٢٥/٤/١٤٤٣ --- 12/1/2021 --- ۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۰ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
نحوه ی کاشت پیاز آماریلیس در آب
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  76  نفر
بازدید امروز :  2701  بازدید
بازدید دیروز :  11516  بازدید
تبلیغات متفرقه
گل آفتاب گردان  -  SUNFLOWER
HELIANTHUS ANNUUS : نام علمی
  ASTERACEAE  - کاسنی : خانواده
آمریکای شمالی : بومی منطقه
common sun flower, mirasol,آفتابگردان : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک زهکشی شده خنثی تا کمی قلیایی
15 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل آفتاب گردان

گل آفتاب گردان گیاهی است یکساله از جنس Helianthus در خانواده Asteraceae بومی آمریکای شمالی از مرکز کانادا تا شمال مکزیک است. طول دوره رشد آفتابگردان بسته به رقم و کلیه عوامل محیطی از ۹۰ تا ۱۵۰ روز میباشد.
آفتاب گردان دارای گل آذین بزرگ شبیه خورشید است که به همین علت اغلب در دنیا با نام گل آفتاب "Sunflower" نامیده می شود.
دانه آفتابگردان در قرن 16 از آمریکا به اروپا آورده شد و همراه آن استفاده از روغن آفتابگردان به عنوان عنصر پخت و پز در اروپا گسترده شد.
یکی از اشتباهات رایج این است که گل آفتابگردان ردیاب خورشید است. در حقیقت گل آفتاب گردان بالغ به طور معمول رو به شرق است و حرکت نمی کند. ولی پهنک برگ و جوانه های آفتابگردان جوان هنگام صبح بسوی شرق ،‌هنگام غروب بطرف غرب و ظهر رو به بالا می باشند.
گل آفتاب گردان در مناطق بومی خود در بسیاری از چمن زارها و مناطق خشک و باز رشد می کند به طوریکه گاهی اوقات به عنوان یک علف هرز در مزارع و مراتع شناخته میشود. کشت آفتابگردان در دنیا به طور گسترده به منظور استفاده های تجاری برای تولید روغن که از دانه آن استخراج میشود رشد کرده است. روسیه بزرگترین تولید کننده جهان، آرژانتین، دوم و ایالات متحده سوم. بیشترین تولید در شمال امریکا است که در دشت های بزرگ شمالی، به خصوص در مینه سوتا، Dakotas و مانیتوبا کشت میشود.
آفتابگردان دارای ساقه محکم و کرک دار، برگ های خشن و درشت و سر گل دایره ای شکل است و اغلب تا ارتفاع بین 1.5 تا 3.5 متر (5-12 فوت) رشد می کند.
آفتابگردان ریشه مستقیم و توسعه یافته ای دارد که پتانسیل نفوذ آن در خاک به سه متر می رسد . گل آذین آفتابگردان طبق یا کپه ای است .لقاح به دلیل اینکه پرچمها زودتر بلوغ می یابد غالباً از نوع دگرگشنی است .
میوه آفتابگردان نوعی فندقه است که در اینجا با دانه مترادف گرفته می شود . رنگ دانه از سفید تا سیاه با خاکستری خط دار و بسته به رقم تغییر می کند .هر چه درصد وزنی پوسته کمتر باشد درصد وزنی روغن بیشتر خواهد بود .
گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتی‌متر می‌باشد. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره‌ای قهوه‌ای رنگ وجود دارد‌ که تخم‌های آفتابگردان دورتادور آن را گرفته‌اند‌.
