فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۴/۳         
  

Pouteria ucuqui ucuqui که به فارسی پوتریا اوکوکوی نامیده میشود، گیاهی از خانواده Sapotaceae بومی آمازون می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی گرم و مرطوب خاک: خاک های کم عمق
پوتریا اوکوکوی
پوتریا اوکوکوی

نام علمي
Pouteria ucuqui
نام لاتين
ucuqui
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "پوتریا اوکوکوی" یکی از گونه های درختی همیشه سبز از خانواده ی ساپوتاسه می باشد. این گیاه بومی آمازون بوده و در آبگیرهای رودخانه ی کاکوتا و رودخانه ی سیاه می روید. ارتفاع این درخت به طور میانگین به حدود 20 متر می رسد و دارای تاجی پراکنده نیز می باشد. برگ ها بیضی شکل، به طول حدود 25 سانتیمتر و عرض 66 میلیمتر می باشند. این برگ ها ساده بوده و آرایش آنها به صورت متناوب می باشد. برگ های این گیاهان نوک تیز هستند و دارای دمبرگی به طول حدود 35 میلیمتر می باشند.میوه های این گیاه خوراکی بوده و به رنگ قهوه ای، تخم مرغی شکل، به طول 5 سانتیمتر و پهنای 4 سانتیمتر هستند. از این میوه ها برای تهیه ی نوشیدنی های نیروزا استفاده می شود. در نواحی بومی، در طب سنتی نیز مورد استفاده های فراوان قرار می گیرد. میوه های رسیده ی این گیاه را به صورت تازه خوری و یا در مخلوط با کاساوا می توان استفاده نمود. میوه های نارس دارای لاتکس یا شیرابه ی فراوان بوده و به شدت چسبناک می باشند. پوست میوه ها ضخیم و در اغلب موارد چوبی می شود. میوه ها دارای پالپی لذیذ و شیرین هستند اما گس نیز می باشند بنابراین اگر بیش از دو یا سه میوه همزمان به صورت تازه خوری مصرف شوند ممکن است سبب ایجاد زخم در ناحیه دهان و گلو شود. میوه های این گیاهان در برخی موارد به عنوان کرم زدا نیز مورد استفاده قرار می گیرند. 
این درختان دوره ی گلدهی بسیار کوتاهی دارند که این دوره ممکن است بیش از سه روز نیز طول نکشد. از چوب این درخت نیز در برخی موارد در ساختمان سازی نیز بهره می گیرند.ucuqui ucuqui

شرایط نگهداری پوتریا اوکوکوینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پوتریا اوکوکوی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پوتریا اوکوکوی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پوتریا اوکوکوی
نواحی گرم و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پوتریا اوکوکوی
خاک های کم عمق


این درختان اغلب در جنگل های بارانی و اطراف رودخانه ها می رویند.
نسبت به سرما مقاوم است.
در گستره ی وسیعی از خاک ها رشد می کند. حتی در خاک های فقیر از نظر عناصر غذایی نیز می تواند رشد کند. اما بیشترین میزان میوه را در خاک های کم عمق تولید می کند.
از نظر نیاز نوری به آفتاب کامل به همراه کمی سایه به صورت پراکنده نیاز دارد.
از نظر نیاز آبی نیز برای رشد بهینه و تولید محصول مناسب به آبیاری منظم احتیاج دارد.Pouteria ucuqui Pouteria ucuqui

نحوه تکثیر پوتریا اوکوکویاگرچه ازدیاد این گیاهان کار آسانی نیست اما عمدتاً تکثیر آنها از طریق کشت بذر صورت می گیرد.ucuqui ucuquiمنابع :
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=
http://www.ammanu.edu.jo/wiki1/es/articles/p/o/u/P
http://www.tradewindsfruit.com/content/ucuqui.htm
https://es.wikipedia.org/wiki/Pouteria_ucuqui


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.