٢٠/٦/١٤٤٣ --- 1/24/2022 --- ۱۴۰۰ دوشنبه ۴ بهمن امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
فوت و فن باغبانی امروز
نحوه ی تکثیر گیاه به روش قلمه
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  87  نفر
بازدید امروز :  10270  بازدید
بازدید دیروز :  9233  بازدید
تبلیغات متفرقه
گل حنا  -  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA : نام علمی
  BALSAMINACEAE  - بالزامیناسه : خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک : بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
18 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

گل حنا

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه 15 تا 60 سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول 3-12 سانتی متر و عرض 2-5 سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌.
د‌ر بیشتر خانه‌هایی که آب و هوای مد‌یترانه‌ای د‌اشته باشند‌، د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌ه می‌شود‌. د‌ر هر موقع از سال قلمه آن د‌ر ماسه شسته به خوبی ریشه می‌د‌هد‌.
گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست.
گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد
د‌رجه حرارت محیط رشد گل‌ حنا 16 تا 20 د‌رجه است و چنانچه د‌ر محیط گرم‌تری قرار گیرد‌، به گل‌د‌هی خود‌ اد‌امه می‌د‌هد‌، ولی د‌ر هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه د‌ارد‌.
این گیاه باید‌ از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند‌، ولی د‌ر زمستان، نگهد‌اری آن برای چند‌ ساعت د‌ر آفتاب برای اد‌امه گل‌د‌هی مفید‌ خواهد‌ بود‌.
د‌ر فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری د‌ارد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای د‌و روز
رطوبت هوا، محیط مرطوب برای گل حنا بسیار مفید‌ است، ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌
تعویض گلد‌ان؛ ماد‌ام که حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، بوته، گل نخواهد‌ د‌اد‌. بنابراین هر چند‌ سال یک مرتبه د‌ر صورت لزوم، گلد‌ان تعویض می‌شود‌.
در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود.
از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده کنيم. کود شيميايي را همراه با آب آبياري به گياه بدهيم. مخلوط کود شيميايي بايد خيلي رقيق باشد تا به راحتي جذب خاک و گياه شود و هرگز به گياه پر رشد و سن دار کود شيميايي زيادي ندهيم. به علاوه، کود دامي از هدر رفتن آب جلوگيري کرده و باعث رشد بهتر گياه مي شود.
در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم.
اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد، بوته هاي حنايي که داراي ريشه هاي زياد و سفيد باشند بسيار نمونه هاي خوبي هستند و رشد بيشتري خواهند داشت.جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود.
عوارض معمول این گیاه عبارتند از :
افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.
پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.
کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.
زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.
ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.
د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.
بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.
حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.
همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند
تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. بعضي از گونه هاي حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگي و پرچم و گرده نيز در آنها وجود دارد. با اين قبيل گلها مي شود کار گرده افشاني و تکثير را انجام داد. ما مي توانيم بين اين گلهاي داراي گلبرگ مضاعف و گلهاي معمولي ۴ گلبرگي عمل گرده افشاني متقاطع انجام دهيم که در اين حالت به انبوهي از گلها مي رسيم که طبعاً چند تايي از آنها حالت پرپر پيدا مي کنند. البته براي رسيدن به هدف بايد تعداد گلهاي بيشتري را انتخاب کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل حنا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
aisana
سلام من یه چند ماه پیش گل امپیشن خریدم ولی نمی دونستم گلدانش راجا به جا کردم زیاد گلدونش بزرگ نیست . اولاش خوب بود ولی بهد از یه مدت غنچه هاش خشک شد الان هم برگهاش داره خشک میشه. اب هم مرتب بهش میدم نمیدونم چی کارش کنمم میترسم کامل خشک بشه .لطفا راهنماییم کنید. ممنون  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
سلام..مواردی که میتواند به تشخیص کمک کند را ذکر نکردید.لطفابرای اینکه جواب دریافت کنید توضیحات کاملی در مورد فاصله بین ابیاری ها ومیزان اب استفاده شده در هر ابیاری شهر محل نگهداری گیاه و.شرایط دمایی و.رطوبت محیط.مقدار نور دریافتی گیاه(افتاب مستقیم ویا نور غیر مستقیم)ومقدار ساعت در یافت نور،وضعیت ونوع خاک وکودهی واخرین زمان تعویض خاک.کود وسموم شیمیایی استفاده شده ومقداردقیق مصرف انها .وموارد مشکوک و... ارایه نمایید
زهره
سلام من چند روزه گل حنا خریدم رو بالکن شمالی نور غیرمستقیم و روزی یکبار اب میدم از اون موقع غنچه هاش باز نمیشن و حالت افتاده میشن و برگاشم جمع میشه و خشک میشه.خواهش میکنم تمنا میکنم سریعا علت رو بگید
a s
سلام
ما هم یه گل حنا خریدیم که یه روز در میان آبش میدیم و خاکش کامل خیسه و در داخل سالن یعنی نور غیر مستقیم قرار دارد چند روز پیش کامل برگهاش افتادند با اطلاعاتی که از سایتتون گرفتم فهمیدم که هوای خونه گرمه و گذاشتم جلوی کولر حالش خیلی خوب شد ولی گل هاش خشک شدند ولی برگهاش سالمه ولی برای گل هاش راهنماییم کنید متشکرم. 
محمدرضا ؟

