امروز پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۷         
امروز پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۷         
  

گیاه حسن یوسف با رنگ های شاد و متنوعی که دارد یکی از مناسب ترین و محبوب ترین گیاهان آپارتمانی می باشد که روش کاشت و پرورش بسیار ساده ای دارد. یکی از گیاهان مناسب و زیبا برای آپارتمان گیاه حسن یوسف که از تنوع رنگی گوناگونی برخوردار است و طرز پرورش و نگهداری آن در خانه بسیار راحت است
نحوه نگهداری و تکثیرحسن یوسفی
نحوه نگهداری و تکثیرحسن یوسفی
حسن یوسفی
گیاه حسن یوسف با رنگ های شاد و متنوعی که دارد یکی از مناسب ترین و محبوب ترین گیاهان آپارتمانی می باشد که روش کاشت و پرورش بسیار ساده ای دارد.
یکی از گیاهان مناسب و زیبا برای آپارتمان گیاه حسن یوسف که از تنوع رنگی گوناگونی برخوردار است و طرز پرورش و نگهداری آن در خانه بسیار راحت است

ویژگی گیاه حسن یوسف
یکی از گل های زیبای آپارتمانی که در رنگ های متنوع زیبا و شادی وجود دارد، گیاه حسن یوسف است .این گیاه فصلی دارای ساقه های چهارگوش است و برگ های متنوع سبز مایل به زرد، زرد طلایی، قرمز یا ارغوانی مایل به سیاه دارد که جاذبه های تزئینی آن در زیبایی برگ های درخشانش نهفته است.این گیاه دائمی می باشد اما اگر در فصول سرد خارج از گلخانه یا آپارتمان باشد از بین می رود.

قلمه زدن:
از نیمه های تابستان تا آخر پاییز ، قلمه های انتهایی ساقه را به اندازه 5 تا 8 سانتیمتر ، آرام جدا نمایید و از فشار دادن ساقه های نازک و گوشتی قلمه بپرهیزید. آنگاه قلمه ها را در گلدانی حاوی کمپوست گلدانی بکارید و درنور مناسب و دمای 18 تا 20 درجه سانتیگراد نگهداری کنید و مراقب باشید خاک گلدان مرطوب بماند.
بعد از 10 تا 14 روز دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید. هنگامی که قلمه ها ریشه زد آنها را بیرون آورید و در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر حاوی کمپوست با پایه پیت بکارید ، هنگام کاشت دقت کنید ریشه ها شکسته یا کنده نشود.

کاشت بذر:
راه دیگر تکثیر گیاه حسن یوسف کاشت بذر گیاه است . ابتدا بذرهای این گیاه را در خاکی سبک بکارید و سپس نهال های جوان را به خاکی مغذی تر که حاوی خاک مرغوب باغچه است انتقال دهید . کاشتن بذر گیاهانی قوی تر با برگ های درشت و رنگ های متنوع به وجود می آورد.

طرز کاشت گیاه حسن یوسف
گیاه حسن یوسف به رطوبت هوای 50 تا 70 درصد ، نور و گرمای زیاد، آبیاری فراوان و خاک قلیایی نیاز دارد . مناسب ترین محل برای نگهداری گیاه حسن یوسف جای روشن اما نه در معرض تابش مستقیم خورشید است. میزان، 3 گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار، از فروردین تا مهر ماه، کود مورد نیاز حسن یوسف است . خاک مناسب رشد این گیاه مخلوطی از خاک باغچه، خاکبرگ و ماسه، است.

شرایط لازم و مناسب برای نگهداری از گیاه حسن یوسف در آپارتمان
با توجه به نکات زیر میتواند به راحتی در خانه و داخل آپارتمان حسن یوسفی پرورش دهید.
دما: بهترین دما برای رشد گل حسن یوسف، 25 تا 30 درجه سانتی گراد است.

نور: گل حسن یوسف نور پسند است و باید در جایی باشد تا به آن نور خورشید برسد اما نباید نور خورشید مستقیم به آن بتابد. تراس جنوبی یا پنجره های رو به جنوب ساختمان بهترین مکان برای قرار دادن گل حسن یوسف است. به دلیل تفاوت تابش نور در تابستان و زمستان رنگ برگ گلهای حسن یوسف، در زمستان ها نسبت به تابستان ملایم تر است.

خاک: خاک مورد نیاز گیاه حسن یوسف باید مخلوطی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه باشد.
رطوبت هوا: ایجاد رطوبت در هوای اطراف برگهای گل حسن یوسف بسیار ضروری است پس بهتر است گاهی به برگها با مه پاش آب بپاشید.
آب : خاک گلدان حسن یوسف باید مرطوب باشد و به محض خشک شدن خاک باید آن را آبیاری کنید اما در فصل زمستان بهتر است دفعات آبیاری کمتر باشد . اگر آب منطقه شما دارای املاح فراوان و سنگین است برای آبیاری از آب جوشیده و سبک استفاده کنید. شما می توانید از مشاهده بیحال شدن برگ های حسن یوسف بفهمید حسن یوسف شما تشنه است.