ترکیبات شیمیائی: تخمه آفتاب بسیار مقوی است درای ۲۴% مواد پروتئینی، ۴۷% روغن، ۲۰% مواد هیداروکربن، ۸% فسفر، ۹% پتاسیم و به غیر از این مواد دارای ویتامین‌های A و B نیز می‌باشد‌. روغن تخم آفتابگردان درای ۷۰% اسید لینوئیک و مقداری فسفو لیپید و ویتامین E می‌باشد به همین دلیل چربی خون را پائین آورده و کلسترول را تنظیم می‌کند.
کشت آفتابگردان بسیار آسان است . این گیاه در خاک زهکشی شده، خنثی تا خاک کمی قلیایی رشد خوبی دارد. همانطور که از نامش پیداست عاشق نور خورشید است و بایستی در محل باز و با آفتاب کامل قرار گیرد. در شرایط نور کافی آنها بسیار بلند و راست قامت میشوند و اگر در سایه جزئی قرار گیرند ممکن است نتواند وزن خود را تحمل کند و خم شود. رطوبت: گل آفتابگردان برای حداکثر رشد خود به آبیاری کافی و منظم احتیاج دارد، اما آنها می توانند در دوره های خشکسالی زنده بمانند.
ریشه توسعه یافته آفتابگردان گیاه را به خشکی مقاوم می سازد ، مشروط بر آنکه خاک عمیق بوده و تراکم و ساختمان خاک محدود کننده رشد ریشه نباشد .
آفتابگردان به شوری خاک نسبتاً مقاوم است و در محدوده ای از اسیدیتیه خنثی رشد خوبی دارد .
موقعیت آفتابگردان در تناوب زراعی مشابه ذرت است و معمولاً بعد از بقولات علوفه ای بعنوان اولین یا دومین محصول وجینی کاشته می شود ، در صورت وجود و گسترش بیماریهای ریشه ای نبایستی با گیاهانی مانند نخود ، چغندر قند و سیب زمینی که بیماریهای ریشه ای مشابه دارد در تناوب قرار گیرد . مثالهایی از تناوب آن در شرایط آبیاری به این شرح است: علوفه چند ساله ـ پنبه ـ آفتابگردان ـ گندم ـ جو ـ آیش ـ شبدر ـ آفتابگردان ـ گندم ـ جو
تولید هر تن دانه آفتابگردان موجب خروج ۴۰ تا ۶۰ کیلو ازت ، ۱۵ تا ۳۳ کیلو اکسید فسفر( p2o5) و ۷۵ تا ۱۲۰ کیلو اکسید پتاسیم (K2o) از خاک می گردد . معمولاً ثلث تا نصف کود از ته را قبل از کاشت و بقیه را همراه با آخرین وجین مکانیزه به خاک اضافه و بلافاصله آبیاری می کنند .
کنترل علفهای هرز: کنترل علفهای هرز با استفاده از علف کشها بسیار مطلوبست . از علف کشهایی که بصورت قبل از کاشت جهت کنترل بذر علفهای هرز مختلف در آفتابگردان قابل مصرف است می توان اپتام (Eptam) و تریفلور الین Ttifluralin را مورد اشاره قرار داد . این علف کشها را می توان قبل از پشته بندی روی خاک پاشید ، با دیسک تا عمق ۱۰ سانتی متری با خاک مخلوط و سپس پشته بندی کرد . میزان مصرف اپتام ۴ تا ۵ لیتر از مولسیون ۷۵ درصد و میزان مصرف تریفلورالین حدود ۲/۱ لیتر در خاکهای سبک ، ۸/۱ لیتر در خاکهای متوسط و ۴/۲ لیتر در خاکهای سنگین از امولسین ۴۸ درصد می باشد .
برگ آفتابگردان بعضاً به عنوان خوراک دام استفاده می شود و ساقه آن که حاوی فیبر است میتواند در تولید کاغذ مورد استفاده قرار گیرد.