سلام و خسته نباشید به تمام دوستانی که تو این سایت فعالیت میکنن و ممنون از سایت بسیار بسیار مفیدتون.

من یه گیاه حنا دارم میخوام از طریق قلمه ساقه تکثیرش کنم و به یکی از دوستان بدم ممنون میشم اگر به شکل دقیق طریقه این تکثیر رو بهم بگید چون بار اولم هست میخوام به این روش تکثیر کنم . تمام آموزش ها رو خوندم ولی یه سری سوال پیش اومدش برام گفتم اینجا مطرح کنم نزنم گل رو داغون کنم 

مثلا از چه قسمتی از شاخه برش بزنیم ، قلمه باید قسمت انتهاش برگ داشته باشه و برگها بیرون خاک بمونه ، قلمه رو داخل ماسه بخوابونیم ، قلمه رو عمودی داخل گلدان بکاریم یا افقی ؟ روی گلدان رو بعد از قلمه نایلون بکشیم ، چه وقت ها آب بدیم و ...

شرمنده اگر طولانی شد چون بار اول هستش و مبتدی هستم نمیخوام گیاه یا قلمه آسیبی ببینه بازم تشکر از سایت خوبتون.

  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
گل حنا زمانیکه رشد می کند نامرتب و آشفته می شود و بهتر است گیاهان جدیدی تولید و آنها را جایگزین گیاهان قدیمی ونامرتب نمود. از یک چاقوی تیز استفاده کنید تا به بافت گوشتی و آبدار گیاه صدمه وارد نشود. قلمه های انتهایی ساقه را به طول ۵/۷ سانتیمتر رسید، قلمه ها را بیرون آورده و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر و کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید، مراقب باشید که به ریشه ها صدمه نزنید. می توانید قلمه ها را مستقیما در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتی متر، حاوی کمپوست گلدانی بکارید.دردمای۱۸تا۲۰درجه سانتیگرادونورمناسب نگاه دارید.مراقب باشیدکه هرگزخاک گلدان خشک نشود. قلمه هابعداز۱۰تا۱۴روزازتابش مستقیم خورشیدقراردهید. زمانیکه قلمه هاریشه دادآنهارابیرون آورده ودرگلدانی باقطردهانه۹سانتیمترحاوی کمپوست باپایه پیت قرادهید. بایددقت کنیدکه ریشه هاشکسته یاکنده نشود
مجید
با سلام و خسته نباشید من یک گل حنا دارم که بعد از 4 روز خرید از گلخانه ، گلهایش ریخت و پس از چند روز آب (روزی 1 استکان) یکی از ساقه ها شل و ول شده، فکر کردم گرمای خانه است آنرا پشت درب آپارتمان 1 شب تا صبح گذاشتم ، صبح کل ساقه ها ول شدند که مجبور شدم همه آنها را قطع کنم . حالا گلم کچل شده فقط ساقه کوچک ول دارد چکار کنم؟  پاسخ مشاهده
حمزه حق پرست
