فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۰         
  

Galium verum yellow bedstraw که به فارسی شیرپنیر شکوفا نامیده میشود، گیاهی از خانواده بومی آذربایجان غربی و ... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی خشک دمای محیط: 15-20 خاک: کوهپایه ها
شیرپنیر شکوفا
شیرپنیر شکوفا

نام علمي
Galium verum
نام لاتين
yellow bedstraw
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


گیاهی است علفی یک تا چند ساله با ساقه ای چهارگوش به ارتفاع حدود 60 سانتی متر و برگ های آن باریک، نخی شکل و به شکل گروهی و چتری از نقاط مختلف ساقه بیرون می آیند. گل های آن که از کناره ی گروه برگ بیرون می آیند زرد رنگ و کوچک می باشند. در اغلب نواحی معتدله کشورهای آسیایی و اروپایی، قفقاز، سیبری و در ایران بیشتر در استان های شمالی، شمال غربی، خراسان، سمنان، اراک و تهران انتشار دارد. yellow bedstraw yellow bedstraw


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه شیرپنیر شکوفا
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  شیرپنیر شکوفا
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  شیرپنیر شکوفا
15-20 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  شیرپنیر شکوفا
کوهپایه ها

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


سرشاخه های گلدار، در ضمن ریشه، برگ و شیره ی گیاه تازه نیز خواص دارویی دارند. گلوکوزیدهای آسپرولوزید و پریموروزید روبیادین، اسید گالیتانیک، اسید سیتریک و نوعی ماده رنگی قرمز از نوع آلیزارین در آن تشخیص داده شده است. معمولا به صورت دم کرده یا جوشانده استفاده می کنند. آرام کننده و ضد تشنج، برطرف کننده به سختی ادرار کردن و قابض، ضد هیستری و برطرف کننده حمله صرع، اشتها آور و نیروبخش، ضد آسکوربوت و مفید برای بیماری گواتر می باشد. دفع کننده سنگ کلیه، ناراحتی های کبدی، درد معده، سوزش ادرار و آب آوردن بدن نیز مفید است. در استعمال خارجی شیره گیاه برای رفع سودا، بیماری های جلدی، اگزما و اولسرهای دیرعلاج موثر می باشد. 

منابع :
احمد خانی و همکاران، مطالعه بوم شناسی فردی گونه مر
صانعی، صمصام؛ (1395)، طبّ الصمصام -آشنایی با بیش ا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.