تعویض گلدان و هرس گیاه: این گیاه همواره باید کوتاه نگه داشته شود برگهای پایین گیاه سخت و چوبی نشود. بنابراین گیاه خود را کوتاه نگه دارید و هر بهار گلدان آن را عوض کنید.

بزرگ ترین دشمن حسن یوسف در آپارتمان شپشک آردآلود است. حسن یوسف هایی که در باغچه ها نیز وجود دارند گاهی مورد حمله شته ها قرار می گیرند. اگر چند جای گیاه تان حالت آردی به خودش گرفت و حشره های خیلی ریز و سمج به ساقه ها و برگ ها چسبیده بود، برگ ها را زیر آب ولرم بشویید تا این آفت ها از ساقه جدا شوند یا با یک گوش پاک کن آغشته به مایع ظرفشویی حشرات را جدا کنید و سپس ساقه را بشویید.اگر در نهایت شپشک ها زیاد بودند سریع همه ساقه ها و برگ ها را تا سطح خاک هرس کنید تا برگ و ساقه جدید رشد کند ، برگ ها و شاخه های جدید دیگر آفت نخواهند داشت.
آبیاری بیش از حد و تهیه نامناسب خاک گلدان موجب سیاه شدن ساقه حسن یوسف می شود.
همچنین اگر نور کافی به حسن یوسف نرسد گیاه علفی می شود و رنگ دانه های خود را از دست می دهد .
با مشاهده زرد شدن و ریختن برگ های پایین ، آبیاری را کم کنید و زهکش گلدان را بازدید کنید.
زرد شدن برگ ها
برای جلوگیری از زرد شدن برگ های گل حسن یوسف
و ایجاد نقاط سوخته روی برگ ها از غبار پاشی گیاه در نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.
ریزش برگ ها
خشکی هوا و نور مستقیم و شدید خورشید موجب می شود برگ ها خشک شده و بریزند. سرما و آبیاری بیش از اندازه موجب می شود برگ ها با وجود سالم بودن ،بریزند .
انواع گل حسن یوسف
انواع مختلفی از گیاهان حسن یوسف وجود دارد
1. حسن یوسف Kiwi Fern
این نوع حسن یوسف تا ارتفاع 30 الی 60 سانتی متر رشد می‌کند و رشد سریعی دارد. برگها در این گونه پرزدار و باریک به رنگ بنفش تیره با لبه های زرد رنگ هستند و مرغ مگس خوار را به خود جذب می‌کند. نیمه آفتاب یا سایه، خاک زهکشی شده و کوددهی منظم برای این حسن یوسف مناسب است.
2. حسن یوسف Fishnet Stockings
این گونه می‌تواند تا ارتفاع 90 سانتی متر رشد کند و همین ارتفاع بالا شاخصه این حسن یوسف است. نیم سایه و خاک سبک با زهکشی بالا برای این نوع حسن یوسف مناسب است. برگها به رنگ سبز چشمگیر با رگه های به رنگ شرابی طراحی شده اند.
3. حسن یوسف Black Dragon
این حسن یوسف تنها تا ارتفاع 24 سانت رشد می‌کند و به همین دلیل نسبت به انواع دیگر جثه کوچکتری دارد. این گیاه مقاوم به گرما است و شاخ و برگ خوش رنگی دارد. برگ های این رقم دارای بافت بسیار غیر معمول و به رنگ قرمز تیره با لبه های به رنگ مشکی مایل به ارغوانی است. آفتاب یا سایه جزئی و نیاز آبی متوسط برای این گیاه ضروری است.
4. حسن یوسف Trailing Plum
این گونه رشد سریعی دارد و در آفتاب کم یا سایه رشد می‌کند. رنگ شاخ و برگ این حسن یوسف قرمز برجسته با حاشیه های زیبا به رنگ سبز فسفری است. خاک مرطوب و با زهکشی خوب، رشد و سلامت این گیاه را تضمین می‌کند. این گیاهان یک ساله هستند و رشد آنها در دماهای پایین بهتر است. این گیاهان نیاز به آبیاری در فواصل منظم دارند و در دوره های گرمای شدید، نیاز آبی آنها بیشتر می‌شود.
5. حسن یوسف Salmon Pink
برگهای این حسن یوسف بزرگتر از بقیه ارقام هستند و شاخه ها می‌توانند تا ارتفاع 70 سانتی متری رشد کند. این گیاه یک ساله دارای برگ های نوک تیز به رنگ سبز روشن و دارای رگبرگهای صورتی است و رایج ترین حسن یوسف در بازارهای ایران است. این گونه نیاز آبی متوسطی دارد و در حالت ایده آل در فصل رشد باید هر دو هفته یک بار تقویت شود.
بیماریهای رایج گل حسن یوسف
حسن یوسف با اینکه نگهداری آسانی دارد اما مانند تمامی گیاهان آپارتمانی دیگر، در صورتی که در شرایط ایده آل قرار نگیرد، دچار مشکلات یا بیماری می‌شود. پژمرده شدن، بی حالی و سیاه شدن ساقه های گل حسن یوسف، از رایج ترین بیماری های این گیاه است که اکثرا به دلیل آبیاری نادرست اتفاق می‌افتند. 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.