فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۴/۲۹         
  

Sedum morganianumburro's tail که به فارسی سدم مورگانیانوم نامیده میشود، گیاهی از خانواده کراسولاسه بومی جنوب مکزیک و هندوراس می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: خیلی زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرم و نیمه گرم خاک: خاک های سبک و مرطوب
سدم مورگانیانوم
سدم مورگانیانوم

دانستنیهای علمینام علمي
Sedum morganianum
نام لاتين
burro's tail
خانواده (تيره)


گیاهان خانواده کراسولاسه عموماً به صورت درختچه و یا بوته ای شکل با برگ و ساقه های ضخیم و نرم و گوشتی اند. اکثراً رشد عمودی دارند. گونه های یکساله ی آنها که غالباً جزء علف های هرز محسوب می شوند، بسیار اندک هستند. برگ ها بدون بریدگی و در اندازه های مختلف، بدون کرک و صاف و یا کرکدارند. گل ها زیر و در مجتمع خوشه ای به رنگ های مختلف سفید، صورتی و در برخی موارد زرد رنگ می باشند. گونه های این خانواده دارای وجه مشترک زیادی با یکدیگر هستند و اختلاف آنها چنان ناچیز است که مثلاً از شکل کارپل ها در تخمدان ها می توان به تشخیص آنها نائل آمد. به علاوه گیاهان خانواده ساکسیفراژ نیز با کراسولاها شباهت دارند.سدم مورگانیانوم سدم مورگانیانوم

خصوصیات - معرفیسدم ها حدود 350 گونه گیاهی هستند که همگی گیاهان گوشتی و کوتاه اند و غالباً در سطح خاک گسترش می یابند و به صورت گیاهان دائمی می باشند. اگر محل کاشت آنها مناسب باشد در تابستان (از خرداد تا شهریور) به گل می نشینند و رنگ گل ها از سفید، زرد، صورتی، قرمز تا بنفش متفاوت است.
"سدم مورگانیانوم" گونه ای از جنس سدم ها و خانواده ی کراسولاسه می باشد. این گیاهان بومی جنوب مکزیک و هندوراس هستند. این گونه از سدوم ها، گیاهانی چندساله و گوشتی با ساقه هایی آویزان که طول هر ساقه تا بیش از 60 متر نیز می رسد، تولید می کند. 
برگ ها گوشتی به رنگ سبز مایل به آبی بوده و گل ها نیز به رنگ صورتی تا قرمز و به صورت انتهایی و در تابستان ظاهر می شوند.burro's tail burro's tail

شرایط نگهداری سدم مورگانیانومنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سدم مورگانیانوم
خیلی زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سدم مورگانیانوم
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سدم مورگانیانوم
نواحی گرم و نیمه گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سدم مورگانیانوم
خاک های سبک و مرطوب


این گیاهان در خاک های سبک و خشک و در زیر نور آفتاب شدید به خوبی رشد و نمو می کنند و مناسب باغ های صخره ای می باشند.
سدم مورگانیانوم  در نواحی معتدل با دمای حداقل 5 تا 7 درجه سانتیگراد، معمولاً در گلخانه و در گلدان هایی به صورت آویزان کشت می شود.
این گونه ها به خوبی در فضای باز و خارج گلخانه در نور بسیار زیاد اما نه گرمای شدید، رشد می کنند. هرچه نور خورشید بیشتر و مناسب تر باشد، تولید برگ ها و طول ساقه ها بیشتر خواهد شد.
این گیاهان به آبیاری منظم در تمام طول سال به جز زمستان، نیاز دارند. آبیاری بیش از حد به گیاه آسیب زده و در کوتاه مدت آن را از بین می برد. این گونه ها به آب ایستایی پایه بوته به خصوص در زمستان بسیار حساس می باشند.Sedum morganianum Sedum morganianum

نحوه تکثیر سدم مورگانیانومسدم  مورگانیانوم از طریق قلمه ساقه یا قلمه برگ تکثیر می شوند. برگ های این گیاهان بسیار ظریف بوده و در اثر دست زدن به سهولت از ساقه جدا می شود. این برگ ها تا چند روز پس از جدا شدن از ساقه زنده خواهند ماند و ریشه ها نیز پس از چند روز نمایان می شوند.burro's tail burro's tailمنابع :
http://www.joyusgarden.com/burros-tail-care/
https://en.wikipedia.org/wiki/Sedum_morganianum
https://www.rhs.org.uk/plants/details?plantid=4127
خلیقی، ا. 1385. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران).


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.