فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز شنبه ۱۴۰۳/۱/۲۵         
  

Euphorbia tithymaloidesbuck-thorn که به فارسی پديلانتوس نامیده میشود، گیاهی از خانواده فرفیون - افوربیاسه بومی شمال و مرکز آمریکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی خشک درجه حرارت: 20 درجه سانتیگراد خاک: خاک شنی با زهکشی خوب
پديلانتوس
پديلانتوس

دانستنیهای علمی



نام علمي
Euphorbia tithymaloides
نام لاتين
buck-thorn
خانواده (تيره)

پديلانتوس درختچه ای زینتی چند ساله از جنس Euphorbia در خانواده فرفیون بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری شمال و مرکز آمریکا میباشد.



Euphorbia tithymaloides همچنین با نام علمی Pedilanthus tithymaloides نیز شناخته میشود و نام "پديلانتوس" که در ایران بیشتر شهرت دارد از نام علمی قدیم آن گرفته شده است زیرا جنس Pedilanthus هم اکنون با جنس Euphorbia تلفیق شده و از نام قبلی دیگر استفاده نمیشود.



گياهان اين تيره فرفیون اغلب گوشتى و يا علفى هستند و غالباً شيرابه‌اى شيرى رنگ دارند. برگ‌هاى آنها متناوب، ساده و يا مرکب، و داراى گوشواره‌ است. گل‌آذين آن به شکل نوعى گرزن چند‌سويه به نام سياتيوم است. گل‌ها منظم، واقع در بخش پياله‌ مانند که گاهى حاوى غده هستند. گلپوش ۴ تا ۵ و گاه ۱۰ عدد، کاسبرگ‌ها و گلبرگ‌ها هر يک به تعداد ۵ عدد به‌صورت آزاد يا پيوسته، پرچم‌ها به تعداد زياد تا يک عدد، برچه‌ها ۲ تا ۴ عدد و پيوسته، خامه‌ها غالباً منشعب، تخمک ۱ تا ۲ عدد، تمکن محورى و ميوهٔ کپسول شيزوکارپ است. دانه‌هاى اين گياهان اغلب داراى ناخنک هستند.



این گیاه با اسامی زیادی در دنیا شناخته میشود که برخی از آنها عبارتست از : Fiddle Flower, ipecacuahana, Jacob's Ladder Japanese Poinsettia, Jew's Slipper, Jewbush, Milk-Hedge, Myrtle-Leaved Spurge, Padus-Leaved Clipper Plant, Red Slipper Spurge, Redbird Cactus, Redbird Flower, Slipper Flower, Slipper Plant, Slipper Spurge, timora misha, and Zig-Zag Plant



پديلانتوس پديلانتوس

خصوصیات - معرفی


این درختچه می تواند 6 تا 8 فوت ( 1.8-2.4 متر) در ارتفاع رشد کند و به طور کلی حدود 18 تا 24 اینچ ( 46-61 سانتی متر ) عرض دارد. دارای برگ ساده است که به طور روبروی هم در ساقه چیده شده و هر برگ بدون دمبرگ است ( به طور مستقیم به ساقه متصل است) ، و حدود 1.4 تا 3 اینچ ( 3.6-7.6 سانتی متر ) طول دارد. برگ بدون کرک ( صاف ) و نوک دار می باشد.



buck-thorn buck-thorn

شرایط نگهداری پديلانتوس



نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پديلانتوس
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پديلانتوس
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پديلانتوس
20 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پديلانتوس
خاک شنی با زهکشی خوب

پديلانتوس خاک شنی به خوب زهکشی شده را ترجیح میدهد به ویژه با غلظت های بالاتری از بور ، مس، آهن ، منگنز، مولیبدن، و روی و غنی از مواد مغذی و نسبتا به تحمل سطوح شوری خاک مقاوم است.



این گیاه نسب به کاهش دما عکس العمل نشون میده و برگاش به رنگ قرمز تا ارغوانی در میاد : (علت آن این است که سرما جذب فسفر از ریشه را مختل میکند و این حالت در گیاهان خصوصا در زمستان دیده میشود )



پدیلانتوس به جابجایی حساس بوده و بهترین محل قرارگیری آن پشت پنجره جنوبی و یا شرقی که دارای افتاب قبل از ظهر باشد میباشد. فاصله بین دو آبیاری سطح خاک خشک نشود و همچنین سعی کنید که روی گیاه آب نپاشید. برای تقویت گیاه میتوانید از کود های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور استفاده نمایید . یک ترکیب خاک معمولی هم برای پدیلانتوس کافی میباشد.این گیاه پس از مدتی به دلیل رشد زیاد زیبایی اش را از دست می دهد هرس و قلمه زدن ضرورت پیدا می کند.



Euphorbia tithymaloides Euphorbia tithymaloides

نحوه تکثیر پديلانتوس


از آنجايي كه با روش هاي معمول تكثير از طريق بذر و قلمه نمي توان در مدت زمان محدود تعداد قابل توجهي گياهچه توليد نمود, تكثير درون شيشه اي روش جايگزيني است كه در جهت تكثير گونه هاي اين جنس مورد توجه قرار گرفته است.



تکثیر پدیلانتوس از طریق قلمه امکان پذیر است. به علت این که گیاه شیرایه داره است برای قلمه زدن چند ساعت باید قلمه رو بگذاریم کناری تا شیرابه اش خارج شود چون اگر شیرابه وارد خاک بشود امکان ایجاد بروز افت کنه وجود دارد



buck-thorn buck-thorn



منابع :

http://almostedenplants.com/shopping/shopexd.asp?i
http://baghban65.persianblog.ir/tag/pedilanthus_ti
http://davesgarden.com/guides/pf/go/1716
http://en.wikipedia.org/wiki/Euphorbia_tithymaloid
http://plantsarethestrangestpeople.blogspot.com/20
ريز ازديادي گياه زينتي پديلانتوس - پژوهشكده بيوتكن


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 



گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.