassica  ، sancti-johannis و virescens  می باشد. 
بابونه زرد بومی اروپا، نواحی مدیترانه ای و غرب آسیا است.yellow chamomile yellow chamomile

شرایط نگهداری بابونه زردنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه بابونه زرد
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  بابونه زرد
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  بابونه زرد
آب و هوای مدیترانه ای
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  بابونه زرد
خاک های سبک شنی همراه با مقادیر فراوان ترکیبات آهکی


اگرچه بابونه در کشت پاییزه قادر است سرمای زمستان را تحمل کند ولی برای گلدهی نیازی به گذراندن سرما (بهاره شدن) ندارد، بطوری که در کشت بهاره گیاهان نیز به گل می روند. بابونه به سرما حساس نیست ولی چنانچه در فصل بهار در مرحله گلدهی با سرما مواجه شود، تأثیر سویی بر عملکرد گل خواهد داشت. 
بذر این گیاه برای رویش به نور نیاز دارد. این گیاه در طول رویش نیز به نور کافی نیازمند است به طوری که از مرحله تشکیل غنچه تا کامل شدن گل ها به مقادیر زیادی نور محتاج است. گیاهانی که در سایه کاشته می شوند مقادیر بسیار کم اسانس و کامازولن خواهند داشت. 
بابونه زرد در هر نوع خاکی می روید اما خاک های سبک شنی همراه با مقادیر فراوان ترکیبات آهکی، خاک های بسیار مناسبی برای کشت آن هستند. Anthemis tinctoria Anthemis tinctoria

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیبرای دفع انواع میگرن باید تمام گیاه بابونه زرد را با هم وزن آن تخم گشنیز، گل گاوزبان و گل سرخ ( هر کدام 5 گرم) مخلوط نموده و بجوشانید و به مدت پنج روز مصرف آن را تکرار نمائید، این کار سموم میگرن را از داخل خون به کلیه ها و مجاری عروق دفع می نماید.
اگر بابونه زرد را با تخم زنیان و زیره سیاه (هر کدام 50 گرم و به مدت 5 روز) بجوشانید و مصرف کنید، سنگ صفرا و بادهای رماتیسمی را دفع می کند.
جوشانده 10 گرم بابونه در دو لیوان آب و مصرف آن و تکرار این نسخه به مدت 3 روز، برای دفع نفخ و باد شکم مفید است.
اگر بابونه را با رازیانه (هرکدام 100 گرم) مخلوط کرده و هر روز یک قاشق غذاخوری از آن را در دو لیوان آب بجوشانید و مصرف کنید، برای دفع انواع سر دردها مؤثر است.
ابوعلی سینا فرموده است که شستن سر با گل های بابونه زرد یا سفید، مو را روشن کرده و ریزش مو و موخوره را دفع می نماید و با پیدا کردن ماده Apigenin که مؤثر در رنگ روشن است نیز این نظریه ابوعلی سینا به اثبات رسیده است.
از اسانس بابونه زرد در تهیه صابون های ضد جوش صورت و شامپوهای ضد شوره و ضد ریزش مو استفاده می شود.بابونه زرد - معرفی و خواص گیاهان دارویی بابونه زرد - معرفی و خواص گیاهان دارویی

نحوه تکثیر بابونه زردکشت بابونه زرد توسط بذر و به دو روش مستقیم و غیر مستقیم (خزانه کاری) انجام می گیرد. از آنجا که نور نقش عمده ای در جوانه زنی بذر دارد، بذرها را باید به صورت سطحی در زمین کشت کرد. پس از کاشت نیز غلتک مناسبی باید زده شود. yellow chamomile yellow chamomileمنابع :
Biggs, M., Mevicar, J., Flowerdew, B., 2003, The c
https://en.wikipedia.org/wiki/Cota_tinctoria
https://www.rhs.org.uk/Plants/98124/Anthemis-tinct
امیدبیگی، ر. 1387. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. ا
خضری، س.ش.، 1382. فرهنگ گیاهان دارویی. انتشارات سن


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.