سلام: افراط و تفریط در آبیاری و یا باتلاقی شدن و مساعد نبودن وضع زهکش و نور و حرارت زیاد میتواند باعث این عارضه شود . این گیاه نیاز به محل سایه،گرم و مرطوب دارد(آبیاری نباید بیش از حد باشد به گونه ای که سطح گلدان کمی رطوبت داشته باشد)
علیرضا رضایی
سلام براي افتادگي ساقه و برگشت به حالت طبيعي به چه زماني نياز دارد .
ممنون ميشم جواب بديد🙏
افسانه سادات فرود
سلام اگر مشکل مربوط به شرايط محيطي باشد ، پس از يکي دو هفته و عادت کردن به شرايط جديد به حالت طبيعي بر مي گردد.
سحر روزی طلب
سلام.من 3 هفته هست که گل ستاره حنا و خریدم.اون و کنار پنجره توی اتاق با کولر آبی در شیراز نگه داشتم،روزی یک مرتبه،یک لیوان آب بهش میدادم و آب زیر گلدان را هم دور میریختم،اولش گل های قشنگی داشت اما توی دو هفته گل هاش ریخت و چند تا از غنچه های باز نشدش خشک شد.احساس کردم به دلیل خشکی هوا هست و سه بار در روز به مقدار کم(در حدی که خاک رطوبت داشته باشه)بهش آب دادم و کولرو جز در ظهر خاموش کردم(دمای فعلی شیراز بین 22 تا 37 درجه هست)اما الان یک هفته گذشته و غنچه هاش کوچیکه و باز نشده،میخواستم بدونم چرا غنچه ها باز نمیشه و گل نمیده؟از کجا بفهمم که گلدونش پر شده؟و کی اون و به گلدون بزرگتری منتقل کنم؟مرسی بخاطر سایت خیلی جامع و خوبتون :)  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام گل حنا و ستاره ای برای گل دهی نیاز به نور کافی دارند بهتر است نور از پشت پرده به آنها برسد،سعی کنید دما را ثابت 24 درجه نگهدارید ، در معرض باد مستقیم کولر نباشند ،خاک گل حنا نباید تا مرز خشکی برسد در هر آبیاری کاملا گیاه را سیراب کنید.فعلا تعویض گلدان لازم نیست زیرا شرایط را بد تر می کند زمانیکه ریشه ها گلدان را پر کرده باشند زمان تعویض هست.از جابجایی گلدان ها خود داری کنید به گیاه فرصت دهید تا به شرایط جدید عادت کند.هر روز نیز با آب بدون املاح به آرامی و بدون خیس شدن غنچه ها برگ ها را غبار پاشی کنید.
سحر روزی طلب
یه هفته دیگه گذشت و من احساس میکنم غنچه های گلم داره خشک میشه چون یه کمی از برگ های زیرش خشک شده،عکسش و واسه شما فرستادم تا بگین احتیاج به عوض کردن گلدون داره یا نه؟ دمای فعلی شیراز بین 17 تا 34 درجه هست و گل کنار پنجره پرده دار هست تا آفتاب مستقیم نخوره اما بقیه روز پرده و میکشم،وضعیت آب دهی هم مثل قبل،راستی از وقتی خریدمش تا حالا که 1 ماه شده
اصلا غنجه هاش باز نشده


