فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۲۵         
  

Verbena hortensis annual vervain که به فارسی شاهپسند یکساله نامیده میشود، گیاهی از خانواده شاه‌پسند ، بومی آمریکا و آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل خاک: رخاک های زهکشی شده و دارای مواد آلی کافی
شاهپسند یکساله
شاهپسند یکساله

دانستنیهای علمینام علمي
Verbena hortensis
نام لاتين
annual vervain
خانواده (تيره)


در جنس  Verbena بیش از 250 گونه وجود دارد که بعضی از گونه ها این جنس بومی اروپا ( V.officinanlis ) و برخی بومی امریکای جنوبی (V.rigida ) است. در بین آنها گونه های یکساله، دو ساله و دائمی و گیاهان مقاوم به سرما یافت می شود. اکثر ارقام شاهپسند روی زمین پهن شده و گسترش می یابند. دارای برگ های کوچک و بیضوی، با بریدگی های عمیق تر در حاشیه است .
برگ و ساقه از کرک های ریز پوشیده شده است. گل ها که چتری شکل هستند، در رنگ های مختلف صورتی، قرمز، آبی، سفید و بنفش با مرکزی به رنگ سفید و کرم دیده می شود .
در گلکاری دو نوع شاه پسند مورد استفاده قرار می گیرد. یکی شاه پسند پاکوتاه که بلندی آن حدود 40-20 سانتیمتر و ساقه هایش حالت خزنده دارد. گل آن در تمام رنگ های ساده به جز رنگ زرد دیده می شود. تمام اندام های گیاه بجز گلبرگ ها از کرک های خشن پوشیده شده است. نوع دیگر شاهپسند شامل گیاهان پا بلند، دارای شاخه های بدون برگ یا کم برگ، انبوه و چهار گوش است.
شاهپسند زود به گل رفته در بهار، تابستان و پاییز گل می دهد و با اولین سرمای سخت از بین می رود. اگر در گلدان کشت شود با نگهداری در شرایط مطلوب گلخانه یا منازل در زمستان به گل می رود. از خصوصیات شاهپسند دگر باروری است که در اثر این ویژگی به طور طبیعی تلاقی صورت گرفته و به راحتی رنگ های مختلف و هیبرید های طبیعی در آن به وجود می آید. حذف گل های پژمرده عمل گل دهی را طولانی تر می کند. در بعضی از انواع آن گل ها با گذشت زمان تغییر رنگ می دهد و در یک زمان چندین رنگ در یک زمان دیده می شود .شاهپسند یکساله شاهپسند یکساله

شرایط نگهداری شاهپسند یکسالهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه شاهپسند یکساله
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  شاهپسند یکساله
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  شاهپسند یکساله
نواحی معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  شاهپسند یکساله
رخاک های زهکشی شده و دارای مواد آلی کافی


گیاه شاهپسند یکساله گیاهی بسیار آفتاب دوست است. زمین زهکش شده را ترجیح می دهد، ولی در مورد غنی بودن خاک زیاد حساس نیست. اگر به اندازه کافی نور خورشید و آب به آن برسد در تمام فصل رشد گل می دهد. این گیاه رطوبت بیش از حد را تحمل نمی کند .
اگرچه شاهپسند از جمله گیاهانی است که نسبت به خشکی مقاوم است اما خشکی زیاد سبب کاهش گلدهی آن می شود. از طرفی آبیاری بیش از اندازه از جمله عواملی است که بخصوص اگر با کمبود نور مستقیم آفتاب همراه شود منجر به شیوع بیماری سفیدک پودری خواهد شد. بنابراین این گیاه را زمانی آبیاری کنید که رطوبت سطح خاک تقریباً از بین رفته باشد. 
این گیاه خاک هایی با زهکش خوب و دارای مواد آلی کافی را برای رشد بهینه ترجیح می دهد. Verbena hortensis Verbena hortensis

مقابله به آفات شاهپسند یکسالهاین گیاه به سفیدک پودری (سفیدک حقیقی) حساس است و برای پیشگیری از آن نباید روی بوته ها آبپاشی کرد .شاهپسند یکساله شاهپسند یکساله

نحوه تکثیر شاهپسند یکسالهاز طریق بذر و قلمه افزایش می یابد. معروفترین روش افزایش آن بذر است. زمان کشت بذر آن می تواند اواخر شهریور و یا اواخر زمستان در گلخانه یا خزانه باشد. همچنین می توان بذر آن را همراه بذر گل های بهاره بعد از برطرف شدن سرما در هوای آزاد کشت کرد. قبل از کشت توصیه می شود که بذرها به مدت 24 ساعت در آب خیسانده شود تا جوانه زدن آن آسان شود. پس از تولید 4 تا 5 برگ آنها را سربرداری می کنند تا شاخه های جانبی رشد کنند. در برخی کشورها از طریق خوابانیدن یا قلمه افزایش می یابد. برای افزایش به وسیله قلمه از شاخه های جوان بوته های داخل گلخانه یا شاسی گرم که از سال قبل نگهداری شده اند در بهار قلمه گیری می شود و پس از ریشه دار کردن به زمین اصلی منتقل می شود.annual vervain annual vervainمنابع :
http://www.butterflywebsite.com/articles/msu/01700
https://en.wikipedia.org/wiki/Verbena
https://www.britannica.com/plant/verbena-plant#ref


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.