٢٣/١٠/١٤٤٣ --- 5/25/2022 --- ۱۴۰۱ چهارشنبه ۴ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  26  نفر
بازدید امروز :  1559  بازدید
بازدید دیروز :  16253  بازدید
تبلیغات متفرقه
کاکتوس آناناسی  -  PINEAPPLE
EUPHORBIA COCKLEBUR : نام علمی
  EUPHORBIACEAE  - فرفیون - افوربیاسه : خانواده
نواحی گرمسیر آمریکا و استرالیا : بومی منطقه
Cocklebur : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
انواع مختلفی از خاک ها
نواحی گرمسیری
کمی مرطوب
متوسط

کاکتوس آناناسی

دانستنیهای علمی


گیاهان خانواده افوربیا یا فرفیون، گیاهانی به اشکال مختلف علفی، بوته مانند یا درختچه مانند و حتی به صورت درختان بزرگ و شامل 300 جنس و متجاوز از 8000 گونه اند و به وضع پراکنده در غالب نواحی کره زمین به استثنای مناطق قطبی و قلل کوهستان های مرتفع وجود دارند.
وضع ساختمان گل در انواع آنها به نحوی است که اشکال متفاوت را نشان می دهد. بطوریکه وجود این حالت موجب گردیده این تیره را به تفاوت جزء گیاهان جدا گلبرگ و یا بی گلبرگ جای دهند ولی امروزه با توجه به اختصاصات گل که در بعضی از آنها دارای پوشش کامل است ولی در تعداد زیادی با پوشش رشد نیافته مشاهده می شود چنین مورد قبول قرار گرفته که این گیاهان در آغاز دارای جام گل مشخص بوده اند ولی تدریجاً گلبرگ های آنها بر اثر عدم رشد تحلیل رفته است. از این جهت جای دادن این گیاهان در بین گیاهان جدا گلبرگ به نحوی که Engler رعایت نموده منطقی تر بنظر می رسد.
تعدادی از گیاهان این تیره ساقه ای گوشت دار شبیه انواع کاکتوس ها دارند که بر اثر تطابق با شرایط محیط زندگی در آنها بوجود آمده است. بعضی از آنها نیز به حالت مواج در سطح آبها بسر می برند. این گیاهان برگ هایی به صور مختلف مانند متناوب یا متقابل و یا فراهم دارند. در بعضی از آنها نیز برگ ها به صورت خار تغییر یافته است. گل های آنها بر دو نوع نر و ماده واقع بر روی یک یا دو پایه است که به اشکال مختلف خوشه، پانیکول، سنبله یا گرزن مجتمع می باشد. بعضی از آنها نیز در آغاز گل هایی نر - ماده داشته اند. زیرا در گل های نر آنها اثری از مادگی و یا برعکس دیده می شود و این خود نشان می دهد که در گل های نر - ماده این گیاهان حالت عدم رشد یکی از اجزای اصلی مانند پرچم یا مادگی پیش آمده که موجب بوجود آمدن 2 نوع گل نر و ماده در آنها شده است.
درگیاهان تیره فرفیون گل ها ممکن است دارای یک یا تعداد زیادی پرچم باشند که به صورت آزاد یا پیوسته به هم یا منشعب دیده می شوند مادگی آنها مرکب از سه برچه (بندرت 2) است. که مجموعاً تخمدانی سه خانه و محتوی یک یا دو تخمک واژگون با تمکن محوری به وجود می آورد. قسمت آزاد مادگی آنها نیز به خامه سه شاخه منتهی می شود که گاهی رشد زیاد دارد.
این گیاهان دارای میوه ای پوشینه (بندرت گوشتدار و به صورت شفت با سته) و محتوی دانه های آلبومن دار است. در غالب گیاهان تیره فرفیون مجاری ترشحی لاتکس وجود دارد که در آنها شیرابه های بیرنگ و یا کم و بیش رنگی جریان می یابد. این مجاری ممکن است فاقد جدار حد واسط (مانند (Euphorbiae) و یا دارای آن ولی غالباً به صورت شبکه مانند باشند. شیرابه برخی از این گیاهان نیز از نظر مصارف صنعتی حائز اهمیت است مانند آنکه امروزه از انواع Hevea ها تقریباً تمام کائوچوی مورد نیاز در صنعت را تامین می کنند. طعم شیرابه این گیاهان ناپسند و تحریک کننده و در بعضی انواع دارای اثری سمی است.