مهندس رامندی
کمبود در نور و عادی نبودن طول روز و ساعاتنورگیری، افراط در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص ازت (نیتروژن، اوره)، هوای خشک،حمله تریپس‌ها وافات و یا فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان میتواند از عوامل این عارضه باشد. تنیده ومتراکم ونیزبیرون زدن ریشه از سوراخ کف گلدان علامت کوچکی گلدان است. ریشه ها را بازدید کنید. اگر متراکم شده اند زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.
لیلا روستا
با سلام
1- برگهای جوان گل حنای من مثل زنگ زده هاست ولی قدیمیها کاملا سبز هستند. 2 روز در میان آب به آن می دهم و شب تا صبح در ترانس در دمای 16 و روز که آفتاب است آن را داخل پشت پرده در دمای 26 قرار می دهم. هر هفته کود مایع به آن می دهم. مشکل آن چیست؟
2- آیا می توان به حنا غبار پاشی کرد؟
با تشکر فراوان
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام احتمالا خسارت کنه هست ؛کنه ها به صورت نقاط بسیار ریز همراه با گرد و خاک یا تار های عنکبوت مانند هستند ،زیر و روی برگ ها را با سم پالیزین طبق دستور سم پاشی کنید .
لیلا روستا
 با سلام
با توجه به اینکه سم پالیزین در بازار های گل و گیاه پیدا نمی شود، آیا امکان دارد سم دیگری را برای این کار معرفی نمایید.
با تشکر
شهره پاکدامن
سلام گل حنای من هم به این روز افتاده به نظر میرسه یه چیزای کوچکی بهش حمله کردندظرف دو سه روز داره نابود میشه.
حامد رضوی

با سلام

در مورد گل حنا ( امپیشن و سان پیشن) اینکه نوشتین بطور متوسط آبیاری شود منظور این است که هر روز آب دهیم؟

من از روش چک کردن رطوبت خاک  با کنار زدن 2-3 cm از خاک بررسی می کنم متوجه میشم که نیاز به آب ندارد و خاکش خیس هست و آب نمیدم اما گیاه خودش را وا میدهد و برگ های آن آویزان می شود، سپس مجبور به آب دادنش می شوم تا سرحال شود.

علت آویزان شدن برگ ها و ساقه تشنگی گیاه است یا امکان زیاده روی در مصرف آب نیز هست؟ والا موندم به این 2 گیاه چطور آب بدم؟ چند وقت یکبار و به چه میزان؟ میگن روی این دو گیاه آبفشانی نکنید صحیح است این موضوع؟ بدین منظور از زیر گلدانی سنگریزه دار استفاده کردم و آبفشانی نمی کنم.

مشهدم- گیاه نزدیک پنجره شمالی است با نور مناسب و غیر مستقیم-کف گلدان سنگریزه ریختم تا زهکشی مناسبی داشته باشد.


  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
نور کم یا زیاد ،افراط و تفریط در آبیاری باعث آویزان شدن برگ ها می شود .گياه حنا بايد از تابش شديد آفتاب محافظت شود چه در درون خانه و چه در باغچه گياه به دليل داشتن ساقه‌ها و برگهاي علفي توانايي تحمل تابش شديد آفتاب را ندارد. و به سرعت رطوبت درون برگها را از دست داده و تشنه ميشود. و اگر آب کافي به موقع نرسد ممکن است گياه از بين برود.بوته ها در شرايط اتاق نبايستي در دماي بيش از 24 درجه نگهداري شوند .بوته ها در طول روز به اسپري آب نياز داند .گلدان ها بايد در ظرف بزرگ مرطوب قرار داده شوند (کف گلدان با آب تماس نداشته باشد ).اگر برگها سفت هستند يا حاشيه برگها خشک شده است دليل اصلي مي تواند آبياري کم باشدآبياري بوته ها در زماني صورت مي گيرد که رطوبت بخش سطحي خاک هنوز به طور کامل خشک نشده باشد (هر روز یا یک روز در میان بسته به دمای محیط )
fateme jalalpur
سلام با تشکر از مطالب ارزشمند سایتتون.من مدت یک ماه و اندی است که گل حنایی را خریده ام امابه تازگی برگهای آن دچار پژمردگی و ریزش شدید شده است و دیگر گل دهی سابق خود را ندارد.لطفا من را راهنمایی کنید . سپاسگزارم  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
افراط و تفریط در آبیاری و یا باتلاقی شده و مساعد نبودن وضع زهکش و نور و حرارت زیاد و آفات میتواند عامل این نارسایی باشد.
elham akbari
با سلام گل حنا گلی بسیار حساس است. باید در سایه نگهداری شود و با اسپری رطوبت نسبی برای ان فراهم کنید ضمنا از سرما عاجز هستند. یک روز در میان به اب کمی احتیاج دارند.
سعید رسولخانی
با سلام