علاوه بر مصرف مغز تخمه‌ آفتابگردان، از روغن آن به صورت مایع برای پخت و پز نیز استفاده می ‌کنند. در ضمن کره آن هم به دو صورت مارگارین و کره تخمه آفتابگردان (مانند کره بادام‌زمینی) یافت می‌ شود. جالب‌تر اینکه پرندگان هم مانند ما انسان‌ها به این مغز خوشمزه علاقه‌مندند و به عنوان غذا از آن استفاده می ‌کنند.
خواص داروئی:
اسانس گل آفتابگردان برای التیام زخم‌ها و پائین آوردن فشار خون به‌کار می‌رود. اسانس برگ‌های آفتابگردان خاصیت میکروب‌کشی دارد. در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمت‌های گیاه آفتابگردان استفاده می‌شود. در موارد زیر می‌توان از این گیاه استفاده کرد و از خواص درمانی آن برخوردار شد‌:
۱) زنگ زدن گوش: مغز ساقه آفتابگردان را در آب جوش ریخته و مانند چائی دم کنید و روزی سه فنجان از این چائی بنوشید.
۲) تقویت معده و پائین آوردن فشار خون: ۳۰ گرم برگ‌های خشک آفتابگردان را دم کنید و سه فنجان در روز بنوشید.
۳) سرگیجه و ورم صورت، آب آوردن بدن و تسریع زایمان: ۲۰ گرم از گل‌های خشک آفتابگردان را در آب جوش دم کنید و روزی سه فنجان از این دم‌کرده را بنوشید.
۴) درد معده، بیماری‌های دستگاه ادراری، یبوست: ۳۰ گرم ریشه خشک شده آفتاب گردان را در آب جوش ریخته و مدت ۵ دقیقه بگذارید بجوشد یک فنجان از آن را سه بار در روز بنوشید.
۵) آرتروز و ورم پستان: هنگامی‌که آفتابگردان گل می‌دهد طبق گل (قسمت پائین گل که مانند بشقابی است) را جدا کرده و در آب انداخته آنقدر بجوشانید که شیره چسبناکی باقی بماند و سپس این شیره را روی مفصل‌های دردناک بمالید و ماساژ دهید درد آرتروز برطرف می‌شود‌. برای درمان ورم پستان در زنان شیر‌ده طبق گل را هنگامی‌گه گل دانه داده است جدا کنید و در زیر آفتاب خشک کرده و سپس تکه تکه کرده و بو (سرخ کنید) دهید. که کاملاً قهوه‌ای شود و بعد آن را خرد کرده به‌صورت درآورید و این پودر را در آب جوش که کمی شکر به آن اضافه کرده‌اید ریخته و این شربت را به مریض بدهید تا شفا یابد.
۶) اسهال خونی: برای درمان اسهال خونی تخم آفتابگردان را (به مقدار ۳۰ گرم) در آب ریخته و حدود یک‌ساعت با حرارت ملایم بپزید سپس آن را با نبات یا قند شیرین کرده و به مریض بدهید‌.
۷) سردردی که همراه با سرماخوردگی است: ۳۰ گرم تخم آفتابگردان را در دو لیوان ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دوبار در روز بنوشید‌.
۸) بیماری فتق: ۳۰ گرم ریشه تازه آفتابگردان را با آب و شکر قهوه‌ای بجوشانید و این جوشانده را سه بار در روز بنوشید.
۹) سنگ کلیه: حدود یک متر از مغز ساقه آفتابگردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسته و با ملایمت بجوشد تا مقدار آن به نصف لیوان تقلیل یابد آنگاه به مدت یک هفته و روزی یکبار آن را بنوشید تا از شر سنگ کلیه راحت شوید.
۱۰) زخم، بریدگی و جراحت: مغز ساقه آفتابگردان را باید له کدر و مانند پماد روی زخم جراحت گذاشته که خونریزی را بند می‌آورد و بهبودی را تسریع می‌کند. سعی کنید گیاه آفتابگردان را در حیاط خود بکارید و از خواص درمانی آن استفاده کنید.

تخم آفتابگردان را می‌توانید از مغازه‌های برخی از داروخانه‌ها‌ خریداری کنید. البته تخم آفتابگردان را باید به‌صورت خام استفاده کنید.

تخمه آفتاب گردان منبعی غنی از ویتامین E، اولین آنتی اکسیدان حل کننده چربی می‌باشد. ویتامینE، در طول بدن حرکت می‌کند و رادیکالهای آزاد موجود در بدن که به مولکولها و ساختارهایی که حاوی چربی هستن مانند غشاء سلولها(سلولهای مغز) و کلسترول آسیب می‌رساند را خنثی می‌نماید. ویتامینE با حمایت از این مولکولها و بافت‌ها، تاثیراتی ضد التهاب دارد که در باعث کاهش علائم آسم، رماتیسم استخوانی و آرتروز می‌گردد.( بیماریهایی که رادیکالهای آزاد و التهابات نقش موثری در آنها دارد)همچنین ویتامینE، باعث کاهش سرطان روده، کاهش علائم گرگرفتگی در زنان یائسه و همچنین کاهش پیشرفت عوارض دیابت می‌گردد.

از دیگر فواید ویتامینE، می‌توان به جلوگیری آن از ابتلاء به بیماریهای قلبی ـ عروقی نام برد. ویتامینE یکی از مهمترین آنتی اکسیدانهایی می‌باشد که در ذرات کلسترول پیدا می‌شود و از اکسید شدن کلسترول توسط رادیکالهای آزاد جلوگیری می‌نمایند. زیرا بعد از اینکه کلسترول اکسید می‌شود، به دیواره رگهای خونی می‌چسبد و این مراحل اولیه تصلب شریان است و باعث گرفتگی رگ، حمله قلبی یا سکته می‌شود. وجود مقدار کمی‌از ویتامینE در بدن می‌تواند باعث کاهش ریسک گرفتگی شریانها شود. در واقع، مطالعه بر روی ویتامین E نشان داده است که کسانیکه از ویتامین E در غذای روزانه استفاده می‌کنند، ‌کمتر دچار مرگ و میر ناشی از سکته قلبی می‌شوند.

کاهش کلسترول بدلیل خاصیت فیتواسترول (phytosterols)تخمه آفتاب گردان

فیتواسترول، ماده ای است که در گیاهانی یافت می‌شود که ساختار شیمیایی بسیار شبیه به کلسترول دارند و وقتی در رژیم غذایی به اندازه کافی باشد به کاهش کلسترول و همچنین کاهش ریسک ابتلاء به سرطان کمک می‌نماید.

با منزیم موجود در تخمه آفتاب گردان، ‌اعصاب و رگهای خونی را آرامش دهیم.

تخمه آفتاب گردان منبع خوبی از منیزیم می‌باشد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که منیزیم به کاهش فشار خون و سردردهای میگرنی و همچنین سکته قلبی کمک می‌کند. منیزیم همچنین برای سلامت استخوانها و بدست آوردن انرژی ضروری است و تقریباً دو سوم منیزیم موجود در بدن در استخوانها یافت می‌شود. در بسیاری از سلولهای عصبی، منیزیم بعنوان سدی از ورود کلسیم به سلولهای عصبی عمل می‌کند. اگر در بدن میزان کلسیم کم باشد، کلسیم به راحتی وارد بدن می‌شود و فعالیت سلولهای عصبی کم می‌شود. کمبود منیزیم در بدن باعث بالا رفتن فشارخون، گرفتگی ماهیچه‌ها ( شامل گرفتگی ماهیچه قلب، راههای هوایی که از نشانه های آسم است) و سردردهای میگرنی و همچنین خستگی و تنش می‌شود.

مهمترین آفت اختصاصی آفتابگردان در ایران پروانه دانه خوار آفتابگردان با نام علمی Homoeosoma nebulella است . لارو این پروانه به رنگ عمومی شکری و سر قهوه ای رنگ از برگ و گلها تغذیه و سپس به دانه حمله می کند .
می توان از سموم تیودان و دیازینون در دو نوبت یکی همزمان با تشکیل گلها و دیگری حجدود ۱۰ روز بعد استفاده نمود . انهدام بقایای گیاهی آلوده از طریق سوزانیدن یا شخم بقایا جهت از بین بردن لاروها و شفیره های زمستان گذران مفید است . مؤثرترین روش مبارزه با این آفت استفاده از ارقام مقاوم است .
حشراتی که در ایران به آفتابگردان حمله می کنند عبارتند از شب پره زمستانی ، سوسکهای گرده خوار و پروانه کار ادربنا . این آفت اهمیت اقتصادی زیادی ندارد . از بیماریهای مهم آفتابگردان در ایران می توان سفیدک داخلی وزنگ آفتابگردان را نام برد . عامل بیماری سفیدک داخلی قارچی است بنام Plasmopora helianthi که بوسیله خاک و بذر آلوده انتقال ،‌از طریق ریشه به نبات سرایت و بحال سیستمیک در می آید . مبارزه با این بیماری انتخاب بذر غیر آلوده ، ضد عفونی بذر با سموم قارچ کش مانند گرانوزان یا مرکوران به میزان ۲ در هزار ، تناوب زراعی ، کندن و سوزاندن بقایای گیاهی آلوده و کشت ارقام مقاوم انجام پذیر است .
عامل بیماری زنگ آفتابگردان قارچی است بنام Puccinia helianthi رشد و نمو این قارچ سب پیدایش لکه های برچسته و پراکنده ای به رنگ قهوه ای تیره در پشت برگها می گردد که در نهایت منجر به رد شدن و ریزش برگها می شود . مهمترین راه مقابله با این بیماری استفاده از ارقام مقاوم است .
سمپاشی محصول با گل گوگرد یا ترکیبات قارچ کش دیگر در صورت اقتصادی بودن مؤثر است .
تاریخ کاشت: حداقل حرارت لازم برای جوانه زدن بذر آفتابگردان حدود ۸ تا ۱۰ درجه سانتیگراد در خاک است . معمولاً این حرارتها در خاک با رسیدن میانگین شبانه روزی حرارت هوا به ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتیگراد تأمین می گردد
برداشت:رسیدگی دانه ها بتدریج و از خارج طبق آغاز و بسمت داخل ادامه می یابد . برداشت زود هنگام موجب افت عملکرد و تأخیر در برداشت موجب ریزش و افزایش خسارت پرندگان ، بخصوص گنجشک می گردد . بطور کلی ، برداشت هنگامی انجام می شود که پشت طبق به رنگ زرد مایل به قهوه ای درآمده و برگکهای کناری طبق قهوه ای شده باشد .

: منابع  

تصاویر گیاه گل آفتاب گردان:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
علی در باغ
با عرض سلام و خستع نباشید. بنده چند تا آفتابگردان در باغچه منزل کاشتم و الآن شروع به گل دهی کردن و ارتفاعشون هم بین یک ونیم تا سه متر شدن. مشکلی که هست بعضی از اونها ، بر گهاشون سوراخ سوراخ شدن و یه جاهای از برگها انگار خورده شدن و ظاهرا بیشتر هم داره میشه. میشه راهنمایی بفرمایید مشکل و درمان چیه؟ با تشکر از همراهی شما  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام حمله آفاتی مانند حلزونها و لاروهای پروانه‌ها و سوسکها و … میتوانند از عوامل این عارضه باشند.زیر و روی برگ ها را با سم دیازینون یا سم ارگانیک تند اسکیر سم پاشی کنید .
فلان فلان زاده
آفتابگردان روز بلند است یا روز کوتاه؟  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
گياهي روز كوتاه مي باشد ولي اكثر ارقام زراعي آفتاب گردان نسبت به طول روز بي تفاوت مي باشند.
امین رضوی
سلام,خسته نباشید.بنده گل آفتابگردانی در باغچه کاشتم که در حال گل دهی هست اما آفتی سبز رنگ و شبیه کرم(که درصورت کندن آقت با دست قسمتی از برگ کنده میشود) و نیز حشرات سفید رنگ و ریزی باعث خوردگی برگ میشوند.اقدام به تمیز گردن با آب صابون و سموم ضعیف موثر نبوده. لطفا راهنمایی کنید با سپاس  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام از سم تند اکسیر یا دیازینون استفاده کنید یک قاشق چای خوری سم را در یک لیتر آب حل کنید به زیر و روی برگ ها اسپری کنید در صورت لزوم 10 روز بعد مجددا سم پاشی تکرار شود.
mohammad
با سلام من اطلاعاتی راجع به سود و زیان کاشت گل افتاب گردون میخواستم. به عنوان مپال اینکه در هر هکتار چند تن دانه برداشت میشه و قیمت حدودی بذر چنده و محصول این گل با چه قیمتی به فروش میرسه .در کل یه حساب کتاب اقتصادی یا یک مشاوره میخوام.من قصد دارم در زمینی به مساحت 20هکتار در منطقه ای نسبتن سردسیل این کارو شروع کنم.لطف کنید نظره خودتون رو و پیشنهادتون رو بفرمایید. با تشکر   پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
تخصص ما گل وگیاهان زینتی است.
رجبی
در طول روز چه مقدار آب باید به این گل داد؟  پاسخ مشاهده
سید علی جلایی
بذر افتاب گردان را باید چه شکلی کاشت؟   پاسخ مشاهده
سید علی جلایی

بذر افتاب گردان را باید چه شکلی کاشت؟

افسانه سادات فرود
بذر آفتابگردان باید عاری از تخم علفهای هرز باشد. شکسته و پوک نباشد و دارای قوه نامیه خوبی باشد .بهترین زمان کاشت بذر در مناطق گرمسير از نيمه دوم دي، در مناطق معتدل از اوايل اسفند و در نواحى سردسير از اوايل ارديبهشت آغاز مى‌شود.. برای کاشت این گیاه، چاله هایی به عمق 3 تا 6 سانتیمتر ایجاد میشود و سپس 2 تا 3 بذر را با هم بطور ردیفی در داخل هر چاله قرار داده و روی آنها را با خاک پرکنند. البته بهتر است که بذرها را چند ساعت پیش از کاشت در آب قرار دهند .
پژمان پارسیان
من مزرعه ای دارم که توی اون افتاب گردون میکارم الیته افتابگردون سفید پرسشم این بود که ایا تو اقلیم اصفهان افتابگردون سیاه هم میشه کشت کرد چون میدونم که توی خوی بیشتر گشت میشه  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
بله .در صورتیکه شرایط نوری ایده آل و آبیاری کافی باشد .طالب مناطق گرم با آفتاب فراوان می باشد حداقل دما برای جوانه زدن ۵ درجه سانتیگراد ولی در دمای ۱۵ تا ۳۵ درجه سانتیگراد رشد مطلوبی نشان می دهد.
كشاورز نمونه
با عرض سلام مي خواستم بپرسم آيا مي شود نهال درخت انجير و انار يا درختان ديگه رو در گلدان بزرگ كاشت يعني وقتي قلمه ريشه داد اونو داخل يه گلدون بزرگ قرار بديم آيا در اين شرايط ميوه ميده ؟ اگه ميشه اندازه گلدون حداقل چقدر باي باشه؟ با سپاس   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
خیر بزرگ کردن گلدان باید به صورت تدریجی انجام شود واندازه گلدان باید متناسب باحجم ریشه گیاه باشه میتونید در گلدان نگهشون دارید ولی نباید انتظار داشته باشید مثل گیاهان کاشته شده در باغچه رشد کنه ومیوه بدهد
كشاورز نمونه
يه سوال داشتم علت لكه هاي قهوهاي و زرد رنگ روي برگهاي گل آفتابگردون چيه ؟ اگه بايد سمپاشي بشه آيا سموم طبيعي هم داريم كه براي انسان ضرر نداشته باشه اگه هست لطفا بفرماييد با سپاس   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
خیس ماندن برگ ها و تابش آفتاب مستقیم به برگ ها ، افراط و تفریط در آبیاری ،خسارت آفتی مثل کنه ،بیماری قارچی و ...باعث ایجاد لکه روی برگ میشه ،در صورتیکه مشکوک به افت یا بیماری هستید از سموم ارگانیک مثل پالیزین و کالیبان می توانید استفاده کنید ،این سموم برای انسان و سایر جانداران بی زیان بوده و باعث آلودگی محیط زیست و محصولات کشاورزی نمی شود و هیچگونه اثر سمی بر گیاهان محلول پاشی شده بجای نمی گذارد.
یوسف نیک زاد
باسلام گیاه افتاب گردان من برگ هایش دونه های سفیدی بر رویش به وجود آمده و کم کم به وسیله ی تار هایی که حشرات روی آن هستند برگ ها مچاله میشوداین در صورتی است که من هر دوروز یک بار با سم ملاتیون سمپاشی میکنم اما باز حشرات نمیمیرند و برگ ها خشک میشود میخواستم طرز از بین بردن این حشرات را بدانم  پاسخ مشاهده
یوسف
مهندس رامندی
با سم دیازینون ویا سموم نفوذی سمپاشی کنید سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد. 2-3مرتبه وبا فاصله 3-4روز این کار را تکرار نمایید
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
بابونه گاوی
مینای چمنی
بابا آدم پشمی
جعفری مکزیکی
گل مینا
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Aparat
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت