فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۰         
  

Kalanchoe tomentosapanda plant که به فارسی کالانکوئه تومنتوسا نامیده میشود، گیاهی از خانواده کراسولاسه بومی ماداگاسکار می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی خشک دمای محیط: 15 تا 23 درجه سانتیگراد خاک: استفاده از کودهای مایع هر چهار هفته یکبار
کالانکوئه تومنتوسا
کالانکوئه تومنتوسا

نام علمي
Kalanchoe tomentosa
نام لاتين
panda plant
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"کالانکوئه تومنتوسا" یا "گیاه پاندا" یا "گوش گربه ای" گیاهی آبدار و گوشتی از جنس کالانکوئه و خانواده ی کراسولاسه است. این گیاهان بومی ماداگاسکار می باشند. این گونه ی گیاهی یکی از گیاهان گلخانه ای محبوب در اندازه های کوچک می باشد. این گیاه تا حدود 1.5 فوت ارتفاع می تواند رشد کند. 
برگ ها پهن و پوشیده از کرک های نقره ای رنگ با حاشیه ای دندانه دار و به رنگ تیره عنابی است. این برگ ها گوشتی بوده و آب زیادی در خود ذخیره می سازند. همچنین تخم مرغی شکل نیز می باشند.
اگرچه این گیاه عمدتاً به دلیل تولید برگ های زیبا کشت می شود اما می تواند به صورت طبیعی به خصوص در محیط های خارج از گلخانه، تولید گل نماید. گل ها لوله ای شکل بوده و به صورت انتهایی تشکیل می شوند. این گیاه به ندرت گل تولید می کند.
اگر هرس آن دقیق و به خوبی صورت گیرد می تواند به فرم درختی یا بوته ای رشد کند.panda plant panda plant

شرایط نگهداری کالانکوئه تومنتوسانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کالانکوئه تومنتوسا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کالانکوئه تومنتوسا
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کالانکوئه تومنتوسا
15 تا 23 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کالانکوئه تومنتوسا
استفاده از کودهای مایع هر چهار هفته یکبار


بهترین دما برای رشد این گیاه دمای 15 تا 23 درجه سانتیگراد (60 تا 75 درجه فارنهایت) می باشد.
این گیاه نیز مانند بسیاری از گیاهان گوشتی به نور زیاد خورشید نیاز دارد. مخلوطی از نور مستقیم، نور غیرمستقیم و سایه برای حفظ تعادل نوری این گیاه مناسب می باشد.
آبیاری این گیاهان تنها زمانی صورت می گیرد که خاک گلدان خشک شده باشد. در این زمان مقدار کمی آبیاری انجام می شود. نیاز آبی این گیاه به ویژه در طی فصل زمستان بسیار اندک می باشد. این گیاهان به دلیل گوشتی و آبدار بودن آب را در خود ذخیره می کنند. حتی اگر برای مدت طولانی آبیاری نگردند، باز هم به رشد مطلوب خود ادامه خواهند داد.
گیاه پاندا گیاهی کند رشد است به طوری که تعوض گلدان ها هر دو سال یکبار یا بیشتر صورت می گیرد.
می توان گلدان ها را هر چهار هفته یکبار از بهار تا پایان تابستان، با کودهای مایع تغذیه نمود.
رطوبت متوسط اتاق برای رشد آن کافی است. اگرچه نسبت به هوای خشک متحمل و مقاوم است.Kalanchoe tomentosa Kalanchoe tomentosa

نحوه تکثیر کالانکوئه تومنتوساتکثیر کالانکوئه ها از طریق قلمه ساقه و قلمه برگ به آسانی امکان پذیر است. به هنگام این نوع تکثیر، بستر کاشت باید حتماً از ماسه ی شسته شده تشکیل شده باشد. زیرا در این مرحله از رشد، گیاه به شدت در مقابل پوسیدگی حساسیت دارد. ضمنآً در مورد آبیاری قلمه ها و محل آنها باید دقت شود.panda plant panda plantمنابع :
http://www.guide-to-houseplants.com/panda-plant.ht
http://www.houseplantsexpert.com/panda-plant.html
خلیقی، ا. 1385. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران).


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.