من یک گل حنا گرفتم و در 1 ماه اول به قدری رشدش خوب بود که یک بوته بسیار انبوهی شد. یک روز اما ناگهانی همه ی برگ ها پژمرده شدند و بعد از آن همه ی گل ها ریختند و خلاصه یک خزان اساسی به گل وارد شد و الان بعضی از ساقه ها خشک شدن و هیچ برگی رو ساقه ها نیست. یک چیزهایی مثل تار عنکبوت هم روش نسته.  میخواستم ازتون بپرسم که دلیلش چی میتونه باشه؟ میتونم کاریش بکنم تا دوباره احیا بشه؟ 
درضمن محل نگهداریشم توی حیاط و جایی بود که سایه بود و فقط صبح ها 1 ساعت آفتاب صبحگاهی بهش میخورد. چند روز قبل از شروع پژمردگی هم کریستالون آبی داده بودم

سپاسگزارم
  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
افتاب تند وخشن وگرمای شدید هوا ویا زیاده روی در مصرف کود باعث بروز این مشکل شده است
پيمان
سلام و خسته نباشيد. چند روز بعد از اينكه گل حنا رو به منزل آوردم و تمام شرايط از جمله آبياري منظم و با شرايط گفنه شده و نور و دما رو رعايت كردم گلها ريزش كرد و بعد توبت برگها شد كه خشك بشن و بريزن و اخيرا روي برگ‌ها آفتي مثب تار بسته. لطفا راهنمايي كنيد.  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
در صورتیکه سایر شرابط مساعد باشد احتمالا گیاه شما به افت کنه تارعنکبوتی دچار است.کنه‌ها موجوداتی هستند که تارهایی شبیه تار عنکوبت میبافند و شیره گیاهی را مکیده و گیاه را ضعیف میکنند با دقت زیر تارها را نگاه کنیداگرموجوداتی زیران وجود دارد باید سم پاشی کنید. سم کنه کش از سم فروشیها و لوازم کشاورزیها میتوانید تهیه کنید.
امید وحیدی
با سلام
 من چند گلدان  گل حنا دارم که به تازگی آفت کنه وشته قرمز گرفته
لطفا منو در اینباره راهنمایی کنید .
              کود ها و سموم مورد نیاز این گل را به من معرفی کنید . با تشکر
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام 1 گرم سم دیازینون را در یک لیتر آب حل کنید و پشت و روی برگ ها اسپری کنید و مقداری را هم در سطح خاک اسپری کنید.سم پاشی را در هنگام عصر انجام دهید .احتمال ریزش گلها پس از سم پاشی هست .سعی کنید گلها خیس نشوند (گلهای گل حنا به لمس نیز حساس هستند).پس از بر طرف شدن آفت روزانه روی برگ ها را با آب بدون املاح اسپری کنید تا دچار کنه نشود.2 هفته دیگر می توانید کود دهی را شروع کنید 2 گرم کود کامل 18 +18+18 را در یک لیتر آب حل کنید و به خاک دهید و هر سه هفته یکبار تکرار کنید.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
گل امپیشن هاوکری
گل امپیشن بالزامینا

 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Aparat
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت