فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۱۱         
  

Daphne mucronata که به فارسی برگ بو زاگرسی نامیده میشود، گیاهی از خانواده تیملاسه ، بومی خراسان رضوی، فارس و ... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: خشک دمای محیط: 20-22 خاک: مکان های صخره ای
برگ بو زاگرسی
برگ بو زاگرسی

نام علمي
Daphne mucronata
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


خوشک در ایران درختچه ای است که در سراسر زاگرس می روید و علاوه برا ایران، در کردستان، ترکیه، عراق، افغانستان و پاکستان نیز یافت می شود. این گیاه متعلق به خانواده Thymelaceae می باشد که شامل 5 جنس و 55 گونه است. این گیاه دارای 11 ترکیب شیمیایی است که این ترکیبات بیشتر دارای خاصیت آنتی اکسیدانی هستند. این گیاه در درمان بیماری های آرتروز، ورم عضله، آنفلونزا کاربرد دارد و دارای خاصیت ضد تکثیر سلول سرطانی و ضد انگلی است.

نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه برگ بو زاگرسی
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  برگ بو زاگرسی
خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  برگ بو زاگرسی
20-22 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  برگ بو زاگرسی
مکان های صخره ای

سایر اطلاعات


این گیاه بومی ایران بوده و در بسیاری از نقاط کشور یافت می شود. این گیاه جز جنس دافنه می باشد و در بعضی از مناطق ایران به عنوان داروی محلی برای درمان بیماری سرطان استفاده می شود. بررسی ترکیبات خالص شده از عصاره این گیاه به روش درون شیشه ای (invitro) اثرات ضد سرطانی قوی تری نسبت به ترکیبات جدا شده از سایر گونه های دافنه از خود نشان می دهند. هر چند که نتایج حاصل از اثرات ضد سرطانی عصاره این گیاه به روش مزرعه ای (invivo) ثابت کرد که عصاره این گیاه دارای ترکیباتی است که خواص ضد سرطانی قوی ای دارند. Daphne mucronata Daphne mucronataمنابع :
بابایی و همکاران،1391،بررسی ویژگیهای گیاهشناسی و ا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.