خصوصیات - معرفی


گیاه "کاکتوس آناناسی" گیاهی از جنس و خانواده افروبیا (فرفیون) است که معمولاً با نام Euphorbia japonica شناخته می شود. این گیاه یک هیبرید بین گونه های Euphorbia susannae و Euphorbia bupleurifolia است. این گیاه دارای ریشه های بسیار ضخیم و قوی است که می تواند به درون سخت ترین سطوح مانند سنگ ها نفوذ کرده و بر روی آنها نیز بروید. این ریشه ها شلغمی شکل می باشند. همچنین هر گیاه می تواند دارای تعدادی شاخه یا ساقه ی آناناس مانند بوده که در قسمت تاج دارای تعدادی برگ است. 

شرایط نگهداری کاکتوس آناناسی


این گیاه یکی از گونه های کوچک و کند رشد از جنس افوربیا است و مناسب رشد در گلدان می باشد. این گیاه همچنین می تواند در مناطقی با آب و هوای ملایم نیز رشد کند.
اگرچه این گیاه بر روی انواع خاک ها و یا حتی سطوح سخت نیز می روید اما بهترین رشد را در گلدان هایی با خاک های حاوی مواد معدنی کافی و به خوبی آبیاری شده خواهد داشت. 
این گیاه، خشکی طولانی خاک را به ویژه در نواحی با آب و هوای بسیار گرم، نمی پسندد. و به رطوبت و آبیاری کافی در طول تابستان نیاز دارد اما آبیاری در زمستان را نیز نمی پسندد. آبیاری بیش از حد به ویژه در فصول سرد سبب پوسیدگی ریشه و مرگ گیاهچه خواهد شد. 
از آنجایی که این گیاهان بومی نواحی گرمسیری هستند بنابراین، به آب و هوای گرم نیاز دارند و دمای کمتر از 10 درجه سانتیگراد را در زمستان تحمل نمی کنند. اما زمانی که ریشه ها در خواب باشند یا خشک شوند، می توانند دماهای کم را نیز تحمل کنند.
گیاه کاکتوس آناناسی از نظر نیاز نوری به مکان های سایه – آفتاب نیاز دارد. 

نحوه تکثیر کاکتوس آناناسی


ازدیاد این گیاهان عمدتاً از طریق جدا کردن شاخه های همراه با ریشه (تقسیم بوته) و یا ریشه دار کردن قلمه ها صورت می گیرد.

هشدار - عوارض جانبی


شیرابه ای از این گیاه خارج می شود که می تواند سمیت ایجاد کند.


 

تصاویر کاکتوس آناناسی

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
رویا فرامرزی
سلام میشه بگید برای ریشه دار کردنش چکار کنیم؟ بزاریم تو شن یا تو آب نور مناسب هم بگید چقدر باشه. ممنونم   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
نور روشن با کمی سایه ایده آل این کاکتوس است و بهترین ظاهر را خواهد داشت. در فضای باز در صورت شدید نبودن آفتاب به خوبی رشد می کند. باید نسبت به آفتاب سوزان تابستان محافظت شود.ایده آل این افوربیا دمای بالای ۵ درجه می باشد. نسبت به گرما بسیار مقاوم و نسبت به سرما بسیار ضعیف است.آبیاری در بهار و تابستان به صورت منظم و پس از خشک شدن خاک انجام شود.در زمستان بسیار محدود شود.از طریق قلمه به راحتی قابل تکثیر است.
علی حسینی
کاکتوس آناناسی رو چطور ریشه دار کنیم؟
متاسفانه توضیحاتتون کامل و کارآمد نبود
اگه ممکنه توضیح بدین چطوری میشه ریشه دارش کرد ؟ از طریق کاشت توی ماسه یا رطوبت بالای خاک کافیه ؟
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
ساقه را از چند سانتیمتری زیر یک دسته برگ جدا کنید به شکلی قلمه در حدود 10 سانتیمتر طول داشته باشد .سپس 1 تا 2 روز در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم قرار دهید تا رطوبت اضافه را از دست دهد.سپس در خاک مخصوص کاکتوس یا شن مرطوب کاشته شود .
مسلم اسدی
سلام این کاکتوس رو کسی داره یه قلمه ازش برام ارسال کنه  پاسخ مشاهده
مشاهده همه پرسش ها، کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
افوربیا هوریدا
افوربیا اینگنس
مرجان مینیاتوری
شیرسنگ
افوربیا دکاری

گیاهان دیگر از همین خانواده :
کروتون
آجیل شمع / کَندِل نات
انگور تاهیتی
آکالیفا پندولا
كرچک
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  [همه محصولات مرتبط را مشاهده نمایید]
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت