فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۳/۲/۵         
  

Kalanchoe thyrsiflorapaddle plant که به فارسی کالانکوئه تیرسیفلورا نامیده میشود، گیاهی از خانواده کراسولاسه بومی آفریقای جنوبی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی خشک دمای محیط: 16 تا 24 درجه سانتیگراد خاک: سبک و دارای مواد غذایی
کالانکوئه تیرسیفلورا
کالانکوئه تیرسیفلورا

دانستنیهای علمینام علمي
Kalanchoe thyrsiflora
نام لاتين
paddle plant
خانواده (تيره)


گیاهان خانواده کراسولاسه عموماً به صورت درختچه و یا بوته ای شکل با برگ و ساقه های ضخیم و نرم و گوشتی اند. اکثراً رشد عمودی دارند. گونه های یکساله ی آنها که غالباً جزء علف های هرز محسوب می شوند، بسیار اندک هستند. برگ ها بدون بریدگی و در اندازه های مختلف، بدون کرک و صاف و یا کرکدارند. گل ها زیر و در مجتمع خوشه ای به رنگ های مختلف سفید، صورتی و در برخی موارد زرد رنگ می باشند. گونه های این خانواده دارای وجه مشترک زیادی با یکدیگر هستند و اختلاف آنها چنان ناچیز است که مثلاً از شکل کارپل ها در تخمدان ها می توان به تشخیص آنها نائل آمد. به علاوه گیاهان خانواده ساکسیفراژ نیز با کراسولاها شباهت دارند.کالانکوئه تیرسیفلورا کالانکوئه تیرسیفلورا

خصوصیات - معرفیکالانکوئه تیرسیفلورا یکی از گونه های کالانکوئه و بومی آفریقای جنوبی است.
این گیاهان گوشتی بوده و ساقه هایی به طول حدود یک متر تولید می کنند که پس از گلدهی از بین رفته و می پوسند. شکل پایه ی برگ های این گیاهان به حالت یک رزت بزرگ، پهن، گرد، گوشتی، بدون دمبرگ، به رنگ سبز مایل به خاکستری با حاشیه ای قرمز رنگ که به وسیله ی پودری سفید رنگ پوشیده شده اند، می باشد.
گل آذین ها انتهایی و افراشته با خوشه ی گل انبوه دیده می شوند. گل های این گیاهان از پاییز تا بهار ظاهر شده و معمولاً در بین سنگ ها و صخره ها کشت می شوند.paddle plant paddle plant

شرایط نگهداری کالانکوئه تیرسیفلورانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کالانکوئه تیرسیفلورا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کالانکوئه تیرسیفلورا
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کالانکوئه تیرسیفلورا
16 تا 24 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کالانکوئه تیرسیفلورا
سبک و دارای مواد غذایی


مانند اکثر گیاهان گوشتی، این گیاه نیز بهترین رشد را در شرایط نوری و آفتابی زیاد دارد. این گیاه حتی نور مستقیم خورشید را نیز می پسندد.
در تابستان آنها را در محیط خارج گلخانه نگهداری می کنند ولی برگ های سوخته و پژمرده را به مرور زمان از روی گیاه حذف می کنند.
در صورت کاهش دمای هوا تا کمتر از 10 درجه سانتیگراد، باید گیاهان مجدداً در محیط گلخانه نگهداری شوند.
کالانکوئه تیرسیفلورا به راحتی در دمای خانه رشد می کند و آب و هوای خشک و گرم را به خوبی تحمل می کند. بترین دما برای پرورش این گیاه در خانه، دمای 16 تا 24 درجه سانتیگراد (60 تا 75 درجه فارنهایت) است.
این گیاهان خاک های خیس را نمی پسندند. زیرا ممکن از ریشه دچار پوسیدگی و در نهایت مرگ گیاهچه گردد. بنابراین فاصله بین دو آبیاری نباید کوتاه باشد. بهتر است زمانی که دو اینچ از سطح بالایی خاک گلدان خشک شد، آبیاری صورت گیرد.Kalanchoe thyrsiflora Kalanchoe thyrsiflora

نحوه تکثیر کالانکوئه تیرسیفلوراتکثیر کالانکوئه تیرسیفلورا از طریق قلمه ساقه و قلمه برگ به آسانی امکان پذیر است. به هنگام این نوع تکثیر، بستر کاشت باید حتماً از ماسه شسته تشکیل شده باشد. زیرا در این مرحله از رشدف گیاه به شدن در مقابل پوسیدگی حساسیت دارد. ضمناً در مورد آبیاری قلمه ها و محل آنها نیز باید دقت شود.paddle plant paddle plantمنابع :
http://www.guide-to-houseplants.com/paddle-plant.h
http://www.plantzafrica.com/plantklm/kalanthyrs.ht
https://en.wikipedia.org/wiki/Kalanchoe_tetraphyll
خلیقی، ا. 1385. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران).


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.