فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۴/۲۹         
  

verbena bonariensis purpletop vervain که به فارسی شاهپسند ارغوانی نامیده میشود، گیاهی از خانواده شاه‌پسند ، بومی نواحی گرمسیر آمریکای جنوبی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های به خوبی آبیاری شده
شاهپسند ارغوانی
شاهپسند ارغوانی

نام علمي
verbena bonariensis
نام لاتين
purpletop vervain
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "شاهپسند ارغوانی" یا " شاهپسند خوشه ای" گیاهی علفی و یکساله یا چندساله از خانواده شاهپسند یا گل ماهور می باشد. این گیاه بومی نواحی گرمسیر آمریکای جنوبی است. که در نواحی گرم و مرطوب از کلمبیا و برزیل تا آرژانتین و شیلی یافت می شود.
شاهپسند ارغوانی عمدتاً گیاهی چندساله با شاخه های بلند و باریک می باشد. که می تواند جدود 120 سانتیمتر ارتفاع با تاجی به گستردگی 90 سانتیمتر داشته باشد. گیاهان بالغ نیز دارای شاخه ها و ساقه های چوبی خواهند شد. گل ها به رنگ ارغوانی با عطری مشابه عطر اسطوخودوس تا رز می باشند. این گل ها به صورت خوشه ای و در بخش انتهایی یا جانبی ساقه ها تشکیل می شوند. گلدهی از اواسط تابستان تا قبل از آغاز سرمای پاییزه ادامه خواهد داشت. ساقه های این گیاهان چهارگوش با میانگره های طویل است. برگ ها تخم مرغی شکل تا تخم مرغی – نیزه ای با حاشیه ای اندانه دار می باشند که حدود 10 سانتیمتر نیز طول خواهند داشت. 
این گیاه پلی پلوئید بوده و بیش از 14 کروموزوم دارد. همچنین این گونه ی گیاهی دارای دو زیر گونه به نام های Verbena bonariensis subsp. bonariensis L. و Verbena bonariensis subsp. conglomerata است. purpletop vervain purpletop vervain

شرایط نگهداری شاهپسند ارغوانینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه شاهپسند ارغوانی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  شاهپسند ارغوانی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  شاهپسند ارغوانی
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  شاهپسند ارغوانی
خاک های به خوبی آبیاری شده


این گیاه بومی نواحی گرمسیر آمریکای جنوبی است. که در نواحی گرم و مرطوب از کلمبیا و برزیل تا آرژانتین و شیلی یافت می شود. و به صورت گیاهی زینتی و مقاوم به خشکی در باغ ها، پارک ها و فضاهای سبز مورد کشت و کار قرار می گیرد.
در نواحی گرمسیری به صورت گیاهی چندساله رشد می کند اما در مناطقی با زمستان های سخت به صورت گیاهی یکساله دیده می شود که گلدهی در سال اول رخ می دهد. 
گل هایی که در اواسط تا اواخر تابستان ظاهر می شوند برای زنبورهای بومی بسیار جذاب و منبع شهد می باشند. 
این گونه، اگرچه می تواند خشکی را تاحدودی تحمل کند اما بهترین رشد را در خاک های به خوبی آبیاری شده خواهد داشت. همچنین مکان هایی با آفتاب کامل تا کمی سایه را ترجیح می دهد.
این گیاهان در برخی نواحی ممکن است به عنوان گیاهی مهاجم و علف هرز نیز تلقی گردند. verbena bonariensis verbena bonariensis

نحوه تکثیر شاهپسند ارغوانیازدیاد این گیاهان از طریق بذر و بدون پیش تیمارهای جوانه زنی به راحتی صورت می گیرد. بذور کشت شده در دمای 18 تا 21 درجه سانتیگراد در پاییز تا اوایل بهار یا دیرتر، جوانه خواهند زد. اما می توان آنها را از طریق ریشه دار کردن قلمه های علفی نیز تکثیر نمود.purpletop vervain purpletop vervainمنابع :
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
https://en.wikipedia.org/wiki/Verbena_bonariensis
https://www.rhs.org.uk/plants/details?plantid=1993


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.